Přeposlat Budoucnost obřích smartphonů

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Budoucnost obřích smartphonů

29.01.2013 | Vladimír Socha | Zajímavosti | Komentářů: 0 |

Právě před rokem, v lednu roku 2012, představil Samsung svůj první tabletofon (či fablet, chcete-li). Tento velký smartphone nebo malý tablet (v podstatě je obojím) má podle většiny kritérií alespoň pětipalcový displej (tedy přesněji displej s úhlopříčkou o délce od 12,7 cm). Zmíněným fabletovým pionýrem byl Samsung Galaxy Note, který disponoval tehdy gigantickým LCD s úhlopříčkou 5,3 palce (13,5 cm). Samsung se jeho uvedením na trh pouštěl na nové pole, které před ním ještě nikdo neobsadil. A jak se ukázalo, přinejmenším na domácí asijské půdě to byl krok velmi úspěšný. Miliony uživatelů právě na asijském kontinentu totiž po obřích smartphonech doslova baží.

Budoucnost obřích smartphonů

Galaxy Note byl směřován přednostně pro asijský trh a vedl si na něm skutečně skvěle. Velké množství uživatelů si zde údajně cení malých tabletů a jsou ochotni spokojit se i s velkým komunikátorem. Ačkoliv to mnohé překvapilo, přístrojů typu Galaxy Note se jen za loňský rok prodalo asi 10 milionů, přičemž se letos očekává dokonce dvojnásobek tohoto počtu. Letošní veletrh CES opět naznačil podobný trend, když představil dosud největší chytrý telefon Huawei Ascend Mate s displejem o úhlopříčce 6,1 palce (15,5 cm). Také tento gigant je výrobcem zamýšlen zejména pro asijské trhy. Stejně jako Samsung Galaxy Note II bude zřejmě nejpozději na jaře k dostání také v Evropě a USA, a to přinejmenším v nabídce jednoho operátora. Ascend Mate je obr, který ale při svém štíhlém designu pracuje velmi dobře také jako menší tablet. Držet si ho u ucha při volání je samozřejmě poněkud nepraktické, ale jinak jde o skvělý přístroj, zejména pokud je doplněn Bluetooth sluchátky.

 

Budoucnost obřích smartphonů

 

Podle prognóz společností vyrábějících elektroniku je budoucnost fabletů velmi optimistická. Měl by o ně být zájem zejména v zemích s rozvíjející se ekonomikou, kde si většina obyvatel nemůže dovolit smartphone i tablet najednou. Fablety pak mohou v rámci své duální funkčnosti a snížené ceny být optimálním vývozním artiklem právě do takovýchto oblastí. Svoji uživatelskou základnu ale samozřejmě neztrácí ani ve vyspělých zemích východní Asie, Evropy a Severní Ameriky. Podle odhadů bude také v budoucnosti velkou roli hrát velikost displeje, jakožto určující faktor zájmu spotřebitelů. Pryč je doba, kdy byl ražen koncept jednotné velikosti obrazovky na většině přístrojů – dnes je jisté, že správnou cestou je naopak větší spektrum nabídky. Výjimkou je zatím například společnost Apple, která se svým úspěšným modelem iPhone zůstává velikostně konzistentní. Prakticky všechny ostatní společnosti však nabízejí mnohem širší výběr velikosti displeje, v současnosti zhruba od 3 do 6 palců (asi 7,5 až 15 cm).

Budoucnost obřích smartphonů

Androidové smartphony jsou dnes ve znamení dominance displejů s úhlopříčkou 4,3 palce (10,9 cm), stále se však objevuje více modelů také s velikostí 4,7; 5,1 ; 5,3 ; 5,7 a nyní dokonce již 6,1 palce, jak ukázal právě Huawei Ascend Mate. Zmiňovaná společnost Apple udělala krok k variabilitě alespoň v podobě modelu iPad mini, kterým ustoupila potřebě více skladného a snadno přenosného tabletu. Mluvčí společnosti uvádí, že populární iPhone 5 disponuje standardní čtyřpalcovou obrazovkou z toho důvodu, že lidé jsou zvyklí ovládat svůj smartphone jednou rukou. To však již nemusí být v následujících letech pravda. Trend spíše ukazuje vzrůstající zálibu ve velkých displejích, a to už nejen v Asii. Jediným problémem v této pokračující tendenci zůstává skladnost přístroje, který „západní“ uživatelé přece jen raději pohodlně nacpou do své kapsy.

 

Budoucnost obřích smartphonů

 

Je zřejmě ještě příliš brzy předvídat budoucnost fabletů (či tabletofonů, případně obřích smartphonů). V době, kdy se každý člověk setkává za svůj život s množstvím různých displejů, je myšlenka jediného přístroje, který je schopen jich spojit hned několik dohromady, velmi líbivá. Když se před rokem objevil velikán Samsung Galaxy Note, byl vnímán spíše jako kuriozita, která se nejspíš na trhu neuchytí. Jak ale ukázala prodejnost v počtu 10 milionu kusů (jen za loňský rok), o neúspěchu se rozhodně nedá hovořit. Předpoklad pro letošní rok činí 20 milionů prodaných přístrojů, přičemž může jít ještě o umírněný odhad. Pokud se totiž potvrdí předpoklad velké úlohy vynořujících se asijských trhů, mohla by být bilance prodejnosti fabletů (a jejich budoucnosti vůbec) velmi příznivá. Již rok 2013 nám v tomto ohledu hodně napoví…

 

Budoucnost obřích smartphonů

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Budoucnost obřích smartphonů


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.