Přeposlat E-ten glofiish X500+: Malý, chytrý, krásný

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

E-ten glofiish X500+: Malý, chytrý, krásný

19.11.2007 | Ondřej Fabianek | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

E-ten glofiish X500+ je nástupce předchozího modelu, který přináší kromě změny barvy také několik vylepšení na které se v naší recenzi podrobněji zaměříme. Kromě vnější krásy přináší tento model také širokou výbavu.

E-ten glofiish X500+ je nástupce předchozího modelu, který přináší kromě změny barvy také několik vylepšení na které se v naší recenzi podrobněji zaměříme. Kromě vnější krásy přináší tento model také širokou výbavu, kterou ocení především široká skupina uživatelů ,která ke svému byt nepotřebuje podporu sítí třetí generace.

E-ten glofiish X500+ má pro mě jedno velké lákadlo, kterým je barevné provedení. Matná černá vypadá velmi efektně , ale o tom až dále. Do redakce nám dorazil kousek přímo z výrobního pultu a první moje cesta od kurýra vedla přímo k pracovnímu stolu si nový kousek prohlédnout

E-ten glofiish X500+: Malý, chytrý, krásný, fotka

Vybalení: neskrývané nadšení!

Po otevření krabice s přístrojem jsem byl velmi příjemně překvapen. Černá malá cihlička pod sebou skrývala velké množství standardního příslušenství. Kromě klasiky, kterou tvoří nabíječka, synchronizační kabel a případně i náhradní stylus dodává E-ten k tomuto modelu i pouzdro. Není sice vyrobenu z kůže jako je to například u HTC TyTN II, ale i tak vypadá imitace oné kůže velmi elegantně.

Co najdeme v balení?

  • Samotný E-ten glofiish X500+
  • Akumulátor (1530 mAh)
  • Nabíječka
  • Synchronizační kabel USB<->miniUSB
  • Náhradní stylus
  • Koženkové vyztužené pouzdro
  • Stereo headset
  • Příručka pro rychlý start + manuál
  • Doplňkové CD

E-ten glofiish X500+: Malý, chytrý, krásný, fotka

Pouzdro na E-ten glofiish X500+ je vyrobeno z koženky a vyztuženo jak z vrchní části překrývající displej taky z části spodní. Přístroj se z pouzdra, až na výjimky, kdy potřebujete fotoaparát, nevyndavá, protože komunikátor je do pouzdra pevně vsazen a to se otevírá jako kniha. I v pouzdru máme přístup ke všem konektorům zařízení včetně zdířky audio jacku.

Vzhled, displej a tlačítka

Jak jsem již zmínil v úvodu této recenze, E-ten glofiish X500+ jsem měl možnost testovat v zajímavém černém provedení. Opticky se zdá zařízení mnohem menší než je ve skutečnosti. Patnáct a půl milimetru tenký přístroj ladně vpluje do každé kapsy. Velikost nebo spíše "malost" je jednou z velkých výhod tohoto přístroje. Matná černá barva však skrývá řadu nevýhod. Tou hlavní jsou velmi znatelné otisky prstů. I když matná barva vzbuzuje pocit, že je „nedotknutelná“ je velmi znát, když s přístrojem pracujete třeba jen trošku vlhčíma rukama. Na těle E-tenu X500+ pak zůstávají stopy od prstů, které jdou však dolů relativně snadno. Každopádně čistit zařízení třikrát denně není určitě nijak příjemné. Za vše může především celkový efekt matného pogumování.

E-ten glofiish X500+: Malý, chytrý, krásný, fotka

E-ten glofiish X500+: Malý, chytrý, krásný, fotka

Displej je chloubou testovaného zařízení. Na rozdíl od svého předchůdce dostal „pluskový“ model do své výbavy displej s rozlišením 640x480 zobrazovaných bodů a zařadil se tak mezi malou skupinku výběrových komunikátorů s operačním systémem Windows Mobile, které disponují VGA displejem. Jas i kontrast displeje je srovnatelný s displeji od společnosti HTC, o které se traduje, že dotykové displeje skutečně umí. Přístroj nemá žádné potíže zobrazovat informace ani na přímém slunci.

E-ten glofiish X500+: Malý, chytrý, krásný, fotka

E-ten glofiish X500+: Malý, chytrý, krásný, fotka

Na E-tenu glofiish nalezneme klasické rozložení tlačítek pro spuštění fotoaparátu, nahrávání podobně. Ty jsou umístěna klasicky po stranách přístroje. Na levé straně nalezneme dvoj-tlačítko pro ovládání hlasitosti, klávesu pro spuštění nahrávání poznámky či zdířku pro 2,5mm audio jack. Vpravo se pak nachází tlačítko pro probuzení přístroje ze standby režimu a pro spuštění 2megapixelového fotoaparátu. Na spodní části E-tenu se pak nachází slot pro microSD kartu a miniUSB port pro nabíječku a synchronizační miniUSB<->USB kabel.

Pětisměrný kolébavý kříž je ve stříbrném provedení a potvrzovací střed má barvu černou. Jako hlavní ovládací prvek je tato kombinace umístěna uprostřed pod displejem. QWERTY klávesnici u tohoto modelu bohužel nenajdeme.

E-ten glofiish X500+: Malý, chytrý, krásný, fotka

E-ten glofiish X500+: Malý, chytrý, krásný, fotka

Nad výkonem nejásejme

Operační systém Windows Mobile 6 Professional byl uvolněn i pro původní model glofiish X500 (bez +). To však novému modelu nevadí a přináší ho již v základu. Díky osazení VGA displejem, který je náročný nejen na baterii, ale také na procesor přístroje architektury Samsung, se celková rychlost přístroje (400 MHz) očividně zhoršila. Nedá se říct, že by bylo zpomalení nějak drastické a na běžné pracovní úkony to nemá téměř žádný dopad. Kancelářské aplikace určené pro Pocket PC běží na přístroji poměrně svižně, hraní graficky náročnějších her ale raději přenechejme jiným přístrojů.

E-ten glofiish X500+: Malý, chytrý, krásný, fotka

E-ten glofiish X500+: Malý, chytrý, krásný, fotka

Bohužel nepřinesl "pluskový" model také rozšíření RAM, které by dvojnásobná kapacita určitě slušela a celkový běh komunikátoru a nainstalovaných aplikací by byl mnohem svižnější. E-ten však zvolil raději úsporu energie na úkor velikosti programové paměti.

Částečně za zpomalení Pocket PC mohla také česká lokalizace, které bohužel nebyla přímo součástí ROM, jak to operační systém Windows Mobile 6 umožňuje, ale instalovala se po hard resetu z extended ROM. Pokud budete chtít zachovat původní rychlost E-tenu gofiish X500+ a angličtina vám postačí, můžete instalaci češtiny zastavit a z extended ROM vybrat pouze ty aplikace, které využijete.

E-ten glofiish X500+: Malý, chytrý, krásný, fotka

E-ten glofiish X500+: Malý, chytrý, krásný, fotka

Projevuje se nějak VGA displej na výdrži? Otázka je jednoduchá, ale odpověď je o to složitější. Velmi záleží na situaci, jak hodně je přístroj využíván a na co. Nekompromisně se doba pohotovosti zkrátila proti jiným Pocket PC s QVGA displejem, ale o je logické. Při běžném používání jakým je psaní zpráv (SMS, e-mailů), pár telefonátů, psaní poznámek či sem tam nějaké to kolo Solitaire pro zkrácení chvíle jsem dosahoval obvykle výdrže 2 až 3 dny.

Navigujeme s radostí

E-ten to s integrovanými GPS navigacemi skutečně umí. Jako v žádném přístroji od této společnosti, ani v modelu glofiish X500+ modul pro satelitní navigaci nechybí. Je vybaven citlivým chipsetem SiRFStar III, který zajišťuje přístroji bezproblémovou navigaci pro pěší turistiku (funguje na výbornou) i klasickou autonavigaci (rovněž jsem nenarazil na žádný větší problém). GPSka se pravidelně fixovala do třiceti vteřin. Osobně jsem měl mnohem větší potíže s navigační aplikací TomTom, která čas od času ignorovala mapy na paměťové microSD kartě, než se samotným GPS modulem.

E-ten glofiish X500+: Malý, chytrý, krásný, fotka

K dispozici dává E-ten glofiish X500+, jak je u nových modelů této společnosti zvykem, i rovněž integrovaný RDS-TMC přijímač. Ten pracuje v rámci dostupnosti u nás dle představ (samozřejmě ne v TomTomu).

Navigace s E-tenem X500+ je skutečným potěšením. Vše probíhá dle představ a největší problém bude mít uživatel pravděpodobně s výběrem nejvhodnějšího navigačního softwaru :). Vzhledem k VGA displeji se samozřejmě nabízí otázka zdali se navigace neseká. Je pravda, že spuštění navigačního softwaru trvá déle, než bych očekával, ale samotná navigace pak probíhala naprosto bez potíží.

E-ten glofiish X500+: Malý, chytrý, krásný, fotka

Rádio i s RDS

E-ten glofiish X500+ nabízí možnost poslechu rádia. Poslech je, jak už jsme si zvykli, pouze ze sluchátek, které zároveň slouží jako anténa. V místě s dostatečným signálem je přenos kvalitní a pokud vám tedy dojdou MP3ky, které byste si rádi poslechli můžete si pustit rádio.

Výhodou je podpora RDS. Funkce RDS vám v přehrávači automaticky zobrazí název přehrávaného rádia či název skladby, která se ze sluchátek ozývá, pokud to poslouchaná stanice podporuje.

Fotoaparát fotí i vizitky

Testovaný model měl integrovaný 2megapixelový fotoaparát, který si ponechal již z modelu X500. Tomu bohužel chybělo automatické zaostřování. Na výsledných fotografiích je tento nedostatek znát, ale i tak vypadají obstojně.

E-ten glofiish X500+: Malý, chytrý, krásný, fotka

E-ten se snažil absenci autofocusu něčím vynahradit, a proto máme k dispozici například program pro rozpoznávání vizitek. Těm, kteří se s touto funkcí doposud nesetkali, ji pár slovy přiblížím. Pomocí fotoaparátu vyfotíte vizitku a přídavná aplikace pak rozpozná údaje na ní a nabídne uložení do kontaktů. Osobně s touto aplikací nemám mnoho dobrých zkušeností, protože drtivou většinu mnou předložených vizitek odmítla rozpoznat. Potíže mohli nastat s diakritikou či složitostí vizitek, ale mnohdy aplikace nerozpoznala ani černobílou jednoduchou vizitku.

Závěr a hodnocení

Image komunikátoru E-ten glofiish X500+ je založena na malém příjemném vzhledu a VGA displeji. Kombinaci těchto dvou vlastností nabízí jen velmi omezené množství přístrojů v tomto segmentu a můžeme tedy s jistou nadsázkou říci, že právě model X500+ vítězí bez boje. Samozřejmě tomu není úplně tak, jak říkám, protože konkurence je veliká, ale i díky příjemné ceně si toto Pocket PC Phone edition svoje místo a příznivce najde.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 13

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku E-ten glofiish X500+: Malý, chytrý, krásný


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.