Přeposlat SIEMENS SX1

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

SIEMENS SX1

04.08.2007 | Jan Topinka | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Pamatujete? Psal se rok 2003. Fenonénem mezi mobilními telefony byl Sony Ericsson T610. Vládl dlouho. Pak ale přišlo něco, na co se velmi dlouho čekalo. Přišel král. Siemens SX1. Okamžitě se uhnízdil na první příčce. Jeho cena šplhala skoro až ke dvaceti

Pamatujete? Psal se rok 2003. Fenonénem mezi mobilními telefony byl Sony Ericsson T610. Vládl dlouho. Pak ale přišlo něco, na co se velmi dlouho čekalo. Přišel král. Siemens SX1. Okamžitě se uhnízdil na první příčce. Jeho cena šplhala skoro až ke dvaceti tisícům, ale byl neodolatelný.

Siemens ho představil v únoru roku 2003 a byla to bomba. Mnoho lidí od té doby začalo střádat peníze na SX1, který se měl začít prodávat v červnu. Ale první kousky se podařilo dostat na trh až těsně před Vánocemi. Zpoždění bylo obrovské a nikdo neví proč bylo. Ale to je vlastně úplně jedno. Siemens SX1 se okamžitě stal nejprodávanějším telefonem. Byl to nejlepší mobil své doby.

Tak myslím, že bych o něm měl přestat psát v minulosti, protože si stoprocentně zaslouží přítomnost.

Design a konstrukce

Designově rozhodně není SX1 žádná stylovka, ale přeci jen něco do sebe má. Šedostříbrný povrch je plastový, boční plochy jsou vyrobeny z materiálu pokrytého pryží, telefon nemá výměnné kryty a jeho konstrukce je velmi pevná. Když srovnáváme velikost a hmotnost Siemensu SX1 s běžnými mobilními telefony, vyjde nám, že je středně velký a středně těžký. Při porovnání mezi komunikátory a chytrými mobily však jde o velmi malý a velmi lehký přístroj. Vyberte si.

SIEMENS SX1, fotka

Klávesnice

Číslicová tlačítka se nevměstnala pod displej, Siemens je netradičně umístil na boční hrany vedle displeje. Zvolené řešení je velmi kontroverzní a má špatný vliv na ovládání telefonu. Pro někoho zajímavé a pro někoho otravné a radši by hledal klávesnici pod displayem. Ale dá se zvyknout. Tlačítka jsou podsvětlena silným modrým světlem. Podsvětlení není úplně rovnoměrné a některé písmenko svítí víc než jiné a při prvních pokusech s SX1 to trochu stěžuje orientaci.

SIEMENS SX1, fotka

Display

Displej telefonu je vynikající: aktivní s podporou pětašedesáti tisíc barev a velmi věrným zobrazením. Největší slabinou displejů je úhel, z něhož lze ještě pozorovat kvalitní obraz a v tomto ohledu patří Siemens SX1 mezi naprostou špičku, vše je dobře vidět téměř z jakéhokoli úhlu. V pravém rohu telefonu najdeme otvor pro provléknutí poutka, na opačné straně infraport. Na pravé straně jsou dvě tlačítka pro rychlý přístup k hlasovému ovládání a fotoaparátu, na levém boku je zásuvka pro paměťovou kartu MMC.

SIEMENS SX1, fotka

Operační systém a ovládání

Siemens SX1 používá operační systém Symbian verze 6.1, a to konkrétně jeho variantu Series 60, kterou vyvinula Nokia. Grafické prostředí Siemensu je ale bohatší, barevnější a subjektivně hezčí než na chytrých Nokiích. Siemens je však pomalejší - hodně operací mu trvá o zlomek sekundy déle než Nokii. Při práci se zprávami nebo při wapování je k dispozici osm řádků textu, v telefonním seznamu je najednou vidět pět jmen. V některých případech, typicky v kalendáři, by se ale hodilo menší písmo, aby se na řádek vešlo více znaků. Vnitřní paměť pro ukládání dat má v Siemensu SX1 kapacitu 4 MB, pro spouštění aplikací je k dispozici paměť RAM – 10 MB.

Telefonování

Funkce pro telefonování jsou u SX1 opravdu velmi dobré. Zvuk telefonu je kvalitní, slušně basový, bez šumu, dostatečně hlasitý. Telefonní seznam je vícepoložkový, lze jej snadno synchronizovat s Microsoft Outlookem a kapacita je závislá jen na množství volné paměti. Do vícepoložkového telefonního seznamu se dostanete přímo s pohotovostního displeje stisknutím joysticku nebo jeho pohybem směrem dolů. Vyhledává se postupným zadáváním počátečních písmen jména nebo příjmení. Ke každému jménu můžete přidat obrázek volajícího. Objeví se v telefonním seznamu a také při příchozím hovoru. Jména lze řadit do skupiny volajících, kterým může být nastavena individuální vyzváněcí melodie, stejně jako to je možné u jednotlivých kontaktů. Skupiny také slouží k hromadnému posílání zpráv a nastavením ve vyzváněcích profilech lze podle nich filtrovat hovory. Všechny druhy zpráv – textové, multimediální i e-maily – jsou sdruženy v nabídce Messages. Příchozí textovky a ememesky se ukládají do složky Inbox, každý z e-mailových účtů má svoji samostatnou složku.

SIEMENS SX1, fotka

Zprávy

Se Siemensem SX1 lze psát dlouhé textovky, od začátku se odpočítává počet znaků. Editor MMS je spíše průměrný, nenabízí třeba možnost poslat vícestránkovou MMS, takže do jedné zprávy lze přidat pouze jeden obrázek. E-mailový prohlížeč je velmi dobrý, stejný jako u Nokií řady Series 60.

Fotoaparát

Vestavěný digitální fotoaparát má maximální rozlišení 640 × 480 bodů. Kromě něj je k dispozici ještě ememeskový formát 160 × 120 bodů a malé rozlišení pro obrázky do telefonního seznamu 80 × 96 bodů. V nastavení lze zvolit tři stupně kvality obrázků, možnosti fotoaparátu jsou však poměrně chudé. Telefon obsahuje i aplikaci, s níž lze nahrávat videoklipy. Výsledkem jsou soubory formátu 3GP, které můžete přehrát přímo v telefonu v přehrávači RealOne, nebo na počítači v RealPlayeru.

SIEMENS SX1, fotka

Organizace času

Základem funkcí pro organizaci času je budík. V SX1 je stejně jako ve všech Nokiích Series 60 neopakovaný, Siemens ale do aplikací naštěstí přidal světový čas, kde lze nastavit hned několik budíků a různým opakováním. Na události v kalendáři se lze dívat v měsíčním, týdenním a denním pohledu, můžete si vybrat, který z nich má být standardní. Při vkládání nových položek se nabídnou tři možnosti: schůzka, poznámka a výročí. V úkolovníku se na předních místech zobrazují ještě nesplněné úkoly, odškrtnuté se řadí vzadu. Při zadávání nového úkolu se kromě předmětu a termínu splnění vybere také priorita. Kalkulačka je jednoduchá a nebere v úvahu priority násobení a dělení před sčítáním a odčítáním.

Hudba

Vestavěné rádio se sice dokáže spustit i bez připojených stereofonní sluchátek, které k Siemensu rovnou dostanete, ale stejně jako u všech hudebních mobilů bez nich nedokáže hrát, protože fungují zároveň jako anténa. Přehrávač hudebních souborů MP3 sám prohledá paměťovou kartu a zobrazí soubory, které z ní lze přehrát. Z nabídky lze zvolit, jestli se má přehrávání opakovat, skladby v playlistu telefon také může předkládat v náhodném pořadí. Ve sluchátkách je rádio dostatečně hlasité, stejně tak i přehrávač MP3. Rádio lze poslouchat i přes vestavěný reproduktor, zde ja ale potřeba tiché prostředí. Kvalita příjmu je subjektivně lepší než u jiných telefonů s vestavěným rádiem.

Data

Siemens podporuje GPRS třídy 10. Přímo v telefonu lze data použít pro e-mailový klient, pro wap, případně i s dalšími programy, které do SX1 doinstalujete. Wapový prohlížeč je vcelku standardní. Siemens SX1 může být prostředníkem pro připojení počítače k internetu. Spojení však může proběhnout pouze přes infraport nebo Bluetooth, dodávaný USB kabel bohužel v tomto případě nelze použít. Na CD, které k telefonu dostanete, je aplikace Siemens Data Suite pro ovládání Siemensu z počítače.

Hodnocení

Tak tohle byl dámy a pánové Siemens SX1, fenomén své doby. Telefon, který umí prakticky vše a tak trochu předběhl svou dobu. Na všechno, na co se v mobilním světě čekalo přinesl SX1. Jak jsem již uvedl, překonal SE T610 a pak i Nokii 6600. Byl prostě král.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 35

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku SIEMENS SX1


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.