Přeposlat NOKIA E61i

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

NOKIA E61i

02.09.2007 | Jan Topinka | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Na jaře letošního roku Nokia představila komunikátor E61 a později E61i. Jediný rozdíl je dvoumegapixelový fototaparát. U Nokie už jsme si zvykli, že některé své telefony po čase zmodernizuje, doplní některé chybějící funkce...

Na jaře letošního roku Nokia představila komunikátor E61 a později E61i. Jediný rozdíl je dvoumegapixelový fototaparát. U Nokie už jsme si zvykli, že některé své telefony po čase zmodernizuje, doplní některé chybějící funkce, lehce pozmění design a uvede na trh inovovaný přístroj s přídomkem „i“. Přesně to je i případ E61.

Narozdíl od svého předchůdce Nokia E61i vypadá mnohem elegantněji. Plastový rám hnědé barvy (uvnitř bílé) je elegatně doplněný kolem displeje a sluchátka kovem. Stejně tak i kryt baterie, který se zasouvá do připravených kolejniček, je kovový. Tento způsob uchycení krytu je velmi pevný a E61i je tak příkladně pevná a vůbec nikde nic nevrže. Při nasazování krytu je sice zapotřebí trochu cviku, ale není to nijak náročné. Jen je zapotřebí správně trefit obě kolejničky.

NOKIA E61i, fotka

Rozměry Nokie E61i jsou 117 × 70 × 11 mm a hmotnost je 150 gramů. Může se zdá, že to je docela dost, ale nezapomeňte. Že budete mít v ruce komunikátor a ne obyčejný mobilní telefon.

Klávesnice

Hlavním lákadlem E61i je především kompletní QWERTZ klávesnice na přední straně telefonu. Navíc je lokalizovaná a bez potíží napíšete i české znaky „ěščřžýáíéťďňúů“. To je konkurenční výhoda oproti Treu, které oblasti střední a východní Evropy poněkud ignoruje a možnost psaní českých znaků (a dokonce i jejich zobrazení) je nutné řešit mnohdy ne příliš stabilními lokalizacemi. Nokia jako největší producent mobilů na světe si může dovolit lokalizovat systém i pro méně lukrativní trhy, jako je ten náš. Sám bych ale uvítal možnost volby mezi QWERTY a QWERTZ, je-li někdo zvyklý na jiné umístění Y/Z, může se dostat do problémů. Jinak je plná alfanumerická klávesnice silně návyková. Pokud jste velcí pisálci ať už emailů, nebo zpráv SMS, nemohu nic jiné než zařízení s plnohodnotnou klávesnicí doporučit.

Díky větší šířce přístroje získala klávesnice dostatek prostoru a samotná tlačítka jsou pohodlně velká. Ovšem i zde nebyl první dojem po přejití z Trea úplně nejlepší. Treo má klávesnici menší, avšak plastovou. Kdežto u Nokie narazíte na pryž. Nutno podotknout, že se jedná o zpracování pryže nejvýše kvalitní, je pevná, prst po ní neklouže a svými vlastnostmi se velmi blíží plastu. Při přechodu z Trea se mi zdála i trošku tužší, ovšem přisuzuji to spíše síle zvyku na dosud používaný přístroj.

NOKIA E61i, fotka

Display

Displej je spolu s klávesnicí to první, co vás na E61i nejvíce zaujme, je velký a velmi kvalitní. Samozřejmostí je použití aktivní TFT technologie. Dokáže zobrazit více než šestnáct miliónů barev. Sytost barev je výborná. I na přímém slunečním světle ho lze uspokojivě pozorovat. Při úhlopříčce displeje 2,8“ (rozměry 58 × 45 mm) je ovšem rozlišení „jen“ QVGA, tudíž 320 × 240 obrazových bodů. Přitom víme, že jak Nokia, tak i Symbian zvládne rozlišení mnohem větší. Takové rozlišení 352 × 416 bodů by smartphonu tohoto typu a takových rozměrů jistě prospělo. I tak ale má velmi jemnou kresbu, rastr je jen velmi nepatrně zřejmý.

Funkce

Prostředí je jasné Symbian S60 3rd edition. Už tolikrát zmiňované, že každý o něm musí vědět. Pak bych jen vyzdvihl pár skutčností jako je posílání e-mailů během hovoru, Podpora e-mailových technologií Intellisync, Blackberry, Connect, Visto e-mail a další. Práci s dokumenty usnadní Microsoft Word, PowerPoint a Excel. Pomocí WLAn se připojíte k internetu nebo budete ednoduše synchronizovat. Data obstará bluetooth, infraport a usb připojené k počítači přes program PC Suite, 3G, GPRS a EDGE. Vnitřní paměť 60 MB je rozšířitelná paměťovými kartami.

NOKIA E61i, fotka

Fotoaparát

E61i má dvoumgapixelový fotoaparát. Funkčně velmi jednoduchý, bez diodového blesku. Nabídka je klasická – vyvážení bílé, samospoušť atd.

Hodnocení

Nokia E61i bude mít na trhu své místo. Je jen otázkou, jestli některé firmy stále nebudou preferovat E61, a to jen kvůli tomu, že nemá fototaparát. Na co při práci potřebujete fotit? Určitě bych vyzdvihl stránku konektivity, která je veůmi dobrá. Potom jistě ještě klávesnici. No, uvidíme, jak si povede. Pořizovací cena E61 je kolem 11 tisíc a E61i 13 tisíc.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 6

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku NOKIA E61i


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.