Přeposlat Nokia 808 PureView

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nokia 808 PureView

29.06.2012 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 3 |

Chytrý telefon Nokia 808 PureView je jakýmsi technologickým experimentem a zároveň sběratelským kouskem. Z hlediska konkurence moderním komunikátorům je však téměř úplným propadákem. Nabízí sice úžasný 41-megapixelový snímač, ale vzhledem k dlouhému období vývoje je vybaven již zastaralým operačním systémem Symbian namísto Windows Phone, jak je zvykem u všech novějších smartphonů společnosti Nokia. Některé z před-nahraných aplikací navíc nepracují správně a jsou nespolehlivé. Značná kvalita nahrávání zvuku je sice pozitivem, ale zdá se, že v rámci vysoké ceny je to přece jenom trochu málo.

Nokia 808 PureView

Tělo tohoto komunikátoru měří 124 x 61 x 14 milimetrů a váží celých 169 gramů. Maximální hloubka 18 milimetrů však neplatí pro celé tělo přístroje, okolí objektivu fotoaparátu je totiž výrazně vyboulené. Jinde dosahuje spíše oněch 13,9 milimetru, což je ale v éře super štíhlých komunikátorů stále poměrně hodně. Vzhledem k úžasnému snímači fotoaparátu však můžeme nějaký ten milimetr s klidným svědomím pominout. Co se týče designu, dá se jen málo věcí vytknout. PureView je velmi elegantní a precizně vyrobený, působí oprávněným dojmem velmi kvalitního přístroje. Ten podtrhuje jak přední panel se sklem Gorilla Glass, tak i extrémně rychlá odezva po zapnutí či vypnutí přístroje. Z hlediska rychlosti základních operací patří tento komunikátor ke skutečné špičce.

 

Nokia 808 PureView

 

Displej má úhlopříčku 4 palce (10,1 cm) a rozlišení již nevýrazných 640 x 360 pixelů. Kvůli tomu se některá písmena zdají být poněkud „pixelovaná“ a prohlížení webových stránek je tím samozřejmě rovněž poznamenáno. Na druhou stranu je displej jasný a plný barev, se sytými odstíny. Odezva dotyku při psaní na obrazovkovou klávesnici je však nevyrovnaná a psaní je proto poněkud nepohodlné. PureView pracuje na síti EDGE (850/900/1800/1900 MHz) a HSPA+ 14.4 (850/900/1700/1900/2100 MHz), pochopitelně s 802.11b/g/n Wi-Fi. Hlasová kvalita je vysoká, ale dochází u ní k výpadkům. Ostatní parametry hovoru jsou velmi dobré, a to včetně potlačení hluku na pozadí. Tento smartphone se dá díky tomu použít i ve velmi hlučném prostředí, což nebývá vždy pravidlem. Dle výrobce činí výdrž akumulátoru v módu 2G 11 hodin kontinuálního hovoru, v módu 3G pak asi 6,5 hodiny hovoru.

 

Nokia 808 PureView

 

Procesorem je jednojádrový ARM 11 s 512 MB RAM o frekvenci 1,3 GHz. PureView nabízí také 16 GB vnitřní paměti, které mohou být paměťovou kartou rozšířeny na maximálně 48 GB. Operačním systémem je bohužel již silně zastaralý (přestože pro tuto příležitost modernizovaný) Symbian. Tento již asi desetiletí starý systém nese název „Belle“. I tak se Nokia 808 tváří spíše jako androidový komunikátor a uživatelské rozhraní tomu v některých směrech odpovídá. Katastrofou je například internetový prohlížeč, který je velmi pomalý a nespolehlivý. Některé aplikace (jako je obchod Ovi Store nebo IM Klient) jsou nedostupné nebo nejsou řádně nakonfigurované, jiné jsou zase zastaralé či plné chyb.

 

Nokia 808 PureView

 

Na vrchní straně komunikátoru nalezneme standardní 3,5 mm vstup pro stereofonní sluchátka. Hudba je přehrávána velmi kvalitně. Z hlediska podporovaných formátů videa je na tom Nokia 808 velmi dobře – nedělá jí problém zobrazit formáty DivX, Xvid, MP4, H.264, AVI i WMV, a to v rozlišeních až do 1080 pixelů. Limitujícím faktorem z hlediska ostrosti je zde ale nižší rozlišení displeje. Jak už bylo zmíněno, Nokia 808 je svého druhu sběratelským kouskem. Nabízí rozlišení snímků a zvukovou kvalitu v rámci komunikátorů dosud zcela nevídaného druhu. Otázkou však je, zda bude tento krásný kus technologie skutečně oblíbeným a skvělým komunikátorem nebo spíše jen brzy zapomenutým zástupcem elegantní sběratelské historie.

Nokia 808 PureView

 

Základní parametry:

Rozměry: 123,9 x 60,2 x 13,9 milimetrů

Hmotnost: 169 gramů

Displej: Dotykový AMOLED

Velikost displeje: 4 palce (10,1 cm)

Rozlišení displeje: 640 x 360 pixelů

Procesor: Jednojádrový ARM 11 s 512 MB RAM o frekvenci 1,3 GHz

Operační systém: Symbian

Volná interní paměť: 16 GB

Rozlišení kamery: 41 megapixelů

Výdrž akumulátoru: Kolem 11 hodin (nepřetržitý hovor na 2G)

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nokia 808 PureView


počet příspěvků: 3

Martin Šíma

05.07.2012 v 20:10

Vážený pane Vladimíre (1), Vážně pochybuji, že Vaše "recenze" vznikla z osobní zkušenosti s používáním tohoto telefonu. Nejen proto, že u nás ještě není k mání, ale hlavně proto, že jde téměř výhradně o výcuc a překlad z recenze publikované na americkém serveru PCmag.com. Zde: http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2401214,00.asp). Bohužel tato jejich recenze je silně zaujatá a tato zaujatost vychází z amerických reálií a postavení Nokie tam obecně.

Odpovědět

Martin Šíma

05.07.2012 v 20:10

Vážený pane Vladimíre (2), Když už tedy nehodnotíte telefon z vlastních poznatků, měl jste si dát aspoň tu práci a přečíst si také jiné recenze v angličtině, např. zde:http://www.gsmarena.com/nokia_808_pureview-review-776.php, zjistil byste, že hodnocení telefonu i aplikací dodávaných s ním, není zdaleka tak příkré. Navíc, sám mám telefon N8 se stejným operačním systémem (Belle) a vím, že software funguje dobře a že na Nokia marketu je aplikací ke stažení dost.

Odpovědět

Martin Šíma

05.07.2012 v 20:11

Vážený pane Vladimíre (3), Ano. Podpora Symbianu má být jen do roku 2016, ale proto není nutné psát zaujaté nesmysly proti konkrétnímu přístroji. V podstatě se dá souhlasit pouze s tím, že v dnešní době rozlišení 640 x 360 bodů působí jako hodně zaostalé, ale bohužel Symbian vyšší neumožňuje. Nicméně i na takovém displeji nedělá čtení webových stránek a vůbec jakéhokoliv textu vůbec žádné potíže. Navíc v současné době je tento telefon asi „nejnapakovanější“ (z hlediska integrovaných HW zařízení a funkcionalit) na našem trhu. To že má jen jedno jádro, je opravdu nepodstatné…

Odpovědět

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.