Přeposlat Revoluce na poli volání po internetu? Zatím jen v Severní Americe

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Revoluce na poli volání po internetu? Zatím jen v Severní Americe

21.01.2013 | David Kořínek | Zajímavosti | Komentářů: 0 |

Facebook je bezesporu nejrozšířenější sociální sítí na světě. V uplynulých týdnech však spustil projekt, který by mu mohl zajistit další spousty nových uživatelů. I když zatím jen v Kanadě a USA mezi uživateli iPhone. Novinkou je možnost bezplatného volání přímo z facebookové aplikace, které funguje jak přes Wi-fi, tak přes datové tarify. Facobooku se tak opět podařilo ukrojit část příjmů telekomunikačních společností.

Revoluce na poli volání po internetu? Zatím jen v Severní Americe

Už začátkem ledna Mark Zuckerberg představil možnost volání v rámci facebookového Messengeru pro iPhone. Krátce na to byla novinka uvedena v Kanadě a o týden později i v USA. Vzhledem k rozšíření telefonů od firmy Apple v Severní Americe se může jednat o vcelku vážný problém pro telefonní operátory, kteří v současné době již přicházejí o značné sumy na poklesu odesílaných sms, které nahrazují právě sociální sítě typu Facebook.

Služba využívá volání přes internetový protokol (VoIP), stejně jako třeba Skype. Právě před nedávnem Microsoftem zakoupený Skype byl považován za aplikaci, která masově rozšíří VoIP do mobilních zařízení. Tato očekávání se však nenaplnila. Problémem Skype je především fakt, že aby bylo možné někomu zavolat, musí mít rovněž nainstalovaný tento program. A právě z tohoto bude pravděpodobně těžit Facebook. Jeho aplikaci má v smartphone takřka každý. Stejně, jako má v „přátelích“ osoby, se kterými je nejvíce v kontaktu.

Prozatímní úskalí

Služba zatím funguje pouze pro zařízení s operačním systémem iOs, a to jen v Severní Americe. O rozšíření do dalších zemí se nejspíše uvažuje stejně horlivě jako o útoku na dalších mobilních platformách – především Androidu a Windows Phone.

Otázkou také je, zda Facebook v případě Androidu porazí již fungující volání a videohovory v rámci sítě Google+.

Do budoucna by Zuckerberg rovněž rád rozšířil službu i na stolní počítače. Tam je však silným konkurentem právě Skype. Jeho vlastník Microsoft v poslední době nabral nový dech, co se inovací týče, a je více než pravděpodobné, že se teď pokusí i o větší rozšíření svého systému VoIP.

Revoluce na poli volání po internetu? Zatím jen v Severní Americe

Strašák pro operátory

Poskytovatelé telekomunikačních služeb díky sociálním sítím přicházejí o stále větší sumy. Během posledních let se značně rozšířily různé messengery a sociální sítě, které svými funkcemi nahrazují klasické sms. Současná novinka od Facebooku by operátory navíc mohla připravit i o zisky za volání.

Chtějí-li operátoři ve světě udržet zákazníky u klasických služeb, musejí většinou sáhnout k poměrně levným neomezeným tarifům a vynahrazovat si zisky datovými tarify. Ty by do budoucna mohly tvořit majoritní příjem telekomunikačních společností.

Vcelku zajímavé bude sledovat, jak v případě rozšíření podpory volání přes Facebook do Evropy zareagují čeští operátoři, kteří dlouhodobě udržují vysoké ceny volání, o sms nemluvě.

Autor: David Kořínek

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Revoluce na poli volání po internetu? Zatím jen v Severní Americe


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.