Přeposlat Jak se změnilo bankovnictví během posledních několika let?

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Jak se změnilo bankovnictví během posledních několika let?

25.09.2013 | Zdeněk Bubák, www.finparada.cz | Technologie | Komentářů: 0 |

Představujeme Vám souhrn informací o technologických novinkách, které se v posledních několika letech objevily v bankovnictví. Jsou jimi bezkontaktní platební karty a další typy bezkontaktního placení, mobilní bankovnictví čili smartbanking a víceúčelové bankomaty.

Jak se změnilo bankovnictví během posledních několika let?

Co znamenají technologické novinky bank pro jejich uživatele? Jak jsou jednotlivé novinky v praxi užívané? S čím by banky ještě mohly v blízké budoucnosti přijít? Na tyto otázky se pokoušíme odpovědět v následujícím textu.

Bezkontaktní platby - rychlé placení hlavně v supermarketu

Bezkontaktní technologie umožňuje klientům platit kartou nákupy do 500 Kč bez nutnosti zadat PIN - tedy pouze přiložením karty do vzdálenosti 5 cm ke čtečce bezkontaktního terminálu. Nad tuto částku je možné bezkontaktně platit také, je ale třeba zadat PIN. Oproti kontaktní platbě je bezkontaktní platba rychlejší, jednodušší a pohodlnější (platba se zkrátí z 15 sekund na pouhé 2 sekundy). Bezkontaktní karty jsou bezpečné, mají stejnou úroveň ochrany jako standardní platební karty. Při bezkontaktní platbě navíc klient nevydá kartu z ruky, může tedy dohlížet na celou transakci.

První s bezkontaktními platebními kartami přišla Citibank a Česká spořitelna v roce 2011. V současnosti můžete získat bezkontaktní platební karty v těchto bankách: Air Bank, Citibank, Česká spořitelna, ČSOB, Equa bank, Fio banka, GE Money Bank, Komerční banka (jen kreditní karty), mBank, Raiffeisenbank a ZUNO Bank (jen kreditní karty).

Bezkontaktně lze platit v prodejnách BILLA, Penny market, Interspar, Albert, Kaufland, Lidl, Globus, Makro, Tesco (letos), Jednota, OBI, BauMax, KIKA, JYSK, Datart, Alza, Sportisimo, Rossman, Reno, C&A, Tchibo, Orsay, Mango, Puma, v kinech Cinema City, v lékárnách dr. Max a SimonPharma, v knihkupectvích Neoluxor a Dobrovský, na přepážkách Českých drah, v hračkářství Dráčik, v restauracích McDonald’s, Paneria a na pumpách Agip apod. Další prodejci s bezkontaktními terminály stále přibývají.

Bezkontaktní placení - nejen karty ale i mobily

Bezkontaktní platby většinou spojujeme s bezkontaktními platebními kartami. Nicméně bezkontaktně se dá také platit pomocí tzv. bezkontaktní platební nálepky čili stickeru a prostřednictvím mobilního telefonu s tzv. NFC technologií, která umožňuje na krátké vzdálenosti přenášet data mezi telefonem a platebním terminálem. Do hry v poslední době vstupují i platby prostřednictvím QR kódů, které telefonem naskenujete a na dálku zaplatíte, a to jak snímáním QR kódů z papíru (faktura, plakát), tak z internetu, tj. z obrazovky počítače, tabletu či dokonce chytrého telefonu.

NFC Kartu v mobilu nabídla jako první GE Money Bank spolu s MasterCard, a to všem klientům bez omezení letos v lednu. GE Money Bank společně s Telefónicou (O2) pracují na tzv. Over The Air řešení, které umožní nahrát platební kartu na SIM kartu v telefonu na dálku, jen prostřednictvím mobilní sítě.

Platební aplikaci MasterCard Mobile, která využívá snímání QR kódů a placení na dálku, přivedl na trh MasterCard spolu s ČSOB a Erou také letos v lednu. Aplikace umožňuje vložit všechny platební karty (nezávisle na vydávající bance) do mobilního telefonu a pak jej používat k placení. Pomocí MasterCard Mobile lze platit mobilním telefonem nejen na internetu, ale i přímo v mobilních aplikacích, předávat peníze jako dárce. MasterCard Mobile se prý chystá i do kamenných obchodů. Do konce letošního roku by měla umožňovat například dobíjení mobilních operátorů nebo nákupy v kavárnách a restauracích bez platebního terminálu. Mezi další novinky bude patřit placení jízdenek a parkovného. Mělo by také dojít k propojení bezkontaktního placení PayPass (bezkontaktní placení na platebním terminálu) a MasterCard Mobile pod společnou značku MasterPass.

Telefónica za podpory MasterCard Europe a dalších partnerů připravují v České republice spuštění pilotního projektu mobilních POS terminálů pod názvem mPO2S. Jedná se o přenosné platební terminály s označením iSMP. Ty jsou určeny pro všechny zájemce z řad drobných podnikatelů a živnostníků, kteří doposud z různých důvodů neměli možnost akceptovat bezhotovostní platby. Jsou to první certifikované a schválené mobilní terminály na světě, které dokážou přijímat bezkontaktní platby přes rozhraní NFC např. PayPass, ale i běžné platební karty s chipem nebo magnetickým proužkem.

Smartbanking - bankovnictví ve Vašem mobilním telefonu

Mobilní bankovnictví, kterému se také říká smartbanking (bankovnictví pro chytré telefony čili smartphony), se začalo v Česku objevovat od roku 2011. Jeho největší výhodou je, že můžete svůj účet kontrolovat odkudkoli a nemusíte sedět ani u počítače. A nejde jen o zjištění zůstatku, či historie plateb, ale i o možnost odesílat platby, měnit limity na platebních kartách či vyhledat nejbližší bankomat.

Smartbanking je v podstatě internetbanking nacpaný do mobilu. Často neumožňuje všechny funkce, které je možné používat v internetbankingu, ale všechny běžné operace s ním provedete.

Abyste mohli smartbanking používat, musíte mít chytrý telefon připojený k internetu, a to nejlépe iPhone nebo telefon s operačním systémem Android. Přístup k internetu je dnes možný téměř odkudkoliv nejen díky službám mobilních operátorů, ale i prostřednictvím wifi sítí, které jsou přístupné zdarma na mnoha místech, ať už v kavárnách, na letištích či jinde. Je však třeba dodržovat určitá pravidla bezpečnosti.

Smartbanking začaly české banky postupně nabízet v těchto termínech:

Dnes už to není jen bankomat pro výběr peněz, ale i vkladomat či platbomat

Bankomaty, které nabízejí také možnost vkládání peněz na účet, nazýváme vkladomaty. Ty dnes má k dispozici UniCredit Bank (přes 100), ČSOB (přes 80), Česká spořitelna (přes 40), GE Money Bank (přes 20), Komerční banka a Air Bank (cca 20) a Sberbank (1). Letos plánuje zavedení vkladomatů i Equa bank.

Kromě vkládání peněz je možné u některých bankomatů také platby posílat, od toho se odvíjí i jejich název, a to platbomaty. Těmi disponuje například Česká spořitelna.

Kromě výše uvedených nových funkcí umí klasické bankomaty oproti svým starším předchůdcům mnohem více věcí, a to například:

  • měnit bezpečnostní PIN ke kartě
  • zjistit zůstatek na účtu
  • dobít kredit mobilního telefonu
  • získat informace o službách banky
  • při výběru si zvolit, jaké bankovky chci vybrat.

 

Budoucností bankomatů by mohl být tzv. samoobslužný kiosek, který například zprostředkuje videohovor s bankovním poradcem, nabídne možnost uzavírání smluv včetně elektronického a fyzického podepsání nebo díky speciální tiskárně i okamžité vystavení platební karty. První takové samoobslužné virtuální kiosky již s úspěchem fungují v Číně a dalších východoasijských zemích a v brzké době by se měly dostat i na evropský trh. Ale ani taková novinka, jakou je samoobslužný kiosek, nenahradí masu klasických bankomatů. Ty spíše v budoucnu ohrozí stále více se rozšiřující bezhotovostní placení.

Videotechnologie – komunikace s bankovním poradcem. I ve světě internetového a mobilního bankovnictví zákazníci pro určité operace preferují osobní komunikaci tváří v tvář. Dohledový videosystém také umožňuje kiosek neustále monitorovat a zajistit potřebnou bezpečnost, ihned zaregistruje a automaticky řeší konflikt v kiosku.

Biometrie – biometrické technologie se vedle kódu PIN používají pro autentizaci uživatele. Novinkou je například identifikaci podle žil v dlani. Příslušný „otisk“ je pro každého unikátní, nemění se s věkem, a protože funguje pouze v živé tkáni, lze těžko padělat. Snímání probíhá rychle a bezproblémově v části spektra blízké infračervené oblasti, skenování je bezkontaktní, a tudíž hygienické.

Technologie elektronického podpisu – v rámci kiosku může klient uzavírat nové smlouvy, které lze podepisovat i elektronicky prostřednictvím pera a dotykového displeje. Pro ochranu důvěrných informací jsou nasazeny šifrovací technologie.

Pokročilý tisk – tisknout lze nejen smlouvy a další doprovodné materiály, ale speciální tiskárny mohou klientovi na počkání vytvořit i platební kartu.

Chcete zjistit, kolik si banky účtují za výběr z bankomatu?

Výběry z bankomatu vlastní banky

Výběry z bankomatu cizí banky

Autor: Zdeněk Bubák, www.finparada.cz

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Jak se změnilo bankovnictví během posledních několika let?


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.