Přeposlat Nokia Asha 300 a 303

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nokia Asha 300 a 303

20.02.2012 | Vít Ledvinka | Aktuality, recenze | Komentářů: 1 |

Počtvrté za sebou a na nějakou dobu naposledy se dnes znovu vrátíme ke společnosti Nokia a jejím mobilním novinkám ze závěru loňského roku, které se na začátku tohoto měsíce začaly prodávat i v našich zeměpisných končinách, a dá se říci, že začneme přesně tam, kde jsme v minulém článku skončili. Také tentokrát bude totiž řeč o nové modelové řadě Nokia Asha, kterou finský výrobce v souladu se svou již dříve oznámenou strategií „internet pro další miliardu“ obsadil telefony spíše levnějšími, přesto však s potenciálem najít si své zákazníky jak v rozvojových, tak i ve vyspělých zemích, a jejíž první polovinu jsme si stručně představili minulý týden. Zbývající dvojice modelů, které se budeme věnovat dnes, v nastolené linii pokračuje, oproti svým dvěma sourozencům však nabízí i něco navíc.

 

 

Nokia Asha 300 a 303

Nokia Asha 300 a 303

 

 

Tím něčím je v první řadě podpora 3G sítí, jíž se modely nesoucí názvy Asha 300 a Asha 303 těší, pročež se s nimi dovoláte nejen na všech frekvencích GSM, ale i ve čtyřech, v případě modelu 303 dokonce pěti pásmech WCDMA, což je ve srovnání s modely Asha 200 a Asha 201 citelná výhoda, od níž se odvíjí i lepší možnosti připojení k výše proklamovanému internetu. Jak si ukážeme níže, lze celkově konstatovat, že v porovnání s „dvoustovkovými“ modely jsou „třístovky“ v rámci své modelové řady tou lepší polovinou, na rozdíl od svých méně vybavených sourozenců však nejsou identickými dvojčaty. Co do technického zázemí byste u nich sice shodných rysů našli vcelku dost, rozdíly však tentokrát převládají, přesněji řečeno jsou výraznější, a proto si obě novinky tentokrát představíme postupně jednu po druhé.

 

 

Nokia Asha 300 a 303

 

 

Když trochu předběhneme, dá se říci, že mezi hlavní pojítka modelové řady Asha patří kompaktní QWERTY klávesnice, právě tomuto designovému úzu se však prvně jmenovaná Nokia Asha 300 vymyká, je totiž telefonem klasické konstrukce s pouhou numerickou klávesnicí ve stylu starších Nokií C3-01 a 6303i Classic, uživatelům ovšem nabízí kompenzaci ve formě dotykového displeje. Ten je sice jen odporový a disponuje nepříliš velkou 2,4 palcovou úhlopříčkou a QVGA rozlišením, spolu s klávesnicí však tvoří dobře funkční celek, který Nokia již dříve úspěšně zpopularizovala u svých modelových řad C a X jako takzvané kombinované ovládání zvané „Touch and Type“. Toto sousloví se ostatně promítlo také do alternativního názvu Nokia 300 Touch and Type, pod nímž tento telefon najdete na evropských trzích.

 

 

Nokia Asha 300 a 303

 

 

Přední stranu přístroje, udávajícího rozměry 113 × 50 × 12,7 mm a váhu 85 gramů, máme tedy dá se říci odbytou, protože kromě trojice ovládacích tlačítek, umístěných mezi displejem a klávesnicí, zde už najdete jen malý reproduktor nahoře nad displejem, pojďme se tedy podívat na zadní kryt, jenž je stejně jako zbylé části těla vyroben z plastu, kromě dalšího reproduktoru v ale sobě skrývá čočku překvapivě dobrého fotoaparátu. Ten se sice podobně jako u většiny levnějších Nokií musí obejít bez autofokusu a chybí mu rovněž blesk, nabízí ale více než slušné 5 Mpix rozlišení snímače a vedle digitálního zoomu potěší hlavně schopností natáčet VGA videosekvence, což je při vědomí toho, že u levnějších telefonů se zpravidla šetří právě na fotoaparátu, poměrně zajímavá a veskrze pozitivní změna.

 

 

Nokia Asha 300 a 303

 

 

Další inovace tohoto druhu je k vidění pod kapotou, kam finští vývojáři dosti překvapivě umístili gigahertzový procesor. Takový výkon by se dal u „hloupého“ telefonu se Symbianem S40 skoro pokládat za zbytečný luxus, nicméně se 128 MB operační paměti to zase až taková sláva nejspíše nebude - při spuštění náročnější aplikacích se dá čekat i několikasekundové zpoždění. Na provoz předinstalované hry Angry Birds, která byla zatím vyhrazena jen smartphonům, by to však mělo stačit a podobně lze hovořit i o ukládání výše zmíněných fotografií a videí či hudebních souborů, případně nahrávek z FM rádia, pro které je připravena interní paměť zvíci 140 MB, rozšiřitelná až na 32 GB pomocí paměťových karet MicroSD nebo MicroSDHC.

 

 

Nokia Asha 300 a 303

 

 

Tím se dostáváme ke konektivní výbavě, jejíž fyzická část našla vesměs útočiště na horní hraně telefonu, kde kromě oblíbeného 3,5 mm audio jacku najdete též specialitu Nokie v podobě 2 mm napájecího konektoru, nabíjet Li-Ion baterii o kapacitě 1100 mAh a s výdrží 6,9 hodin hovoru nebo až 550 hodin na příjmu lze však i přes MicroUSB port umístěný rovněž nahoře. Z bezdrátových technologií pak nechybí Bluetooth 2.1, naproti tomu WiFi byste zde ale hledali marně, takže jediná cesta na internet vede přes již řečenou podporu 3G sítí, reprezentovanou datovými přenosy HSPA, poskytujícími rychlost 10,2 Mbps pro stahování dat a 2 Mbps pro jejich upload, pokud si je ovšem zaplatíte u svého operátora.

 

 

Nokia Asha 300 a 303

 

 

Když už je řeč o internetu, je třeba zmínit i některé nedostatky, týkající se webového prohlížeče, který celkem očekávatelně nedisponuje funkcí zvanou „pinch to zoom“ sloužící k přiblížení části prohlížené stránky pomocí gesta dvou prstů, ale ani podporou HTML 5 a z případných flashových animací se vám zobrazí pouze některé díky podpoře Flash Lite. Na druhou stranu, někde se šetřit přece jen muselo a tyto vymoženosti bychom vlastně u telefonu, který české e-shopy nabízejí za zhruba 2500 Kč v černé, červené a stříbrné barvě, přičemž na některých trzích je k dispozici také verze zlatá a růžová, ani moc nečekali.

 

 

Jestliže jsme u předešlého modelu obdivovali na poměry levného telefonu víc než slušnou výbavu, pak o poslední z čtveřice nových Nokií řady Asha, nesoucí číselné označení 303, bychom mohli s trochou nadsázky hovořit jako o „hi-endu mezi low-endy“. Vzhledem se podobá předloňské Nokii X3-02 Touch and Type, oproti ní však ve svém elegantně prohnutém těle o rozměrech 117 × 56 × 13,9 mm a váze 99 gramů hostí kapacitní dotykový displej s úhlopříčkou 2,6 palců a s rozlišením QVGA, ale především QWERTY klávesnici, nad níž opět najdete nezbytnou čtveřici ovládacích tlačítek.

 

 

Nokia Asha 300 a 303

 

 

Po stránce technické a funkční výbavy se Nokia Asha 303 ve většině ohledů shoduje se svou výše podrobně rozebranou sestrou, snad pouze s výjimkou fotoaparátu, v kterémžto ohledu si bohužel pohoršila na 3,2 Mpix rozlišení snímače, které má však vliv jen na kvalitu pořízovaných fotografií, nikoli videí, která lze opět natáčet ve VGA rozlišení. Další změnou je potom přítomnost několika kovových prvků na jinak výhradně plastovém těle telefonu – řeč je především o zadním krytu pro baterii, která má mimochodem vyšší kapacitu 1300 mAh a vystačíte s ní na zhruba 8 a čtvrt hodiny hovoru nebo až na 720 hodin v pohotovosti, což jsou poměrně dobrá čísla, byť lze čekat, že realita bude asi trochu jiná, slabší.

 

 

Nokia Asha 300 a 303

 

 

Vylepšení doznala také konektivita, která vedle 3.5 mm audio jacku, MicroUSB portu a napájecího 2 mm konektoru čítá nejen Bluetooth 2.1, ale nově i WiFi, takže se pro připojení k internetu nebude třeba spoléhat výhradně na 3G sítě a s nimi spojené datové přenosy HSPA, nabízející opět rychlost 10,2 Mbps pro download a 2 Mpbs pro upload dat, třeba na váš profil na Facebooku či jiné sociální síti. Softwarové zázemí telefonu je pak opět tvořeno uživatelským prostředím Symbian S40, jež je trochu „šmrncnuto“ operačním systémem Symbian Anna, známým z některých loňských chytrých Nokií, zejména po grafické stránce. Pohotovostní plocha displeje má pouze jedinou obrazovku bez možnosti rozšíření, najdete zde však všechny základní zkratky a aplikace.

 

 

Nokia Asha 300 a 303

 

 

Na plochu, kterou si lze zahalit do jednoho z pěti základních barevných motivů nebo si ze stránek výrobce stáhnout další, si můžete umístit celkem čtyři sady zkratek, nebo ji naopak ponechat zcela prázdnou. Zkratky je možno měnit přímo z displeje buď tlačítkem "Jdi na", případně klepnutím a podržením prstu na libovolné části obrazovky. Praktický je zejména widget času, který vás zavede přímo do nastavení budíku, nebo widget datumu, který uživatele odkáže rovnou do kalendáře. Za zmínku stojí též hudební přehrávač, kde si budete moci vybrat, jakým způsobem chcete filtrovat jednotlivé skladby - podle alba, interpreta nebo žánru. Příjemné je též zobrazení obalu alba, z nějž právě přehrávaná skladba pochází, navíc i přes nepřítomnost multitaskingu umí hudební přehrávač fungovat na pozadí. Video pak lze přehrávat v nejvyšším rozlišení 640 x 360 pixelů, ale bez titulků.

 

 

Nokia Asha 300 a 303

 

 

Na závěr ještě malý návrat zpět k softwaru, v již zmíněné nabídce nainstalovaných programů totiž figurují dvě aplikace, které byly dosud doménou spíše těch chytřejších telefonů. Tou první jsou již zmínění Angry Birds, situovaní na šířku displeje a ovládaní podobně jako u smartphonů dotykem, jimž lze vytknout snad jen ne úplně plynulou grafiku, způsobenou nejspíše výše uvedenou malou kapacitou operační paměti, další zajímavou položkou jsou pak Nokia Mapy ve verzi pro platformu S40, které však postrádají obvyklého partnera v podobě integrovaného GPS čipu. Z další výbavy pak nechybí e-mailový klient a předinstalované IM aplikace jako je Facebook Chat nebo oblíbená aplikace Whatsapp Messenger, a samozřejmě také nový webový prohlížeč, o němž jsme hovořili výše.

 

 

Nokia Asha 300 a 303

 

 

A jak se to má s cenou tohoto zajímavého modelu? Asi už tušíte, že zásluhou těch několika změn k lepšímu je oproti modelu Asha 300 o něco vyšší – v českých obchodech Nokii Asha 303 pořídíte v černé, červené, stříbrné, modré a také zelené barvě za zhruba 3500 Kč, což je ale na telefon, který se nejenom díky gigahertzovému procesoru takřka blíží smartphonům nižší střední třídy, více než přijatelná částka a dá se očekávat, že z celé čtveřice, tvořící dohromady modelovou řada Asha, se právě tento model v největší míře prosadí i mimo rozvojové země, pro něž byla celá řada původně vyvíjena.

 

 

Technické parametry mobilního telefonu Nokia Asha 300:

 • Rozměry: 113 × 50 × 12,7 mm
 • Hmotnost: 85 gramů
 • Displej: 2.4“ dotykový odporový TFT, rozlišení 240 x 320 pixelů, 262 000 barev
 • Sítě: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz + WCDMA 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz
 • Procesor: 1 GHz, 128 MB RAM
 • Paměť: interní 140 MB, podpora paměťových karet MicroSD až na 32 GB
   
 • Konektivita: microUSB, 3.5 mm audio jack, 2 mm napájecí konektor, Bluetooth 2.1 + A2DP
   
 • Přenos dat: GPRS a EDGE třída 12, Bluetooth, WiFi, HSPA (10.2 Mbps pro download / 2 Mbps pro upload)
   
 • Fotoaparát: 5 Mpix, 4 x digitální zoom, VGA videosekvence (640 x 480 pixelů)
   
 • Multimédia: hudební (formáty MP3, AAC+, WAV, WMA) a video (formáty MPEG4, H.263, H.264 a VMW) přehrávač, FM rádio, podpora pro sociální sítě
   
 • Baterie: Li-Ion 1100 mAh, výdrž 6.9 hodin hovoru nebo až 550 hodin na příjmu
   
 • Software: uživatelské prostředí Symbian S40, předinstalovaná hra Angry Birds, webový prohlížeč s podporou Flash Lite

 

Technické parametry mobilního telefonu Nokia Asha 303:

 • Rozměry: 117 × 56 × 13,9 mm
 • Hmotnost: 99 gramů
 • Displej: 2.6“ dotykový kapacitní TFT, rozlišení 240 x 320 pixelů, 262 000 barev
 • Sítě: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz + WCDMA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz
 • Procesor: 1 GHz, 128 MB RAM
 • Paměť: interní 170 MB, podpora paměťových karet MicroSD až na 32 GB
   
 • Konektivita: microUSB, 3.5 mm audio jack, 2 mm napájecí konektor, Bluetooth 2.1 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n
   
 • Přenos dat: GPRS a EDGE třída 33, Bluetooth, WiFi, HSPA (10.2 Mbps pro download / 2 Mbps pro upload)
   
 • Fotoaparát: 3.2 Mpix, 4 x digitální zoom, VGA videosekvence (640 x 480 pixelů)
   
 • Multimédia: hudební (formáty MP3, AAC+, WAV, WMA) a video (formáty MPEG4, H.263, H.264 a VMW) přehrávač, FM rádio, podpora pro sociální sítě
   
 • Další výbava: QWERTY klávesnice, kovový zadní kryt
 • Baterie: Li-Ion 1300 mAh, výdrž 8 a čtvrt hodiny hovoru nebo až 720 hodin na příjmu
   
 • Software: uživatelské prostředí Symbian S40, předinstalovaná hra Angry Birds, Nokia Mapy, webový prohlížeč s podporou Flash Lite

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nokia Asha 300 a 303


počet příspěvků: 1

Petr Soukup

02.04.2012 v 19:07

Telefon asha 303 podporuje též VoIP protokolem SIP. Tedy volání přes internet. Volání přes internet je možné s použitím Wifi, nebo 3G internetu. http://www.odorik.cz/w/nokia_s40_wizard_odorik

Odpovědět

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.