Přeposlat Telefony, které psaly historii českého mobilního trhu - část první

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Telefony, které psaly historii českého mobilního trhu - část první

13.03.2006 | Martin Kněžík | Ostatní články | Komentářů: 0 |

Český mobilní trh stojí před velkým zlomem a sice přechodem na sítě třetí generace. Znamená to nové možnosti, služby a komfort pro uživatele mobilních telefonů.

Český mobilní trh stojí před velkým zlomem a sice přechodem na sítě třetí generace. Znamená to nové možnosti, služby a komfort pro uživatele mobilních telefonů. Za několik měsíců se standardem stane video-telefonování či sledování televizních programů přímo na displeji mobilu a velmi se zrychlí datové přenosy. Jak můžeme všichni vidět, tak vývoj v oblasti mobilních telefonů doslova letí kupředu. Možnosti nynějších sítí jsou již takřka vyčerpány a s napětím je tedy očekávána chvíle, kdy síť třetí generace nahradí sítě stávající. To, že se na trhu objevily telefony, které sítě třetí generace již podporují, asi není třeba připomínat. S přístroji, které disponují vším, co si jen uživatel může přát se budeme setkávat stále častěji. O tom tento článek ale nebude. Spíše naopak. Chtěl bych se trochu ohlédnout zpět do nedaleké minulosti a připomenout mobilní telefony, které psaly historii českého mobilního trhu a v mnoha případech se stále těší z přízně uživatelů. Výsledkem by měl být jakýsi seriál článků, které se budou skládat z minirecenze, obecných informací a názorů uživatelů.

Díl 1.

V letech 1986 – 1988 se začíná psát historie mobilních telefonů. Objevují se přístroje vážící až devět kilogramů, které musí být zpočátku zabudované v automobilu, aby vůbec fungovaly. Později je možné je přenášet v kufříku, ale je nutné mít baterii, která se velmi podobá autobaterii. Pohotovostní doba se pohybuje kolem 8 hodin a doba hovoru 1-2 hodiny. Pořídit si takový telefon bylo však velkým luxusem, protože jeho cena se pohybovala v řádech několika desítek tisíc korun.

V roce 1991 vstupuje na český trh Eurotel a spouští síť NMT. To lze považovat za základní kámen rozvoje mobilní komunikace v ČR. Ceny telefonování a přístrojů byly zpočátku únosné jen pro manažery a majetné uživatele. Cena mobilních telefonů se pohybovala kolem 30000 korun. Jediná služba, kterou tyto přístroje podporovaly bylo skutečně jen telefonování. Platilo se nejen za odchozí, ale také za příchozí hovory a měsíční poplatky se mnohdy šplhaly až na 4000 Kč. V této době měl každý telefon pevně přidělené číslo. SIM karty bychom hledali marně. Ty se objevily až v roce 1996, ale stále se nejedná o SIM karty dnešního typu.

Když v roce 1996 vstupuje na český trh společnost Radiomobil se sítí Paegas, začíná doba skutečně mobilních komunikací pro širokou veřejnost. Eurotel i Paegas spouští síť GSM, která vydržela až dodnes. Ceny mobilních telefonů začaly s rostoucí konkurencí klesat a stejně tak i poplatky za služby. Mobilní telefony se tak velmi rychle staly dostupné pro většinu lidí a nastal mobilní boom.

Tolik krátké ohlédnutí do nedávné minulosti. V dalším díle se již budu zabývat tím nejdůležitějším a tedy samotnými mobilními telefony.

Související odkazy a zdroje informací

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 14

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Telefony, které psaly historii českého mobilního trhu - část první


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.