Přeposlat Sony Ericsson W200 Recenze

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sony Ericsson W200 Recenze

04.09.2007 | Jozef Cmar | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Sony Ericsson se s modelem W200i snaží přiblížit hudbu co nejširšímu spektru populace. Jde o zatím nejlevnější Walkman, ale vyplatí se jeho pořízení?

Sony Ericsson se s modelem W200i snaží přiblížit hudbu co nejširšímu spektru populace. Jde o zatím nejlevnější Walkman, ale vyplatí se jeho pořízení?

Vzhled

Stejně jako většina telefonů řady Walkman se i W200i bude prodávat v atraktivní oranžově-bílé kombinaci a nebude chybět ani černá varianta. K Walkmanům sice patří spíše první zmiňovaná varianta, já ale preferuji především černou barvu, proto bych volil právě ji. Mou přízeň si telefon získal svými rozměry a hmotností. V době, kdy se hmotnost většiny telefonů zvětšuje váží W200i příjemných 85 gramů. Přední straně dominuje velký displej, který zobrazí až 65 000 barev. Vzhledem k ceně telefonu mi nevadí jeho nízké rozlišení 128 x 160 pixelů. Co mi ale vadí více je použitá pasivní technologie. Displej tak není nejrychlejší a na sluníčku si toho moc nepřečtete. Pod displejem se nachází joystick a kontextové klávesy. K těm nemám sebemenší výhradu, pracuje se s nimi velmi pohodlně a kdo někdy držel v ruce telefon od SE, tak bude okamžitě doma. Zrovna u nejlevnějšího modelu ale mohl výrobce použít pětisměrné tlačítko, přeci jen s joystickem má spousta lidí problémy. Pochválit můžu i klávesnici, její tlačítka by sice mohla být i větší, to je ale jediná výhrada, kterou v tomto směru mohu vznést. Na horní straně se nachází okénko infraport a vypínač, kterým se po vzoru Nokie dají také přepínat vyzváněcí profily případně zamknout klávesnice. Na levé straně se nachází tlačítko pro přístup k přehrávači a také slot na paměťové karty M2. Na pravé straně se nachází kolébkové tlačítko, sloužící k regulaci hlasitosti. Spodní stranu pak okupuje konektor Fast port. Na zadní straně pak naleznete čočku vestavěného digitálního fotoaparátu, o jehož kvalitách se ještě zmíním, a také hlasitý reproduktor. Pod zadním krytem se schovává baterie, která byť má kapacitu pouze 780 mAh, dokáže telefon zásobovat energií po velmi dlouhou dobu. Pokud se na telefon podívám jako na celek, rozhodně se mi jeho vzhled líbí, především pak černá varianta.

Sony Ericsson W200 Recenze, fotka

Telefonování a zprávy

Menu a celá hlavní nabídka je velmi podobná, jako u všech telefonů Sony Ericsson. Do telefonního seznamu uložíte až tisíc vícepoložkových záznamů. Nechybí skupiny volajících, záznamník hovoru, vyzváněcí profily ani možnost odlišit kontakty různým vyzváněním. Paměť na SMS zprávy je dostatečná, do telefonu jich uložíte až 200. Pochvalu si také zaslouží MMS, které mohou mít velikost až 300 kB. Docela nechápu absenci manilového klienta, mají jej i méně vybavené telefony a měl jej už můj 5 let starý model T68i. Tady to podle mě výrobce trochu nezvládl. Také organizační funkce v ničem nepřekvapí, telefonu nechybí opakovaný budík, kalendář, poznámky, úkolovník, stopky, diktafon ani kalkulačka. Jen těžkost zde dá něco vytknout, je pochopitelné, že měnit něco co roky funguje je zbytečné.

Sony Ericsson W200 Recenze, fotka

Zábava

Hlavní zbraní tohoto telefonu je samozřejmě přehrávání hudby, stejně jako u jiných telefonů řady Walkman. K telefonu se přibalují poměrně kvalitní sluchátka, náročnější posluchači si mohou dokoupit ještě kvalitnější, které ale připojí pouze pomocí redukce. Model W200i totiž stejně jako ostatní telefony Sony Ericsson nenabízí klasický konektor 3,5 mm jack, ale pouze fast port, díky kterému je na druhou stranu možno připojit spoustu doplňků a příslušenství. V balení nechybí ani paměťová karta, ta má ale kapacitu pouze 128 MB, což je na poslech hudby málo, na druhou stranu méně náročným uživatelům ( a věřím, že budoucí majitelé W200i jsou právě lidé ne příliš nároční) může tato kapacita stačit. Ostatním pak nic nebrání dokoupit kartu větší. Jak je u telefonů walkman zvykem, nechybí ani rádio podpořené funkcí RDS. Nakonec jsem si nechal fotoaparát. Telefony SE jsou známy kvalitními fotoaparáty, ale je jasné, že od nejnižšího modelu řady Walkman nelze čekat zázraky. Na momentky rozlišení 640 x 480 pixelů stačí, ale nic víc čekat nelze. Chybí bohužel i vyvážení bílé, kompenzace expozice a další funkce, kterými by šlo ovlivnit kvalitu snímku. Na druhou stranu jakkoliv široké doplňkové funkce na kvalitě fotek nepřidají. Na úplný konec jsem si nechal podporu technologie Java, vzhled k nepříliš kvalitnímu displeji a pomalejším reakcím telefonu nebudou hry to pravé, ale aspoň lze funkce telefonu rozšířit pomocí aplikací.

Sony Ericsson W200 Recenze, fotka

Další funkce

Vzhledem k zaměření telefonu nepřekvapí, že se v něm nesetkáme s technologií EDGE. Vystačit si musíte pouze s GPRS třídy 10, což ale nepovažuji za nijak tragické. Telefon podporuje USB Mass storage, takže telefon můžete připojit k počítači přes kabel bez instalace ovladačů. Uvítal bych ale větší rychlost přenášení dat. Druhou a bohužel poslední možností, jak se k Pc případně k jiným zařízením připojit je infraport. Telefon totiž nepodporuje bluetooth, což je velká nevýhoda. V době, kdy tuto technologii podporuje většina telefonů, je její absence nevhodná. Podle mě měl výrobce BT do telefonu dát, cenu by to jistě nijak extrémně nezvýšilo, naopak infraport mohl klidně vypustit. Pomocí GPRS se samozřejmě můžete připojit také na internet. Telefonu nechybí internetový prohlížeč, který doporučuji hned na začátku nahradit Operou mini. I poté se ale telefon na surfování příliš nehodí, bohužel je znát malé rozlišení, na druhou stranu si ani nemyslím, že by typický uživatel W200i nějak často surfoval přes telefon na internetu.

Klady

Kvalitní přehrávač

Rádio s RDS

USB Mass storage

Podpora paměťových karet Memory stick Micro

HPM-64 v základním balení

Zápory

Chybí bluetooth

Nepříliš kvalitní displej

Slabý fotoaparát

Malá paměťová karta v základním balení

Sony Ericsson W200 Recenze, fotka

Sony Ericsson W200i je velmi zajímavý telefon. Podle mě na něm ale výrobce mohl ještě víc zapracovat, anebo jej nabídnout za ještě nižší cenu. Starší Sony Ericsson K750i je totiž jen o kousek dražší a přitom novinku překonává ve většině parametrů. Sony Ericsson W200i nezachrání ani přibalená karta M2 o kapacitě 128 MB. To je totiž v dnešní době velmi malá kapacita a tak jako tak se nákupu větší karty nevyhnete. Pokud by se cena telefonu dostala někam na hranici 3000 korun, bral bych jej jako velmi zajímavou koupi, ale za současné situace si asi většina lidí připlatí a koupí K750i. Škoda především absence bluetooth a také pasivní displej už patří spíše do muzea.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 20

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Sony Ericsson W200 Recenze


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.