Přeposlat Sonim XP Strike

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sonim XP Strike

30.01.2013 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Velmi nepříjemnou věcí je pád našeho mobilu na zem. Skoro pokaždé při něm míří displejem dolů a to jen logicky zhoršuje naše obavy, když se pro něj následně skláníme. Vydržel displej bez poškození? Nebude poškrábaný nebo dokonce roztříštěný? Na podobné obavy ale můžete v případě některých odolných přístrojů zcela zapomenout. Jedním z nejnovějších zástupců této kategorie „rugged“ mobilních telefonů je i Sonim XP Strike. Údajně je natolik odolný, že přežije i přejetí vysokozdvižným vozíkem. Pokud z jakéhokoliv důvodu potřebujete takřka nezničitelný jednoduchý telefon, pak je tento model dobrým typem. Na druhou stranu je však nepochybné, že přístroje se stejnými specifikacemi můžete sehnat (v méně odolném „balení“) podstatně levněji.

Sonim XP Strike

Sonim vyrábí obdivuhodně odolné přístroje a XP Strike není v tomto ohledu výjimkou. Hlavní část povrchu je tvořena pevnou kvalitní černou gumou, upevněnou ve žlutém krytu ze sklolaminátu. Při své velikosti a masivnosti působí tento mobil spíše jako nářadí typu kladiva než jako jemná elektronika. Při rozměrech 126 x 60 x 25 milimetrů a hmotnosti 185 gramů se vám do kapsy vejde jen stěží, velmi dobře se však bude vyjímat například na opasku s nářadím. Ovládací prvky a konektory jsou dobře kryty gumovými západkami a klávesy jsou podsvícené, oddělené a dobře čitelné. Záměrem bylo v tomto případě opět umožnit práci s odolným telefonem ve ztížených podmínkách (například vytáčet číslo v pracovních rukavicích). Jediným menším negativem je fakt, že klávesy by mohly být trochu větší.

 

Sonim XP Strike

 

Displej má v rámci možností odpovídající rozměry i rozlišení, konkrétně 2 palce (5,1 cm) a 320 x 240 pixelů. Skutečně tedy nic pro milovníky velkých smartphonů s obřími ostrými displeji. Každopádně nelze nic vytknout kvalitě materiálu, neboť povrch displeje tvoří 1,5 mm silná vrstva vysoce kvalitního skla Corning Gorilla Glass odolného proti poškrábání a nárazům. Uživatelské rozhraní operátora Sprint působí u tohoto přístroje poněkud nedokonale a zastarale, to však nemusí být vzhledem k hlavnímu účelu přístroje velkým problémem. Baterie má kapacitu 1950 mAh a disponuje skutečně velkou výdrží – umožní téměř třináctihodinový kontinuální hovor a během celého dne jej ani při větším vytížení není nutno dobíjet.

 

Sonim XP Strike

 

Odolný telefon XP Strike splňuje také americkou vojenskou specifikaci 810G, takže je odolný proti prachu, extrémním teplotám, nízkému tlaku, dešti, slaným výparům, přetížení až do 30G nebo třeba silným vibracím. Podle výrobce snese kryt přístroje náraz po pádu ocelové koule z výšky 40 cm, zatímco displej vydrží náraz stejného tělesa při pádu z poloviční výšky. Při testech bylo zjištěno, že problémem není dokonce ani pád z výšky několika metrů nebo opakované mrštění přístrojem o tvrdou zem. Další schopností tohoto nezdolného telefonu je odolnost proti ponoření do hloubky až dvou metrů po dobu jedné hodiny (většina odolných telefonů přitom snese maximálně hloubku jednoho metru a to po dobu 30 minut).

 

Sonim XP Strike

 

XP Strike pracuje na dvoupásmové síti EV-DO Rev. A (800/1900 MHz) a nedisponuje podporou Wi-Fi. Příjem signálu je velmi dobrý, hlasová kvalita hovoru však jen průměrná. Rušivý hluk na pozadí je velmi dobře potlačován, reproduktor ale vytváří nepříjemný postranní tón a hlasy mohou znít jakoby roboticky a nepřirozeně.  Hlasitost je tak akorát dostačující pro použití ve venkovním prostředí, i když ne přímo v tom nejhlučnějším. K dispozici je celkem 136 MB volné vnitřní paměti. Tu lze nicméně navýšit paměťovými kartami microSD o kapacitě 32 nebo 64 GB. Audio a video soubory jsou přehrávány v průměrné kvalitě, výběr je však výrazně omezen. U videa je podporován pouze formát MPEG4, a to v rozlišení 480 x 320 pixelů. Z hudebních souborů jsou podporovány MP3, AAC, WAV a WMA. Fotoaparát o rozlišení 2 megapixely je samozřejmě spíše nutným doplňkem než zamýšlenou předností. Pořizuje nepříliš kvalitní snímky bez dostatečného detailu a barevné vyváženosti; video o rozlišení 176 x 144 pixelů při rychlosti 15 snímků za vteřinu je asi zbytečné vůbec zmiňovat.

 

Sonim XP Strike

Odolný fotoaparát Sonim XP Strike má jen jednu velkou přednost, ta je ale skutečně pozoruhodná. Tento mobilní telefon nepochybně patří k těm nejsolidnějším přístrojům na současném trhu. Není nezničitelný, ale k jeho vážnému poškození už musí nastat skutečně velmi tvrdé podmínky. Pokud tedy potřebujete velmi odolný telefon na pracoviště nebo do terénu a jste smířeni s tím, že vám bude sloužit v podstatě jen k volání, pak jej možná oceníte. Stačí-li vám ale méně odolný mobil (byť mnohem pevnější než běžné přístroje), uděláte rozhodně lépe, když si pořídíte například o polovinu levnější přístroj jako je Kyocera DuraPlus nebo třeba Motorola Admiral.

 

Sonim XP Strike

 

Základní údaje:

Rozměry: 126 x 60 x 25 milimetrů

Hmotnost: 185 gramů

Typ displeje: TFT LCD

Úhlopříčka vnitřního displeje: 2 palce (5,1 cm)

Rozlišení vnitřního displeje: 320 x 240 pixelů

Volná vnitřní paměť:  136 MB

Rozlišení fotoaparátu: 2 megapixely

Výdrž baterie: Asi 13 hodin nepřetržitého hovoru

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Sonim XP Strike


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.