Přeposlat Nokia 6680 – další finský chytrolín

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nokia 6680 – další finský chytrolín

15.05.2007 | Ondřej Krabec | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Rozhodl jsem se popsat smartphone finského výrobce – Nokii 6680. Tento popis bude částečně odpovídat i modelu 6681, protože ten se od prvně zmiňovaného liší pouze tím, že nemá přední fotoaparát a nepodporuje 3G.

Rozhodl jsem se popsat smartphone finského výrobce – Nokii 6680. Tento popis bude částečně odpovídat i modelu 6681, protože ten se od prvně zmiňovaného liší pouze tím, že nemá přední fotoaparát a nepodporuje 3G.

Vzhled a konstrukce :

Nokia 6680 má v popisu od výrobce napsáno, že se nejedná o telefon s vyšší odolností. Výrobce má v tomto případě pravdu, protože to není moc telefon do „přírody“, ale spíš do kanceláře. Samozřejmě, není nikde psáno, že by výlet do přírody nepřežil, ale v tomto případě bych osobně spíš doporučil zaobalit ho do nějakého pouzdra.

Nokia u tohoto modelu upustila od experimentování se vzhledem a navrhla příjemný zjev telefonu. Hmotností patří spíš do kategorie těžších telefonů (váží 133 g) a velikost je 108,4 x 55,2 x 20,5 mm, což je u těchto „chytrých“ telefonů s OS Symbian běžné. Telefon má tmavě šedou metalízu a dominují mu i chromované prvky – tlačítka svisle po obvodu, proužky na bocích telefonu, krytka pam. Karty a zapuštěné tlačítko pro volbu profilů. Tyto proužky ale mají velký sklon k „zapatlávání se“, neboli na nich zůstávají otisky prstů. Možná výhodné, pokud nám ho někdo ukradne, ale pokud ho chceme mít neupatlaný a nemáme pouzdro, je nutné ho každou chvíli do něčeho otírat, abychom mu neubírali jeho eleganci.

Nokia  6680 – další finský chytrolín, fotka

Display a klávesnice :

Na první pohled zaujme veliký přední display, který má, stejně jako jeho předchůdci, rozlišení 176 x 208 bodů. Avšak liší se počtem zobrazovaných barev, kterých je u tohoto modelu 262 tisíc. Ve srovnání s modelem 6600, je to vskutku znatelný rozdíl.

Pod tímto displejem se nachází zajímavě řešená klávesnice, která obsahuje klasická tlačítka pro OS Symbian – tedy dvě funkční tlačítka, uprostřed nich pětisměrové ovládací tlačítko, dále dvě svislá tlačítka pro příjem a odmítnutí hovoru, vstup do menu , klávesy „c“ a „tužka“, sloužící k výběru textu a označování položek. Tlačítka čísel jsou vyrobena z průhledného plastu a vzhledem k tomu, ze číslice jsou napsané „zespodu“, nemělo by hrozit jejich ošoupání častým psaním. Klávesnice umožňuje vcelku pohodlné esemeskování. Znevýhodněno jen tlačítko „2“, které má část vykrojenou a zasahuje do něj pětisměrové ovládací tlačítko. Nokia 6680 je vybavena sondou na světlo, takže přizpůsobuje intenzitu podsvícení podle světelných podmínek (pokud jsme ve tmě, ztlumí osvětlení, aby to neoslňovalo, a rozsvítí klávesnici; naopak na slunci zvýší podsvětlení displeje a zhasne klávesnici), což velmi setří baterii.

Fotoaparát :

Na zadní straně telefonu je umístěn fotoaparát, který se skrývá pod elegantním krytem spolu „bleskem“. Kryt účinně brání proti zašpinění objektivu a pokud se posune dolů, automaticky se spustí aplikace na focení. Je ale třeba si dát pozor například při strkání telefonu do kapsy, kdy se může kryt odsunout a fotit vám obsah kapes. Fotoaparát má 1,3 Mpx a umožňuje tedy fotit v rozlišení 1280 x 960. V nastavení můžeme změnit jas, kontrast, vyvážení bílé a barevný tón. Ovládání blesku může být automatické nebo vždy zapnuto/vypnuto. Bohužel na rozdíl od telefonů Sony Ericsson nemůže být led dioda trvale rozsvícena (jako baterka), ale vždy jen blikne na dobu focení. Telefon nedisponuje makrem, ale za dobrých světelných podmínek se nechají s telefonem pořídit velmi pěkné snímky jak zdálky, tak zblízka. Přední fotoaparát je určen pro videovolání a má rozlišení 640 x 480 bodů. Může se také použít jako zrcátko:))).

Nokia  6680 – další finský chytrolín, fotka

Menu a aplikace:

Do menu se vstupuje stejně jako u všech symbianovských telefonů funkční klávesou Menu. Ikonky jsou i v základním tématu velmi zdařilé, i když tvůrci podle mě jistě nevyužili všech barevných možností displeje. Telefon obsahuje standardní funkce OS Symbian (verze v telefonu je Symbian 8.0a Series 60). V pohotovostním režimu je na displeji 5 ikon, u kterých se může nastavit funkce a umožňuje tak rychlý start dané aplikace (tzv. aktivní plocha).

Spousta aplikací je mnohem propracovanějších než u modelu 6600, ale nejde většinou o zásadní změny, ale o drobné vychytávky – aplikace na focení a natáčení se spojili tvůrci do jedné Foto-Video, přibyla možnosti pro práci s obrázky (Správce obrázků, Image Print – pro tisk přes Bluetooth,..). Naproti tomu např. Kontakty a Hodiny se od předchozí verze nezměnily. Nokia dlouhodobě u svých telefonů ignoruje požadavky uživatelů na opakovaný budík a bohužel ani tento model není výjimkou a opakovaný budík, snad jako u všech Nokií, opět chybí. Můžeme ho však nahradit nějakou z nespočtu aplikací, které to umožňují. Aplikace Galerie nabízí možnost vyhledávat a kompletovat všechny druhy multimediálních souborů (obrázky, zvuky, videa,…). Bohužel jako nevýhoda se mi jeví to, že se nedá nastavit, kde telefon bude soubory hledat, takže je hledá všude a do galerie zařazuje i nechtěné obrázky, jako například obrázky a zvuky z různých aplikací apod., které to jen znepřehledňují. Telefon má už „od výroby“ v sobě kodeky pro přehrávání formátů wma, mp3 a aac.

Dále nechybí ani „manažerské“ funkce, jako je detailně propracovaný kalendář, kalkulačka, zápisník poznámek, úkolovník, apod. Zajímavá je aplikace Konvertor, kde se nechají převádět různé veličiny (pro příklad převod koňských sil na kilowatty, a mnoho dalších převodů).

Nokia  6680 – další finský chytrolín, fotka

Hardware :

Telefon je vybaven interní pamětí 10 MB + možnost přidání paměťové karty MMC, která jde vkládat a vyndávat i za chodu. Pokud v telefonu není spuštěná žádná uživatelská aplikace (běží pouze systémové procesy), ukazuje zhruba 4,5 MB volné paměti RAM. Celková velikost paměti je 20 MB. Procesor je taktován na 220 MHz.

Nokii 6680 můžeme spojit s PC buď pomocí Bluetooth nebo pomocí USB datového kabelu (už do ní nedali infraport).

Baterie (Li-Ion, 900 mAh) vydrží zhruba 4 – 6 dní, podle používání. Nejvíce spotřebuje fotoaparát a přehrávání hudby. Při střídmějším užívání může telefon vydržet určitě i déle. Funkce 3G jsem bohužel nemohl vyzkoušet, protože bydlím v jedné z nespočtu lokalit, kde tato služba není dostupná.

Celkové hodnocení :

Nokia 6680 je velmi zdařilý telefon, který oslní jak spoustou propracovaných funkcí, tak úžasným zpracováním grafiky a rychlostí, s jakou telefon pracuje. Nevýhoda je, že OS Symbian jako obvykle ukládá soubory přijaté přes Bluetooth do Zpráv, což mi přijde velmi nepraktické. Soubory systému neznámé se dají z Přijatých zpráv zkopírovat pouze pomocí speciálních aplikací.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 14

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nokia 6680 – další finský chytrolín


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.