Přeposlat Nokia N76

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nokia N76

29.08.2007 | Jan Topinka | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Mohl bych k tomuto článku dát ještě podnadpis: Když počítač vypadá skvěle. Ano, je to tak. Nový multimedíální počítač Nokia N76 Vás oslní neotřelým designem, parádními barevnými variantami, dvěma kvalitními displeji, 2 Mpx fotoaparátem a Symbianem S60.

Mohl bych k tomuto článku dát ještě podnadpis: Když počítač vypadá skvěle. Ano, je to tak. Nový multimedíální počítač Nokia N76 Vás oslní neotřelým designem, parádními barevnými variantami, dvěma kvalitními displeji, 2 Mpx fotoaparátem a Symbianem S60.

To byl jen takový lemý výčet klíčových vlastností N76. Nokia ji představila poměrně nedávno a vytvořila s ní velký rozruch. A to ze dvou důvodů. Finská firma Nokia byla napadána kvůli designu N76, který se až příliš moc podobá Razru. Podle mě to není pravda. Možná někdo z Vás najde nějaké drobné shody s Razrem, ale nic velkého. A pak N76 způsobila rozruch kvůli svému designu. Že jsem to už psal? Ano, tentokráte to bylo kvůli neotřelosti designu. N76 je totiž luxusní, moderní a stylový mobil – spíše počítač. A to je ono, Nokia konečně zabalila počítač do slušného obalu. Jinak řečeno – N76 je počítač, který vypadá skvěle.

Nokia N76, fotka

Tělo a konstrukce

Jak jsem již uvedl, N76 se může pyšnit atraktivním designem v povedené véčkové konstrukci. Hned tu máme nemilou drobnost, kterou ale musím zmínit. Klub telefonu je o něco málo tužší než by měl být. Přístroj se otevírá jednou rukou dosti špatně. A hned musím pokračovat druhou nepříjemností. Celý barevné tělo Nokie je náchylné na otistky prstů.Je to už klišé, ale je to tak.

Tabulkové hodnoty řadí N76 mezí větší véčka. S rozměry 106,5 × 52 × 13,7 mm a hmotností 115 gramů se není ani čemu divit. Tato krasavice ne bude prodávat ve dvou barevných provedeních. Decentní černá verze se zalíbí spíše pánům, dámy dají přednost atraktivnější červené. Podle mého soudu měla Nokia použít více kov než plast. Telefon je totiž skoro celý plastový, takže může nabývat lacinějšího dojmu než doopravdy je.

Display

I když je vnější displej aktivní a disponuje technologií TFT, za lesklým sklíčkem jej není příliš vidět. Jeho špatná čitelnost se projeví zejména na přímém slunci. Potěší ale podporou 262 tisíc barev i rozlišením 128 × 160 bodů. Pod vnějším displejem najdete tři klávesy na ovládání hudebního přehrávače a FM rádia. Mají podsvětlené popisky a jejich ovladatelnost je bezproblémová.

Nokia N76, fotka

Hlavní displej patří mezi to nejlepší, co můžete v současné době na telefonech najít. Na ploše 36 × 48 mm nabídne QVGA rozlišení (240 × 320 bodů) okořeněné podporou 16 milionů barev. Přesný počet zobrazitelných barev je 16 777 216. Aktivní technologie TFT jim dodá sytost i věrnost a zaručí také dobrou čitelnost na přímém slunci. Jas displeje je možné upravovat v nabídce. Nad displejem si málokdo na první pohled všimne malého objektivu kamery pro videohovory. Kamera má rozlišení CIF+, což je 384 × 320 bodů. Kromě videohovorů ji lze využít i pro tvorbu autoportrétů a natáčení videa.

Klávesnice

Ploché leptané klávesnice jsou dnes v módě. Tenkému telefonu by klávesnice s vysokými tlačítky neslušela. Ploché klávesnice sice dobře vypadají, s jejich praktičností je to ale horší. To je případ i Nokie N76. Její klávesy nemají prakticky žádné hmatové odlišení, a tak se nevyhnete častým překlepům. Ani s jistotou stisku na tom není klávesnice zrovna nejlépe. Nemluvě o malých tlačítkách pro mazání a editaci textu, která jsou vklíněna mezi navigační klávesu s potvrzovacím středem a blok numerických kláves. Pokud máte větší prsty, budete se na ně hůře trefovat. Kromě obligátní tužtičky si na klávesnici své místo našlo i symbianovské tlačítko pro vstup do hlavní nabídky a kosočtverec pro rychlé vyvolání vybraných multimediálních funkcí.

Na klávesnici se sice zvyknout dá, pro nadšené textovkáře Nokia N76 ale prostě určena není. Ve tmě jsou popisky klávesnice včetně obrysových čar podsvíceny efektním zeleným světlem. Kvůli šetření baterie jej reguluje světločivné čidlo.

Funkce

Srdcem Nokie N76 je operační systém Symbian ve verzi 9.2. Využívá dobře známou grafickou nástavbu S60 třetí edice. Nokia jej navíc vylepšila balíčkem Feature Pack 1. Jeho hlavním přínosem je opakovaný budík a záznam diktafonu prodloužený na jednu hodinu. Jinak ale zůstalo prakticky vše při starém.

Nokia N76, fotka

Hudební přehrávač je ovládaný z krytu telefonu, takže můžete mít své oblíbené skladby stále s sebou. Samozřejmě nechybí ekvalizéry, playlisty a navíc ještě FM rádio. Webový prohlížeč nové generace Vám zobrazí stránky na šířku. Vnitřní paměť telefonu je 26 MB, ale samozřejmě nechybí slot pro paměťovou kartu microSD. Datové spojení obstará bluetooth 2.0, USB 2.0, GPRS, EDGE a 3G. Dokumenty můžete prohlížet v programech Word, Excel nebo PowerPoint.

Fotoaparát

Vestavěný 2 Mpx fotoaparát s diodovým bleskem nepatří mezi elitu. Samozřejmě, jak se to vezme. Ale úplný top to rozhodně není. Fotoaparát můžete aktivovat jedním tlačítkem aniž byste museli přístroj otvírat. Takže můžete fotit v zavřeném stavu. Druhá kamera umístěná nad displeje slouží převážně pro videotelefonování.

Hodnocení

Nokia N76 je plná rozporů. Na jedné straně se tváří jako elegantní telefon s moderním tenkým designem a špičkovou výbavou, kterou podtrhuje perfektní displej a otevřený operační sytém Symbian S60. Při bližším zkoumání ale zjistíte několik nedostatků. Atraktivní vzhled bohužel sráží na kolena velká míra použití plastů a vysoká náchylnost na otisky prstů. Dívat se na stále zapatlaný telefon, jehož čelní zrcadlové sklíčko snad ani nejde důkladně vyleštit, není nic příjemného. Pokud se s ním budete chtít pochlubit, z kapsy jej vytahujte raději v rukavičkách. Podle mého soudu, Nokia N76 lámat rekordy v prodejnosti nebude. Cena se vyšplhá někam kolem 15 tisíc.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 22

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nokia N76


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.