Přeposlat Nokia 6630 – dlouhodobé zkušenosti

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nokia 6630 – dlouhodobé zkušenosti

28.05.2007 | Jozef Cmar | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Telefon Nokia 6630 již vlastním delší dobu. V době nákupu sem zvažoval, zda si pořídím ji nebo Sony Ericsson P910i. Volba nakonec dopadla lépe pro Nokii.

Telefon Nokia 6630 již vlastním delší dobu. V době nákupu sem zvažoval, zda si pořídím ji nebo Sony Ericsson P910i. Volba nakonec dopadla lépe pro Nokii.

Začnu vzhledem. Ten se až do současné doby dle mého neokoukal. Kulatý spodek se možná nebude líbit každému, mně však v současné době, kdy všichni výrobci uvádí na trh podobné telefony vyhovuje. Telefon se díky kulaté spodní části velmi dobře drží, takže mi nepřekáží jeho trochu vyšší hmotnost. Díky rozšíření ve spodní části je zde spousta místa na klávesnici. Ta patří mezi největší pozitiva tohoto telefonu. Je velmi pohodlná, má velká tlačítka a jistý stisk. V současné době patří její klávesnice na naprostou špičku, málokterý model se jí v tomto ohledu dokáže přiblížit. Výměnné kryty jsem zatím neměl potřebu sundat, zatím drží pevně a nemám k nim žádné výhrady.

Nokia 6630 – dlouhodobé zkušenosti, fotka

Displej patřil v době uvedení mezi špičku, nyní jsou již jeho hodnoty spíše průměrné. Nabízí rozlišení 176*208 pixelů a zobrazí až 65 000 barev. Existují již displej s větší škálou barev i rozlišením, přesto displej bez problémů svou funkci plní. O takto velký displej je nutné se start, takže jsem na něm ponechal folii od výrobce a cca čtvrt roku po nákupu jsem dokoupil kožené pouzdro Krussel, které telefonu zajišťuje bezpečí i v případě pádů.

Nokia 6630 – dlouhodobé zkušenosti, fotka

Nokia 6630 obsahuje operační systém Symbian ve verzi 8. Dle mého jde v současné chvíli o nejlepší OS, pokud vám záleží na široké nabídce programů. Spustíte zde vše počínaje hrami původně určenými pro telefon Nokia N-Gage až po editory Office dokumentů. Já brzy po koupi telefonu do něj doinstaloval všechny možné prohlížeče, takže v současné době v telefonu otevřu dokumenty MS Word, MS Excel, PowerPointové prezentace, dokumenty ve formátu PDF a také archivy ZIP nebo RAR. Telefon pohání procesor s taktem 220 MHz a má dostatečnou výkonovou rezervu i pro nejnáročnější aplikace, jako je například navigace. Limitující je zde operační paměť, která po startu systému činí 9 MB, což rozhodně není mnoho.

Nokia 6630 – dlouhodobé zkušenosti, fotka

Telefonní seznam, stejně jako archiv zpráv, využívá sdílenou paměť, takže nabídne prakticky neomezenou kapacitu. Vyhledává se v něm postupným zadáváním písmen. Zvuk při hovoru je dostatečně jasný bez šumu.

Líbí se mi zde věci tak typické pro otevřené operační systémy. Především pak softwarová rozšiřitelnost. Symbianové Nokie dokáží nahrát pouze minutové nahrávky v diktafonu? Žádný problém, jedna aplikace to vyřeší. Mají pouze jeden a to navíc neopakovaný budík? Stejný případ jako výše. A tak by se dalo pokračovat dál. Do telefonu se dá instalovat (skoro) cokoliv, co vám v základní výbavě chybí. Přehrávače hudby, filmů, internetové prohlížeče, klienti ICQ atd. Operační systém však není bez chyb. Občas se mi stalo, že se 6630 zpomalila a cca 3 krát mi kompletně zatuhla. Pomůže vypnutí telefonu ( podržením vypínacího tlačítka, takže hned nemusíte vytahovat baterii). Chce to také řádně odinstalovávat nepotřebné programy, jinak se vám bude postupně zaplňovat vnitřní paměť telefonu a ten bude stále pomalejší.

Nokia 6630 – dlouhodobé zkušenosti, fotka

Co se zábavy týče potěší především extrémně rychlá Java. V telefonu však nenaleznete žádné přeinstalované hry, vše budete do něj muset samy dodat. Vzhledem k tomu, že telefon podporuje také hry původně pro N-Gage je jejich nabídka dostatečně široká. V telefonu naleznete také fotoaparát s rozlišením 1.3 Mpix. Nokia 6630 je mým 4. telefonem s fotoaparátem. Nikdy jsem foťák v mobilu moc nepoužíval a ani 6630 v tomto není výjimkou. Měsíčně udělám tak 3-5 snímků, víc určitě ne. Kvalita fotografií není nejhorší, rozhodně však nedosahuje na fotky produkované novějšími telefony Nokia a telefonech Sony Ericsson ( K800i) ani nemluvě. Přesto mi fotoaparát slouží jako obrazový záznamník a tuto funkci plní bezchybně.

Nokia 6630 – dlouhodobé zkušenosti, fotka

Telefon podporuje GPRS, EDGE i 3G. Videohovory však vzhledem k absenci přední kamerky nejsou dokonalé, nepovažuji to však za nevýhodu. Vzhledem k rozsahu pokrytí 3G není moc o co stát nehledě na to, že mně osobně ( stejně jako většinu lidí) videohovory neoslovily. V telefonu naleznete Bluetooth, který však má zásadní nevýhodu: zvládne současně pouze jedno aktivní připojení. Infraport chybí, nevadí mi to ani tak skrz přenášení dat, ale skrz nemožnost ovládat televizi mým telefonem ( i tohle telefony s operačním systémem zvládnou).

Klady:

  • Design
  • Klávesnice
  • Otevřený operační systém
  • Procesor s dostatečnou rezervou
  • Bluetooth
  • EDGE a 3G

Mínusy:

  • Absence rádia
  • Méně používaný formát paměťových karet ( RS-DV-MMC)
  • Absence Wi-Fi

Myslím, že z mínusů, které jsem uvedl jasně plyne, že jsem se svým telefonem spokojen. Vývoj se za ty 2 roky, které uběhly od představení 6630 zas tak daleko nedostal. Rádio se dá dokoupit a paměťové karty RS-DV-MMC již nejsou tak drahé a nedostupné jako dřív. Takže vlastně jediná věc, která mi v telefonu chybí, je podpora WIFI. 6630 již má dávno nástupce, aktuálně jsou špičkou modely N73, N80 a N95. Pro mě však tyto nepřináší v zásadě nic nového, takže se mi nevyplatí investovat peníze do jejich pořízení. Symbianové telefony obecně stárnou výrazně pomaleji a Nokia 6630 je toho důkazem. Do současné chvíle nepřišel mobilní telefon, který by mně donutil zvážit koupi nového přístroje, i když pomalu začínám uvažovat o pořízení HTC S710i, který přináší nový operační systém Windows Mobile 6 a výsuvnou qwerty klávesnici.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 23

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nokia 6630 – dlouhodobé zkušenosti


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.