Přeposlat BenQ Siemens EF 81 - Hyper recenze

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

BenQ Siemens EF 81 - Hyper recenze

02.01.2007 | Martin Kněžík | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Do redakce se nám dostal BenQ-Siemens EF81. Pokud by snad někdo nevěděl, tak Siemens prodal celou divizi výroby mobilních telefonů právě tchaiwanskému BenQ kvůli ztrátovosti. A protože český zákazník si žádá zavedenou značku ....

Do redakce se nám dostal BenQ-Siemens EF81. Pokud by snad někdo nevěděl, tak Siemens prodal celou divizi výroby mobilních telefonů právě tchaiwanskému BenQ kvůli ztrátovosti. A protože český zákazník si žádá zavedenou značku, ponechal BenQ v názvu telefonů i jméno Siemensu.

Následující řádky nemají být klasickou recenzí s maximálním množstvím faktů, ale spíše čtivějším článkem o vlastnostech telefonu a zkušenostech s jeho užíváním.

Konstrukce, design, zpracování

EF 81 je mobil véčkové konstrukce s hranatými tvary a průměrnou hmotností. Mé první dojmy z něj byly poněkud smíšené. V dobrém slova smyslu mě překvapily použité materiály a konstrukce telefonu. Ocel a hořčík jsou všudypřítomné, dodávají luxusní vzhled a jistě zvyšují odolnost proti fyzickému poškození. Celkové zpracování je skutečně na velmi dobré úrovni, vrzání, vůle a podobné nešvary se tohoto přístroje prakticky netýkají.

Telefonu by jistě více slušela černá barva plastových částí v kombinaci s broušenou ocelí. Design obecně mě přivádí na myšlenku, jestli BenQ pouze sympatizuje s Motorolou Razr a nebo neumí vytvořit vlastní koncept telefonu, který by se ujal na trhu. Po otevření se totiž objeví poloviční EF 81 a poloviční Razr V3. Ne, že by klávesnice nebyla pohodlná pro práci, ale čekal bych alespoň trochu originality.

BenQ Siemens EF 81 - Hyper recenze, fotka

Zavřený + rozevřený telefon

Na přední straně pod vnějším displejem najdeme čtyři tlačítka pro ovládání telefonu v zavřeném stavu, boky jsou hladké, bez ovládacích prvků. Netradičním faktorem je fotoaparát umístěný ve středovém kloubu. Přístroj je tak předurčen k focení v zavřeném stavu, pokud je rozevřen směřuje objektiv k uživateli a je tak vhodný pouze pro autoportréty. Může se to zdát jako výhoda, v praxi tomu tak ale není. Několikrát se mi stalo, že jsem pracoval a chtěl si něco vyfotit. Zavírat kvůli tomu telefon je zdlouhavé, nepohodlné, avšak nezbytné. Výrobce tímto vyřešil problém videotelefonování, aniž by musel přidat druhý fotoaparát. Otázkou zůstává, na kolik je toto řešení uživatelsky příjemné.

Pod zadním krytem se skrývá Li-Ion baterie o kapacitě 950 mAh a slot pro paměťovou kartu. Přístup ke kartě je špatný z několika důvodů. Telefon musíte nejprve vypnout, odstranit akumulátor a následně kartu vydolovat z těžko přístupného „šuplíčku“. Kapacita akumulátoru sice vypadá nadějně, výdrž je ovšem velmi špatná. Při běžném používání musíte nabíjet každý den. Shrnuto a podtrženo: kvalita zpracování výborná, praktičnost nedostačující. Pojďme dál.

BenQ Siemens EF 81 - Hyper recenze, fotka

Pohledy ze všech úhlů

Displej, multimédia

Na EF 81 najdeme 2 displeje. Oba jsou aktivní TFT, zobrazují až 262 tisíc barev a mají mimořádnou kvalitu. Rozlišení vnějšího je 120 x 160 bodů. Najdete na něm informace o čase, nepřijatých hovorech, příchozích zprávách, číslo volajícího a v neposlední řadě slouží jako hledáček fotoaparátu. To podstatné je ale hlavní displej, jehož rozlišení činí 240 x 320 bodů. Displej je zřejmě nejzdařilejší částí celého přístroje. Má velmi jemný rastr a bezproblémovou čitelnost na přímém slunečním světle. Jeho kvality oceníte například při přehrávání videa a prohlížení fotek.

Fotoaparát je u EF81 dvoumegový a fotí v maximálním rozlišení 1200 x 1600 bodů. Fotografie jsou průměrné, ale v horších světelných podmínkách jejich kvalita prudce klesá. Chybí totiž přisvětlovací dioda, autofokus a možnosti nastavení jsou značně omezené. Musíte vystačit s vyvážením bílé, samospouští a nastavením velikosti snímku. K dispozici je možnost nahrávání ozvučených videosekvencí o maximální délce 5 minut v rozlišení 176 x 144. Interní paměť je solidních 72MB a lze ji samozřejmě rozšířit paměťovou kartou MicroSD.

Pokud si na EF81 pustíte video v podporovaných formátek 3GP a MP4, budete nadšeni. Barevné podání, prokreslení i zvuk jsou na možnosti mobilu úctyhodné. Stejně tak samotná hudební produkce. Media Player přehraje hudbu ve formátu MP3 a AAC. Zvuk vycházející z reproduktoru je čistý, realistický a dostatečně hlasitý. Díky multitaskingu si písničky můžete pustit na pozadí a používat jinou funkci. Jediné co chybí je FM rádio.

BenQ Siemens EF 81 - Hyper recenze, fotka

Pohled zpředu

Ovládání, menu

Pro úplnost ještě pár slov k uživatelskému prostředí telefonu. Menu je klasické, tedy matice ikon. Ty jsou jednobarevné, v základním nastavení šedé a musím říct, že je to jedině dobře. Střídmost je tu přínosem po všech stránkách. Menu vypadá velmi dobře i díky výbornému displeji. Podsložky jsou textové, stejně jako prostředí mutlimediálního přehrávače, kde jsou navíc ještě drobné ikonky. Pohybovat se v telefonu je příjemné a bezproblémové. To ovšem platí jen pro grafickou stránku věci. Telefon je totiž děsivě pomalý. Listování seznamem jmen, prohlížení obrázků i pohyb v hlavním menu vás po několika minutách dostanou do varu. Když jsem telefon dostal poprvé do ruky, měl jsem pocit, že musí mít operační systém a stejně mi rychlost reakce nepřišla adekvátní. Perlou je například to, že po otevření telefonu čekáte 2-3 vteřiny, než si to přístroj „uvědomí“, přehraje zvuk a rozsvítí displej. Jedna vlastnost EF81 mě ale dostala na kolena. Stručně jí popíšu: Příchozí textová zpráva se zobrazí na vnějším displeji, vy si jí přečtete a smažete. Až potud nic neovyklého, jenže i když zprávu smažete, stále na vnitřním displeji svítí ikonka, která vás na onu smazanou zprávu upozorňuje. A bude svítit tak dlouho, dokud se přes hlavní menu nepodíváte do příchozích SMS. Jde samozřejmě o problém firmwaru, ale v telefonu za cenu kolem deseti tisíc korun by se toto objevit vůbec nemělo. Podobných nedotažeností najdete v EF81 více. Například špatné počeštění, úzkou slovní zásobu u T9 a podobně.

BenQ Siemens EF 81 - Hyper recenze, fotka

Zadní strana, fotoaparát v kloubu

Organizace času, datové funkce, zprávy

Organizace času je u EF81 bezproblémová, k dispozici je nabízen standartní balík funkcí jako kalendář, hlasové poznámky nebo diktafon. Díky Java 2.0 je možné dohrát libovolné aplikace dle potřeb uživatele. Jen mě zaskočila absence obyčejného úkolovníku a textových poznámek, což mnozí využijí nejčastěji. Nabídka Java aplikací je velmi příjemným překvapením. Tisk dokumentů přes Bluetooth, prohlížeč map přes Google, otvírání Word a Excel souborů nebo předpověď počasí, s tím vším si EF81 poradí.

Co se týká zpráv, je připraven standardní balík, na který jsme zvyklý u všech lepších telefonů. Při psaní SMS vidíte na displeji počet zbývajících znaků, dlouhá zpráva se rozdělí až na pět částí. K dispozici je T9 slovník, který nezkracuje text diakritikou, nicméně jeho slovní zásoba dost pokulhává a ztrácí tak na použitelnosti. Do MMSky vložíte video, obrázky, zvuky a samozřejmě text až do velikosti 300Kb. E-mailový klient zvládá práci s přílohami a podporuje protokoly IMAP4, POP3, SMTP. Vše kolem zpráv se ukládá do sdílené paměti telefonu, takže problém s volným místem řešit asi nebudete.

Z datových funkcí je k dispozici UMTS a již postarší GPRS class 10. EDGE bohužel chybí. Ke standardu v této kategorii patří Bluetooth a možnost připojení datovým kabelem. Slabším článkem je pomalost Javy 2.0, což občas dokáže pokazit radost a znepříjemnit práci. Nechybí wap a internetový prohlížeč.

BenQ Siemens EF 81 - Hyper recenze, fotka

Boční strana

Zábava

Základem zábavy jsou zpravidla hry, v našem případě Java hry. A protože Java je opravdu velmi pomalá, příliš spokojenosti nečekejte. Navíc nelze hry přijímat přes Bluetooth, ale pouze stahovat z wapu. V telefonu jich najdete pět.

Důležitý prvek pro zábavu jsou multimédia, tedy audio a video přehrávač. U EF81 vše obstarává Media Player. Ve volné chvíli si tak můžete pustit video nebo písničky.

Závěrečné zhodnocení

BenQ-Siemens EF 81 jsem používal dva týdny a moje dojmy jsou převážně negativní. Nepraktické umístění fotoaparátu, chyby ve firmwaru a pomalost...vlastnosti, které práci s telefonem znepříjemňují a stále o sobě dávají vědět. Na druhou stranu musím pochválit displej. Ten patří mezi špičku a i video na něm vypadá velmi pěkně. V kombinaci s kvalitním zvukem si multimédia prostě užijete. Pokud bych chtěl za mobilní telefon utratit deset tisíc korun, asi bych se poohlédl u konkurence. Tím spíš, že divize mobilních telefonů BenQ bankrotuje a technická podpora pro produkty je tak nejistá.

Související odkazy a zdroje informací

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 10

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku BenQ Siemens EF 81 - Hyper recenze


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.