Přeposlat T-Mobile G1

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

T-Mobile G1

08.04.2009 | Martin Valent | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

T-Mobile G1 bývá také označován jako HTC Dream a představuje velmi dobře vybavený mobilní telefon založený na operačním systému Android společnosti Google.

T-Mobile G1 bývá také označován jako HTC Dream a představuje velmi dobře vybavený mobilní telefon založený na operačním systému Android společnosti Google.

Na první pohled nejspíše T-Mobile G1 příliš neohromí, protože působí poměrně střídmým a nevýrazným dojmem, což naopak může někomu i vyhovovat. T-Mobile G1 je velkým telefonem (117 x 55,7 x 17,1 mm) s neobvykle vysokou hmotností 158 gramů. Vše vyvažuje přítomnost hardwarové QWERTY klávesnice a velkého dotykového displeje, který tvoří téměř celou přední stranu telefonu.

T-Mobile G1, fotka

Velmi kvalitní kapacitní dotykový displej má úhlopříčku 3,2 palce, rozlišení 320 x 480 pixelů a dokáže zobrazit 65 000 barev. Obraz je dostatečně jasný, velmi ostrý a dobře čitelný i na slunci. Citlivost displeje je na dotyk výborná a ovládání je tak velmi příjemné. Zamrzí nemožnost u tohoto displeje používat stylus a rozpoznávání ručně psaného písma.

T-Mobile G1, fotka

Pod displejem se nacházejí dvě tlačítka pro přijmutí/ukončení hovoru, tlačítka pro krok zpět a pro návrat na úvodní obrazovku, klávesa menu a také velmi dobře provedený trackball, který umožňuje příjemné ovládání. Nad displejem je pouze nápis T-Mobile a vyústění reproduktoru. Pravá strana je až na tlačítko spouště fotoaparátu prosta ostatních ovládacích prvků. Na levé straně se nachází tlačítka ovládající hlasitost a slot pro paměťovou kartu.

T-Mobile G1, fotka

Konektor pro napájení najdeme na horní straně a miniUSB konektor na straně dolní. Na zadní straně telefonu se nachází objektiv fotoaparátu a také hlasitý reproduktor. Jakýkoli pomocný blesk tu nenajdete. Kryt baterie skrývá Li-Ion akumulátor o kapacitě 1150 mAh, který dokáže G1 napájet pouhý jeden den, pokud jen intenzivně používáte. Celkově telefon působí kvalitním a úhledným dojmem a použité plasty ostudu neudělají.

T-Mobile G1, fotka

Model G1 je vybaven QWERTY klávesnicí, která je bohužel skryta za ne úplně povedeným otvíráním, které nepředstavuje jednoduché vysunutí klávesnice, ale odklápí se displej směrem nahoru a doprava. Tlačítka tvořící klávesnici jsou možná až příliš malá, ale s dostatečnými mezerami, takže nedochází k překlepům. Podsvícení klávesnice je plně dostačující.

T-Mobile G1, fotka

Operační systém Android je úplně novým systémem postaveným na Linuxu, ale jak společnost Google prohlašuje, není to operační systém Linux. I když tento systém bude pro každého majitele nový, je velmi uživatelsky přívětivý a snadno se s ním pracuje. Naleznete zde několik neobvyklostí, kdy např. tlačítko menu vyvolává kontextovou nabídku a ne jak by každý očekával menu s programy. Systém umožňuje jednoduché přetahování položek ve stylu iPhone. Základními gesty jsou lehké poklepání; dlouhý dotyk, který vyvolává menu vztahující se k položce (např. když chcete vymazat kontakt), a rolování pohybem po displeji.

T-Mobile G1, fotka

Neobvyklým způsobem pracuje operační systém Android s aplikacemi, kdy nerozeznává mezi spuštěnými a zavřenými aplikacemi a působí tak dojmem, že všechny aplikace běží zároveň. Ve skutečnosti nepoužívané aplikace zavře, ale umí je velmi rychle obnovit do stavu před uzavřením a můžete tak pokračovat v práci. Podržením tlačítka Home vyvoláte "správce aplikací", který umožňuje rychlý přístup k šesti naposled používaným aplikacím. Systém bohužel neumí kopírovat položky z paměťové karty do paměti telefonu.

T-Mobile G1, fotka

Na úvodní obrazovku je možné přidat zástupce, adresáře, odkaz na adresář kontaktů, přístup na Gmail nebo také playlist hudby. Samotný adresář kontaktů umí uložit mnoho informací týkajících se jednotlivých kontaktů. Lze přidat také poštovní adresu nebo přezdívku IM (Instant messaging). Samozřejmostí je možnost přiřadit vlastní vyzvánění nebo obrázek ke kontaktu.

T-Mobile G1, fotka

T-Mobile G1 vyniká v podpoře zpráv, kdy můžete snadno využívat SMS, MMS nebo email. Pro rychlou komunikaci je zde podpora AIM, Google Talk, Windows live messenger a Yahoo! Messenger. Přítomna je i podpora služeb ICQ a Skype. Vše je velmi snadno dostupné a jakékoli posílání zpráv je velmi pohodlné. Pro plnohodnotné používání emailu a dalších služeb je potřeba telefon aktivovat pomocí platného účtu Google. T-Mobile G1 však umí přistupovat pomocí protokolů POP a IMAP k jakýmkoli poštovním schránkám.

T-Mobile G1, fotka

Z multimediálních funkcí překvapí absence videopřehrávače, který je však naštěstí možné doinstalovat. Bohužel T-Mobile G1 obsahuje podporu jen pro kodek H.263 (3GP, MPEG4). Naopak velmi je propracované prohlížení obrázků a hudební přehrávač s podporou formátů MP3, WAV, WMA, a AAC. Přehrávač patří mezi výjimku a může běžet na pozadí. Audio kvalita telefonu patří spíše k průměru.

T-Mobile G1, fotka

Přítomný třímegapixelový fotoaparát s automatickým zaostřováním překvapí velmi kvalitními fotografiemi, které jsou ostré, mají dobrý poměr jasu a kontrastu a netrpí fialovým orámováním kontrastních míst. Je zde přítomen režim makro, ve kterém je možno ostřit již od 2 cm. Maximální rozlišení fotografií je 2048 x 1536 pixelů. Možnost videozáznamu zde chybí.

T-Mobile G1, fotka

Operační systém Android je vybaven výborným webovým prohlížečem, který je založen na stejném základně jako Chrome a Safari. Bohužel zde ale nenajdete podporu Flash. Pro připojení je možné využít Wi-fi, HSDPA (7,2 MBps) nebo GPRS/ESGE. Srdcem telefonu je procesor Qualcomm MSM 7201A běžící na frekvenci 528 MHz, který je doplněn 192 MB operační paměti RAM. Podporovaná jsou všechna GSM a UMTS pásma. Bluetooth nepodporuje přenos souborů a A2DP technologii. Nepotěší nepřítomnost prohlížeče dokumentů Office a PDF. Naproti tomu organizační funkce jsou zde velmi propracované.

T-Mobile G1, fotka

GPS navigace je zde založena na Google Maps a umožňuje kvalitní navigování. Jelikož T-Mobile G1 je prost téměř jakýchkoli předinstalovaných programů, je zde možnost využívat službu Android Market, kde je možné aplikace stahovat (obdoba Apple App Store). Spoustu aplikací je možné stáhnout zadarmo a dovybavit tak svůj telefon. Ke stahování využijete Wi-fi nebo mobilní síť. Již předinstalovaná aplikace Amazon MP3 umožňuje stahování hudby většinou bez DRM ochrany (ale je možné, že cena je o to vyšší).

T-Mobile G1, fotka

Mobilní telefon T-Mobile G1 je velmi kvalitním počinem a může nabídnout svému majiteli opravdu mnoho: špičkový dotykový displej, plnou podporu dat a mobilních sítí, navigaci a výborný třímegapixelový fotoaparát. Jsou zde i určité nedostatky, jako je absence FM rádia, nemožnost videozáznamu, menší podpora Bluetooth nebo ne tolik atraktivní vzhled. I přesto je T-Mobile G1 výborným mobilním telefonem. Na trhu je dostupný za cenu kolem 7 900 Kč (nedotovaná cena).

T-Mobile G1, fotka

T-Mobile G1, fotka

T-Mobile G1, fotka

T-Mobile G1, fotka

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 25

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku T-Mobile G1


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.