Přeposlat Co pomůže mobilu, aby fotil líp? Podle Nokie 41 megapixelů

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Co pomůže mobilu, aby fotil líp? Podle Nokie 41 megapixelů

12.04.2012 | no-X | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Pokud si lámete hlavu, proč jsou fotky z mobilů takové všelijaké, jen ne kvalitní, možná vás zaujme názor Nokie: 4-8 megapixelů je totiž málo, Nokia 808 PureView nabídne až 41.

Co pomůže mobilu, aby fotil líp? Podle Nokie 41 megapixelů

Nokia uvádí nový fotomobil nazvaný 808 PureView. Na tom by nebylo nic neobvyklého, kdyby se nerozhodla jít tou nejkontroverznější cestou, jakou si snad lze představit a neimplementovala snímač o nativním rozlišení 41 megapixelů. Hned úvodem se sluší říct, že to sice není prťavé 1/3,2” řešení, ale čip o rozměrech 1/1,2”, který je jen o málo menší než například snímač v bezzrcadlovkách Nikon J1 a V1. I tak jsou ale pixely velmi „malé“ - zhruba jako u běžného 8MPix mobilu (1,4 µm).

Využitelné rozlišení snímače je 38 MPix při poměru stran 4:3 a 34 MPix při širokoúhlém 16:9, ale i tak nejde o hodnoty typické pro obrazový výstup. Při standardních režimech totiž z osmsetosmičky lezou 5- a 8MPix fotky, plné rozlišení je k dispozici pouze ve speciálním kreativním režimu. Nokia se totiž rozhodla použít technologii zvanou pixel binning, kterou najdete i u některých digitálních zrcadlovek. Funguje čistě na tom principu, že využívá signálu z několika sousedících fotodiod pro vytvoření jediného pixelu. Při 5MPix výstupu je každý pixel tvořen signálem z cca sedmi fotodiod.

 

Co pomůže mobilu, aby fotil líp? Podle Nokie 41 megapixelů

 

Právě toto řešení je poměrně kontroverzní. U zrcadlovek je většinou používané jako doplňkový režim, díky němuž je možné produkovat fotky o nižším rozlišení se sníženou úrovní šumu. Používat pixel binning jako základ nám ale přijde poněkud nešťastné. Pokud by totiž Nokia použila 4× nižší rozlišení při 4× větších pixelech (fotodiodách), mohly by být výstupy paradoxně kvalitnější. Především by vzrostl dynamický rozsah (kterému pixel binning nepomůže - vysvětlení najdete zde) a mimo to by mohl být lepší i ten šum. Na první pohled se sice může zdát, že průměr ze čtyř malých pixelů může být kvalitativně podobný jako výstup jednoho velkého pixelu, ale v praxi je odstup signál-šum u velkých pixelů lepší (proto například Nikon osazuje těla určená pro snímání za horších jasových podmínek senzorem o nižším rozlišení).

V jednom ohledu však může pixel binning pomoci: Teoreticky (záleží však na implementaci) může přinést nižší úroveň obrazových artefaktů daných bayerovou maskou (neostrosti, moire), než výstup snímače o nižším nativním rozlišení.

 

Co pomůže mobilu, aby fotil líp? Podle Nokie 41 megapixelů

 

Ukázkové snímky, které dodala Nokia, nevypadají špatně (na mobil). Je velmi obtížné objektivně hodnotit jejich kvalitu, protože velice záleží na úhlu pohledu. Na mobil jsou dobré. Nabízejí kvalitu 41MPix fotoaparátu? Ani omylem, reálné rozlišení bychom přirovnali při nejlepším k 8-12MPix tělům. Zatímco zrcadlovky se zlomkem tohoto rozlišení ukazují při podobných snímcích i kresbu látky na oděvech, zde je jen jednobarevná plocha s projevy šumu.

I když je takový výsledek na poměry mobilů stále velice dobrý, jsou tu slabiny: Jednak zmíněný dynamický rozsah, který je podobný jako u kompaktů (stíny černé, nebe vypálené), pak již popsaný šum a nakonec dvě specifika: Barvy, které jsou na první pohled živé, ale na druhý už docela rušivé (působí až synteticky). Pak je tu ještě další problém - na oficiálních fotkách od Nokie je to patrné méně, na cvacích novinářů a uživatelů, kterým se vzorek mobilu dostal do ruky už více: Stíny. Šedá, tmavošedá i černá se slévají do jediného odstínu, chybí mikrokontrast. Problém může být v dynamickém rozsahu, přílišném šumu (následně softwarově redukovaném), optikou (antireflex, materiál nebo konstrukce) případně i nevhodným digitálním in-camera zpracováním. Případně i kombinací všeho popsaného - to nelze na základě omezeného množství fotek spolehlivě říct.

 

Pokračování článku a fotky vyfocené Nokií 808 PureView najdete na serveru DIIT.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Co pomůže mobilu, aby fotil líp? Podle Nokie 41 megapixelů


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.