Přeposlat Nokia Lumia 920 – první pohled

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nokia Lumia 920 – první pohled

10.09.2012 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 1 |

Netrpělivě očekávaná Nokia Lumia 920 byla spojována s velkým očekáváním. Nedá se říci, že by se nenaplnilo, pouze snad nesplnilo všechny předpoklady. Lumia 920 nezahrnuje nic tak ohromujícího, jako je 41-megapixelová kamera u jeho sourozence Nokia 808 PureView. Exceluje však v jiné oblasti – totiž v celkovém komplexu skvělých (a v některých případech přímo unikátních) prvků a specifikací. Ty dělají z tohoto smartphonu uchazeče o jedno z předních míst mezi nejlepšími chytrými telefony současnosti.

Nokia Lumia 920 – první pohled

Začněme se samotnou kamerou. Značka „PureView“ vzbudila naděje, že také nová Lumia bude disponovat masivním množstvím megapixelů. To se sice nepotvrdilo, i tak je ale víc než 8 megapixelů velmi slušné rozlišení. Celý kryt fotoaparátu je obklopen pružinkami, přičemž vzniká unikátní efekt, Nokií nazývaný „plovoucí objektiv“. To znamená, že i když pořizujete snímky třesoucí se rukou nebo za pohybu, výsledný obraz je zcela stabilizovaný a ostrý. Zároveň i video pořízené za chůze je zcela hladké a plynulé (a to při rozlišení až 1280 x 960 pixelů a rychlosti 30 fps). Stabilizace a údajně největší apertura u fotoaparátů v chytrých telefonech (F/2.0) znamená, že i snímky pořízené za slabého světla vypadají velmi dobře. Další zajímavou (tentokrát softwarovou) funkcí je tzv. mrkavý objektiv, což je v podstatě série rychlých snímků, umožňujících vybrat si potom nejkvalitnější (velmi vhodné, když vám například někdo neočekávaně vstoupí do záběru).

Nokia Lumia 920 – první pohled

PureView dodává inovaci, která je nepochybně velmi zajímavá a užitečná – bezdrátové nabíjení. Je založeno na Qi standardu, dobíjejícího přístroj magnetickou indukcí. Díky speciální sadě můžete svůj komunikátor dobíjet také během poslechu hudby. Zatím jde o poněkud futuristickou vizi a její masové přijetí záleží zčásti také na ochotě periferních výrobců. Služba Nokia Music je rozhodně cennějším doplňkem, a to zejména proto, že je zdarma. To samé se dá říci rovněž o službě Nokia Maps. Díky stažitelným mapám a aktualizovaným datům o dopravních situacích je o třídu výš než bezplatná satelitní navigace u androidových komunikátorů a mnohem výhodnější než placená TomTom na iPhone (ačkoliv satelitní navigace bude brzy integrována v rámci iOS 6 – výše poplatků zatím není známa).

 

Nokia Lumia 920 – první pohled

 

Design 920ky je podobný jako u předchozí vlajkové lodi Lumia 800 – ovšem s několika klíčovými rozdíly. Tělo přístroje měří 130,3 x 70,8 x 10,7 milimetrů, hmotnost činí 185 gramů. Objem komunikátoru pak představuje 99 kubických centimetrů. Zabudováno je v něm štědrých 32 GB volné vnitřní paměti, k dispozici však není žádný další slot pro paměťovou kartu. Velikost úhlopříčky displeje vyskočila od předchozího modelu z 3,7 na 4,5 palce (11,4 cm) a rozlišení z i tak solidních 800 x 480 na skutečně velkorysých 1280 x 768 pixelů, což dodává většímu displeji ostřejší ráz a umožňuje vychutnávat fotografie ve vysoké kvalitě. Displej je přitom typu HD IPS LCD, nikoliv OLED.

 

Nokia Lumia 920 – první pohled

 

Tento smartphone je poháněn skvělým dvoujádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon S 4 o 1,5 GHz. Ten zvládá i ty nejnáročnější operace na přeplněném displeji bez sebemenšího náznaku zpomalení (případné menší nedostatky se však beztak projeví až po uvedení komunikátoru na trh). Výdrž baterie o 2000 mAh je velmi vysoká (na GSM až 17 hodin volacího času) a měla by dostačovat i těm nejnáročnějším uživatelům. Velkou otázkou zůstává, jak se bude nové výkladní skříni společnosti Nokia dařit v konkurenčním boji s hvězdnou konkurencí. Budou velmi kvalitní specifikace nové Nokie dostatečně lákavé, aby uživatele odvedly od vyzkoušených Androidů a iPhonů? Mezi rozhodující faktory bude nepochybně patřit cena, stejně jako podpora aplikací. Nezbývá než počkat si na začátek prodeje samotného komunikátoru. Jisté je, že se zařadí do první ligy, ačkoliv bude možná zpočátku na jejím pomyslném „chvostu“…

 

Nokia Lumia 920 – první pohled

 

Základní údaje:

Rozměry: 130,3 x 70,8 x 10,7 milimetrů

Hmotnost: 185 gramů

Displej: Dotykový IPS LCD

Velikost displeje: 4,5 palce (11,4 cm)

Rozlišení displeje: 1280 x 768 pixelů

Procesor: Dvoujádrový Qualcomm Snapdragon S 4 MSM 8960 o 1,5 GHz

Operační systém: Windows Phone 8

Volná interní paměť: 32 GB (RAM 1 GB)

Rozlišení kamery: 8,7 megapixelu

Výdrž akumulátoru: Kolem 17 hodin (nepřetržitý hovor na GSM)

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 4

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nokia Lumia 920 – první pohled


počet příspěvků: 1

Jan Navrátil

02.10.2012 v 11:00

Dobrý den. Mám několik dotazů k tomuto telefonu: - bude mít plnohodnotný neomezený multitasking? - bude mít správce souborů? - bude BT stejně omezené jako u Windows Phone 7.8 - bude podporovat Mass Storage? - stále ještě bude možná správa telefonu pouze přes Zune? Děkuji předem za odpověď.

Odpovědět

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.