Přeposlat NOKIA 8600 Luna

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

NOKIA 8600 Luna

06.09.2007 | Jan Topinka | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Už na první pohled je zřejmé, že tahle hračka nebude za pár „šupů“. Na začátku prázdnin představila Nokia další výhradně módní telefon. Po modelu 8800 Sirocco je to 8600 Luna. Kovová konstrukce, kryt klávesnice z kouřového skla, perfektní display a 2 mega

Už na první pohled je zřejmé, že tahle hračka nebude za pár „šupů“. Na začátku prázdnin představila Nokia další výhradně módní telefon. Po modelu 8800 Sirocco je to 8600 Luna. Kovová konstrukce, kryt klávesnice z kouřového skla, perfektní display a 2 megapixelový fotoaparát, to vše Vám Luna nabídne.

Netradiční materiály, originální design a hlavně pro většinu smrtelníků neskutečná cena, zvlášť při důkladnějším průzkumu funkční výbavy. Tak by se daly shrnout hlavní vlastnosti osmičkové řady Nokie, ve které nikdy nešlo o maximální pokrytí spektra dovedností mobilu. Na prvním místě je zde exkluzivita a jistota, že tento mobil nebude mít každý druhý. A to je hlavní funkce přístroje.

NOKIA 8600 Luna, fotka

Tělo a konstrukce

Už na první pohled je jasné, že se cena bude šplhat přes dvacet tisíc. Kvalitní pracování nebylo vždy samozřejmostí, ale výsuvný mechanismus 8600 pracuje na jedničku. Celokovové tělo je stále dosti náchylné na otisky, ale v balení dostanete hadřík, takže můžete neustále čistit. A proč výsuvný mechanismus? Protože klávesnice je chráněna tmavým kouřovým sklem. To je něco, co se ještě nikdo nikdy neodvážil udělat. Ale finská modelka Luna si to dovolit může.

Mechanismus funguje tak, jako byste vytahovali přístroj z pouzdra přičemž pouzdro je spodní část z kouřového skla. Myslím, že lepší bude, když se podíváte na fotku, pak snad pochopíte víc. Při vysunutí se na zadní straně objeví fotoaparát. To znamená, že v zavřeném stavu je schovaný pod krytem. Na to už jsme si u Nokií v poslední době zvykli, že své klenoty schovává, aby se nepoškrábaly.

Luna je opravdu kus telefonu. Ona hmotnost 140 gramů opravdu není málo. Rozměry 107 × 45 × 16 mm jsou vzhledem k parametrům displeje a klávesnice odpovídající.

NOKIA 8600 Luna, fotka

Display

Horní polovinu vyplňuje aktivní displej. Ten nabídne na dvoupalcové úhlopříčce rozlišení 240 × 320 v šestnácti milionech barvách. Kvalita displeje vynikne nejlépe ve srovnání, např. s Nokií 6233. Černá je opravdu černá, písmo ostré, čitelnost zcela bezproblémová i na slunci. Nokii se tento zobrazovač povedl.

Klávesnice

Klávesnice nevybočuje ze zaběhlého severského standardu. Čtyřsměrovou klávesu doplňuje chromovaný potvrzovací střed a na každé straně kontextová klávesa s telefonem (příjem nebo ukončení hovoru). Toto seskupení je přístupné i při zavřeném telefonu díky vykrojení skleněného krytu numerického bloku. Pro snazší vysunutí máme k dispozici drobný výstupek na spodní hraně displeje. Svou funkci plní výborně, bohužel je kvůli němu hůře přístupný směr vzhůru hlavní klávesy. Všem čtyřem směrům, stejně jako oběma kontextovým klávesám, lze přiřadit spuštění libovolné funkce.

Každá řada tlačítek numerické klávesnice má nahoře zkosení, hmatové odlišení v rámci řady už je horší. Popisky tlačítek jsou vyvedeny v bílé barvě, stejně jako jejich rovnoměrné podsvícení. Škoda, že po zasunutí horní části poosvětlení klávesnice okamžitě zhasne. Bylo by efektní, kdyby ještě chvíli zůstala svítit pod skleněným krytem. Tohoto efektu si můžete užít při aktivaci funkce, která u neaktivního telefonu způsobí pomalé světelné pulzování podsvícení klávesnice v určených časových intervalech.

NOKIA 8600 Luna, fotka

Funkce

V tomto případě padla volba na na Series 40. Práce s Lunou je dostatečně rychlá, telefon je svižný při procházení nabídek, uživatel na něj nemusí nikde čekat. Úvodní obrazovka může kromě obvyklých informací v podobě signálu, nabití akumulátoru, sítě, času a nastavení kontextových kláves zobrazovat i aktivní pohotovostní režim. Základní nabídku lze zobrazit jako matici s popiskami či bez, jako seznam nebo jako záložky. Pro komplexní změnu prostředí slouží čtyři barevná témata.

Vnitřní paměť telefonu je 128 MB. Absence druhé čočky signalizuje nepřítomnost podpory sítí třetí generace, kromě videohovorů budete muset oželet i rychlá data a spokojit se jen s GPRS a EDGE ve třídě 10. Na kratší vzdálenost nabídne Luna Bluetooth s podporou A2DP profilu, propojení s počítačem obstará dodávaný datový kabel. Synchronizaci, stejně jako zaplnění 128MB paměti zastane Nokia PC Suite, podporu Mass Storage ale nenabídne. Díky Javě můžete proměnit Lunu v herní automat nebo cokoliv jiného, záleží jen na zvolené aplikaci.

Fotoaparát

Fotoaparát nabídne maximální rozlišení fotek 1600 × 1200. Při aktivaci aplikace fotoaparátu se otočí popisky kontextových kláves, telefon se drží naležato. Zoom sice v nabídce je, ovšem dělá jenom výřezy. Kromě nastavení vyvážení bílé nabídne šestici barevných efektů (normální, nepravé barvy, odstíny šedé, hnědá, negativ a solarizace). Zvuku uzávěrky se nezbavíte ani aktivováním tichého profilu. Video je tu díky rozlišení 176 × 144 nebo 128 × 96 pouze do počtu nebo do MMS. Kvalita fotek je spíše podprůměrná, obrázky obsahují hodně šumu a barvy jsou často hodně vybledlé. S textem si Luna neporadí vůbec a pořídit kvalitní obrázek není jednoduché.

NOKIA 8600 Luna, fotka

Hodnocení

Lunu nelze srovnávat s běžnými telefony. V oblasti funkční výbavy ji porážejí modely z vlastní stáje za třetinovou cenu. Z ryze funkčního hlediska jí toho hodně chybí: paměťová karta, Mass Storage, miniUSB, podpora 3G, kvalitní fotoaparát. Nokia 8600 Luna bude určená pro ty, kteří chtějí vyčnívat z davu. A navíc za cenu skoro 27 tisíc korun si pořídíte mnohem užitečnější věci než tuto daktyloskopickou pomůcku.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 12

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku NOKIA 8600 Luna


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.