Přeposlat Android Jelly Bean překonal poprvé Gingerbread

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Android Jelly Bean překonal poprvé Gingerbread

09.07.2013 | Vladimír Socha | Zajímavosti | Komentářů: 0 |

Operační systém Android je nepochybně jedním z nejpoužívanějších platforem současnosti. Nejnovější operační systém Googlu zvaný Jelly Bean v posledních dvou týdnech definitivně překonal starší Gingerbread, který doposud kraloval nad všemi ostatními verzemi.

Android Jelly Bean překonal poprvé Gingerbread

Společnost Google uveřejnila v pondělí výsledky dvoutýdenního průzkumu - nové údaje, týkající se nejpoužívanějších variant operačního systému Android. Hlavní novinkou je, že nejnovější verze Jelly Bean (4.1 a 4.2) poprvé početně překonala starší (byť stále relativně aktuální) verzi Gingerbread (2.3). Konkrétní čísla ukazují, že Jelly Bean nyní využívá zhruba 37,9 % uživatelů, zatímco Gingerbread zůstává na 34,1 %. Již počátkem letošního května byl vzestup Jelly Bean velmi znatelný, tehdy překonal i verzi Ice Cream Sandwich (4.0) a začal se na Gingerbread znatelně dotahovat (konkrétně 28,4 ku 38,5 %). Starší Gingerbread byl zaveden v prosinci roku 2010 a ke konci loňského roku jeho podíl ještě přesahoval 50 %. V následujících týdnech se bude prvenství nejnovější verze zřejmě dále prohlubovat, a to zejména díky globálnímu šíření nových, vysoce výkonných smartphonů.

 

Android Jelly Bean překonal poprvé Gingerbread

 

Oproti minulému měsíci, kdy ještě obsazoval druhou příčku, zaznamenal Jelly Bean vzestup o 4,9 %. V červnu činil podíl nejnovějšího operačního systému rovných 33 %, zatímco Gingerbread tehdy vykazoval 36,5 %. Nová data byla shromážděna ve 14tidenním výzkumu, končícím k datu 8. července. Jelly Bean již nyní jasně kraluje, stále jsou ale velké rozdíly v zastoupení verzí 4.1 a 4.2. Zatím vede s přehledem nižší verze, která představuje celkový podíl 32,3 %. Nejnovější Jelly Bean 4.2 dnes naopak využívá pouze 5,6 % uživatelů. I to se však nepochybně časem změní. A jak si vedou další verze Androida? Na třetím místě je samozřejmě Ice Cream Sandwich, se stále obstojným zastoupením 23,3 %. Přesto jde o poměrně výrazný propad z 25,6 %, zaznamenaných v minulém měsíci.

 

Android Jelly Bean překonal poprvé Gingerbread

 

Ostatní (většinou starší) verze již dnes nepředstavují významný podíl. Nejlépe z nich si vede Android 2.2 (Froyo) s 3,1 %, dále verze 2.1 (Eclair) s 1,4 % a s pouhými 0,1 % končí výčet v rámci verzí 1.6 (Donut) a kupodivu i podstatně vyspělejší 3.2 (Honeycoomb). Ani všechny dohromady tedy tyto slaběji zastoupené verze nepřekonávají hranici 5 %.  Dá se proto říci, že jejich zastoupení je v podstatě již zanedbatelné, a to se přitom budou daná čísla nepochybně i nadále snižovat. Nejnovější verze Androida, které začínají číslem 4, již nyní představují téměř dvě třetiny celkového zastoupení (62 %) a verze mladší než Gingerbread (včetně) zahrnují dokonce přes 95 % z celku. Ačkoliv jde jen o průběžná data, trend směřující k přejímání nejnovějších platforem je v nich zcela jasně patrný.

 

Android Jelly Bean překonal poprvé Gingerbread

 

Získávání těchto údajů se od dubna letošního roku změnilo. Předtím Google jednoduše sčítal zařízení poté, kdy se přihlásila na servery Googlu. Nyní ale tato společnost sčítá zařízení podle jejich přihlášení na službu Google Play Store. Údajně jde o přesnější a lépe zpracovatelná data. Za zmíněný příklon k nejnovější verzi Androidu je zřejmě zodpovědný nástup extrémně populárních a vysoce výkonných smartphonů, jako je Samsung Galaxy S III a jeho nástupce S IV, kterých se již prodaly miliony. Gingerbread naopak zůstává značně populární díky jeho převažujícímu využití ve velmi početných levnějších smartphonech. Dá se tedy očekávat budoucí další vzestup verze Jelly Bean spolu s tím, jak budou uváděny na trh nové top-end chytré telefony.

Níže přehledná tabulka zastoupení jednotlivých verzí Androida v posledních 14 dnech. Zastoupeny nejsou verze, které nedosahují ani jedné desetiny procenta. Zdroj: Google

Android Jelly Bean překonal poprvé Gingerbread

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Android Jelly Bean překonal poprvé Gingerbread


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.