Přeposlat Microsoft Windows 10 Mobile

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Microsoft Windows 10 Mobile

12.02.2016 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Společnost Microsoft by v tomto operačním systému viděla ráda průlom v úspěchu na trhu s chytrými telefony, je jím ale Windows 10 Mobile doopravdy? Je nepochybné, že uvedení nového operačního systému se stalo v loňském roce velkou událostí. Někteří uživatelé si přitom tuto platformu chválí, zatímco jiní na ní takříkajíc nenechají nit suchou. I za pomoci vlajkových lodí Lumia 950 a 950 XL přichází na trh zajímavý software, který by se měl výrazně prosadit minimálně mezi uživateli s tradiční oblibou v této platformě. Jak se mu to povedlo a co podstatného nám vlastně nabízí, to již shrnuje následující recenze.

Microsoft Windows 10 Mobile

Poprvé byla nová verze operačního systému uvedena u modelu Lumia 550, dosud největšího ohlasu se ale samozřejmě dostalo vlajkovým lodím Lumia 950 a Lumia 950 XL, které jím také disponují. Jak napovídá již samotný název, úspěch či neúspěch v tomto případě skutečně přichází a padá s obecným přijetím nové verze operačního systému. Zatím je v tomto ohledu Microsoft v pozici stíhajícího a zaostávajícího, protože z hlediska množství uživatelů se nemůže měřit s Androidem a iOS. Jednou z cest by tak mělo být vytvoření konzistentní a příjemné uživatelské zkušenosti, která by byla stejná u vašeho PC, tabletu i chytrého telefonu (případně pak také herní konzole nebo na těle nositelných doplňků typu Hololens). Daří se ale výrobci toto jeho úsilí? Rozhodně lze pozorovat výrazný posun od starší verze WP 8.1, a to například v ohledu plné možnosti osobního nastavení menu. Známé kostičky jsou nyní snadno manipulovatelné, lze měnit jejich velikost a průhlednost nebo jim přidělit obrázek či fotku dle vaší volby. Z hlediska softwarového designu tak udělal Microsoft nepochybně velký krok vpřed.

Microsoft Windows 10 Mobile

Měnit lze také barevné schéma jednotlivých elementů i pozadí monitoru nebo displeje, což ještě více podnítí vaši kreativitu a zosobnění. Volit můžete i vlastní design uživatelského rozhraní a například domovská stránka je nyní velmi snadná pro navigaci a ovládání. Přesto v některých drobnostech Windows 10 Mobile stále mírně zaostává za androidem, zejména pak z hlediska množství dostupných aplikací. Ačkoliv rozdíl už není tak markantní jako dříve, nároční milovníci aplikací nejspíš tento rozdíl pocítí. Jak se dalo očekávat, nechybí zajímavá funkce Continuum, která prakticky umožňuje proměnit váš smartphone v plně funkční PC (doplněním monitoru nebo televizní obrazovky). Testy ukázaly, že je snadné a rychlé tuto funkci zprovoznit a proměnit tak například hotelový pokoj v konferenční sál či vaši soukromou pracovnu. Opět je na stole otázka využití této možnosti většinovou základnou uživatelů. Zatímco pro některé bude představovat velké pozitivum, mnozí spíše s pomyslným pokrčením ramen Continuum příliš nezaregistrují. Až čas ukáže, nakolik se tato technologie prosadí.

Microsoft Windows 10 Mobile

Největším pozitivem je v tomto případě jednoduchost a rychlý přístup. V horní části obrazovky se obvykle objeví základní možnosti, jako je Wi-Fi, Bluetooth nebo Nastavení, i tyto položky si ale můžete libovolně upravit. Jediným poklepáním se ale rozbalí další možnosti, které již nabízí celou šíři úkonů (od rozsvícení svítilny přes aktivaci fotoaparátu až po aktivaci mobilního hotspotu). Tak rychlý přístup je přitom záležitostí, se kterou stále bojuje i iOS a Android. K dispozici je množství příjemných a usnadňujících funkcí typu Transfer My Data, sloužící k rychlému a snadnému přenosu dat. Windows Hello zase umožňuje odemknout telefon za pomoci snímání oční sítnice nebo otisku prstu. Ve srovnání s mnoha jinými softwary pracuje tento velmi rychle a spolehlivě. K dispozici je také nový prohlížeč Edge, který je velmi kvalitní náhradou za Microsoftem již pohřbívaný Explorer. Ten nabídne množství užitečných novinek a schopností, které usnadní práci s internetem. Například zde lze řadit webové stránky a dokumenty velmi přehledně pro pozdější čtení. Dá se tedy konstatovat, že Windows 10 Mobile si vzal z nového operačního systému to nejlepší a napasoval tento obsah do malého „smartphonového“ balení.

Microsoft Windows 10 Mobile

Velkou otázkou tedy zůstává, zda je tento operační systém dostatečně atraktivní, aby přetáhl nerozhodnuté uživatele androidu a iOSu. Předností je u něho zejména nový, pohledný a užitečný design. Díky vysoké míře individuálních nastavení si tento systém můžete také výrazně personifikovat a dát tak svému smartphonu jistou míru osobitosti. Díky funkci Action Centre můžete velmi rychle měnit základní nastavení a funkce Continuum zase umožní přeměnit telefon ve výkonný počítač. Bohužel se ale objevily i závažnější stížnosti na fungování některých stěžejních funkcí, například těch pro sdílení obsahu nebo řazení některých materiálů při prohlížení webu. Největší slabinou je pak stále podstatně menší množství aplikací, které jsou uživateli k dispozici. Pokud se tedy ptáme na to, zda je nová verze operačního systému znatelně a příjemně vylepšená, pak musíme odpovědět kladně. Zeptáme-li se ale na to, zda je nový operační systém jasnou pobídkou k opuštění konkurentů typu Android nebo iOS, pak je odpověď zatím spíše záporná. Záleží ale jako obvykle spíše na vašich předchozích osobních preferencích.

Microsoft Windows 10 Mobile

---------

---------

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Microsoft Windows 10 Mobile


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.