Přeposlat Sony Ericsson P1i recenze: nejlepší z nejlepších

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sony Ericsson P1i recenze: nejlepší z nejlepších

05.09.2007 | Tisková zpráva | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

SE se inspiroval především u modelu M600i. Rozměry telefonu jsou velmi příjemné a to 106 x 55 x 17 milimetrů a tomu odpovídá stejně příjemná hmotnost 124 gramů. Na telefon je to spíš více, ale na komunikátor jde o skvělé hodnoty. Přední straně dominuje ve

Sony Ericsson P1i recenze: nejlepší z nejlepších

Vzhled

SE se inspiroval především u modelu M600i. Rozměry telefonu jsou velmi příjemné a to 106 x 55 x 17 milimetrů a tomu odpovídá stejně příjemná hmotnost 124 gramů. Na telefon je to spíš více, ale na komunikátor jde o skvělé hodnoty. Přední straně dominuje velký dotykový displej, který má rozměry 39 x 52 milimetrů, rozlišení 240 x 320 pixelů a zobrazí až 260 000 barev. Již předchůdci měli displeje velmi kvalitní, přesto se našla jedna vlastnost, která je použitá teprve u novinky. Tou je čitelnost displeje na slunci, kdy na rozdíl od předchůdců je displej na sluníčku skvěle čitelný. Nad displejem se nachází čočka kamerky, která slouží k videohovorům, takže již nyní je patrné, že telefon bude podporovat sítě třetí generace. Pod displejem se nalézá klávesnice, která je prakticky totožná jako u modelu M600i. Za to výrobce chválím, proč měnit něco, co výborně funguje. Psaní je skutečně radost, sice v první chvíli možná nebudete vědět kde je jaké písmenko, ale zvyknete si rychle. Na horní straně se nachází okénko infraport a také vypínač spolu se stylusem. Na levé straně se nachází Jog dial pomocí kterého lze telefon pohodlně ovládat jednou rukou a pod ním se nachází klávesa pro návrat o úroveň zpět. Na pravé straně se nalézá spoušť digitálního fotoaparátu a programovatelné tlačítko, kterému ale nelze bohužel přiřadit libovolnou funkci, ale pouze jednu ze sedmi předdefinovaných. Nechybí ani slot pro paměťovou kartu Memory Stick Micro. Zadní stranu zdobí především čočka digitálního fotoaparátu, která je doplněna o přisvětlovací diody. Tělo telefonu je zpracováno příkladně, na bocích a částech přední a zadní strany se nachází tenký hliník, což vypadá velmi efektně, i když bych možná uvítal, kdyby byl celý telefon vyveden v černé barvě, bez nějakých rušivých prvků.

Sony Ericsson P1i recenze: nejlepší z nejlepších

Práce

Telefon disponuje prakticky neomezeným a velmi podrobným telefonním seznamem, radost ale mírně kazí, že v telefonu standardně není záznamník hovoru, naštěstí existuje aplikace, která tento problém výborně řeší. Textová komunikace je díky klávesnici velmi pohodlná, telefon nabídne sdílenou paměť na SMS, MMS o velikosti až 300 KB a emailového klienta, který si poradí s mnoha různými druhy příloh. Stejně skvěle jsou zpracovány i organizační funkce, nechybí prakticky nic a co chybí, lze snadno doinstalovat. Tady bych se rád zastavil nad rychlostí telefonu. Předchozí modely měly problémy s pamětí RAM, což ale výrobce nyní vyřešil tím, že telefon osadil pamětí RAM s kapacitou 128 MB, což je na mobilní telefon ohromná hodnota. Díky tomu lze klidně míst spuštěno i třeba dvacet aplikací, telefon se nezpomalí a RAM nedojde. Použitý operační systém Symbian UIQ 9.1 s sebou přináší spoustu výhod, ale také několik nevýhod mezi které patří především to, že pro tuto platformu existuje méně aplikací, nežna konkurenční Series 60. Vše zachraňuje podpora Javy, nabídka programů je tak dostatečná a jistě si vybere každý. Velkou výhodu dotykového displeje pochopíte, pokud budete pracovat s Office dokumenty. Práce bude jednodušší a rychlejší než na většině ostatních přístrojů.

Sony Ericsson P1i recenze: nejlepší z nejlepších

Zábava

Ačkoliv je telefon primárně určený pro práci, P1i dokazuje, že komunikátory mohou i bavit. A v případě P1i je dokonce zábava na skutečně vysoké úrovni. Začal bych propracovaným hudebním přehrávačem, který nabízí spoustu vlastní, možnost třídit interprety a podobně. Dále to pokračuje přes Rádio s funkcí RDS, která vám zjistí názvy stanic a občas i další zajímavé informace. Telefon lze také dobře použít k přehrávání filmů, díky podpoře paměťových karet Memory Stick Micro vám nehrozí, že by vám kapacita paměti nestačila a sledování filmů je na velkém a jemném displeji už docela příjemné. Na závěr jsem si nechal fotoaparát, který si P1i vypůjčil z modelu K800i, což samo o sobě garantuje špičkovou kvalitu fotografií. Samozřejmě nechybí autofokus, makrorežim a spousta nastavení, kterým můžete pořízený snímek dále vylepšit. Narozdíl od K800i vám však potmě při focení nepomůže xenonový blesk, ale pouze přisvětlovací diody. To s sebou sice přináší horší výsledky, na druhou stranu diody se dají lépe využít k běžnému svícení pokud třeba hledáte něco v místnosti a podobně. Osobně potmě telefonem nefotím, proto diody vítám.

Možnosti připojení

U komunikátoru se očekává, že možnosti připojení bude celá řada. M2 osobně P1i rozhodně nezklamal, ale nepochybně se najdou lidé, kteří spokojeni nebudou. Výhrady totiž budou mít vůči absenci EDGE a HSDPA. EDGE jako rychlejší variantu GPRS nabízí všichni operátoři a vzhledem k nekvalitnímu pokrytí sítí třetí generace by telefonu slušela. Naopak HSDPA se hodí v sítích třetí generace, kdy umožňuje stahovat data obrovskou rychlostí. I tak ale telefon nabízí široké možnosti připojení, počínaje připojení pomocí kabelu, infraport či technologie Bluetooth, přes GPRS a UMTS ( díky které je možno uskutečňovat videohovory) až po stále oblíbenější a na významu nabývající Wi-Fi. Pro mě, který nemá peníze na placení drahého datového paušálu, absence EDGE a HSDPA nic neřeší, i tak je ale škoda, že v tomto ohledu výrobce nešel až k dokonalosti. Telefon by to zas posunulo o kus dál, přesto jsem s nabídkou připojení rozhodně spokojen, ostatní se třeba dočkají u nástupce.

Sony Ericsson P1i recenze: nejlepší z nejlepších

Klady:

Symbian UIQ

Dotykový displej skvěle čitelný na slunci

Obrovská RAM

QWERTY klávesnice

Kvalitní fotoaparát

Podpora UMTS a Wi-Fi

Rádio s RDS

Kompaktní rozměry

Zápory:

Absence EDGE a HSDPA

Start telefonu by mohl být rychlejší

Závěr

Nebudu skrývat, že Sony Ericsson P1i mě nadchnul po všech stránkách a v současné době je mým favoritem mezi všemi telefony. Důvodů, proč tomu tak je existuje spousta. Počínaje malými rozměry, přes kvalitní displej a klávesnici, propracované pracovní funkce s podporou Office dokumentů a připojení pomocí wi-Fi až po schopnost bavit, kterou v telefonu zastupuje kvalitní přehrávač hudby a filmů, rádio s RDS a fotoaparát totožný s modelem K800i, který stále produkuje nejlepší fotografie na trhu. To vše korunuje příznivá cena, která se na začátku prodeje pohybuje mezi 13 a 14 tisíce korunami a časem bude pomalu jistě klesat. Snad jedinou výhradou tak zůstane absence technologie EDGE, díky které by se dalo se k internetu připojit na mnohem větším území, než tomu je pomocí UMTS a Wi-Fi.

 

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 42

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Sony Ericsson P1i recenze: nejlepší z nejlepších


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.