Přeposlat Palm je definitivně mrtev, HP odpískalo smartphony i tablety

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Palm je definitivně mrtev, HP odpískalo smartphony i tablety

23.08.2011 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Letošní léto zatím světovou mobilní scénu obohatilo nejen o více či méně zajímavé nové modely, ale přineslo i některé zajímavé změny a přesuny v zástupu účastníků boje o uživatelskou přízeň. Ovšem zatímco na nedávném přechodu Motoroly pod křídla Googlu lze nalézt jak záporné, tak i kladné aspekty, zpráva, s níž na konci minulého týdne vyrukovala společnost HP, se nese v duchu jednoznačně negativním, především pro fanoušky Palmu.

 

Palm je definitivně mrtev, HP odpískalo smartphony i tablety

 

Když byl svého času velice populární americký výrobce loni v dubnu odkoupen společností HP za 1.2 miliardy dolarů, těšili se fanoušci jeho originálních smartphonů na jejich renesanci pod křídly nového vlastníka, jejich naděje však žila jen něco málo přes rok. Minulý pátek totiž společnost HP nečekaně oznámila rozhodnutí zastavit výrobu všech smartphonů i tabletů spojených s operačním systémem WebOS, který byl de facto hlavním důvodem, proč vůbec firmu Palm kupovala. Kdysi takřka kultovní značka chytrých telefonů tak definitivně odchází ze scény a na vině je paradoxně její nejvýraznější dědictví, s nímž měla společnost HP velké plány.

 

Palm je definitivně mrtev, HP odpískalo smartphony i tablety

 

Hlavním důvodem nečekaného rozhodnoutí společnosti HP totiž dle jejího oficiálního vyjádření netkví v tom, že by se snad modely HP Pre 3 a HP Veer málo prodávaly (i když i to je bezesporu pravda, protože Apple iOS a Google Android představují skutečně těžké soupeře), ale zejména v neúspěchu platformy WebOS na poli tabletů, odkud měl tento operační systém podle původních plánů zamířit i do osobních počítačů. Jenže už problémy, kvůli nimž si nakonec první tablet HP, nesoucí název TouchPad, musel nakonec na svou premiéru počkat tařka rok, udělily této strategii vážnou trhlinu a ještě závažnější dopad měly jeho následné nepříliš pozitivní prodejní výsledky. Například na americkém trhu prodal známý obchodní řetězec BestBuy jen 25 tisíc kusů, tedy asi jednu desetinu celkového nákladu, jehož zbytek se rozhodl výrobci vrátit. Velký efekt nepřineslo ani 20procentní snížení ceny o 100 dolarů.

 

Palm je definitivně mrtev, HP odpískalo smartphony i tablety

Palm je definitivně mrtev, HP odpískalo smartphony i tablety

 

Přitom se ani teď nedá říci, že by WebOS byl špatný systém, jeho problémem je ale nedostatek dostupných aplikací, kde jej iPad a tablety pracující s Androidem těžce válcují. Poměrně malé rozšíření této platformy totiž logicky softwarové vývojáře příliš netáhne, jenže právě případné inovace na tomto poli byly tou jedinou věcí, jež mohla zákazníky na koupi TouchPadu nalákat. Společnost HP se tak dostala v podstatě do začarovaného kruhu, který se dal rozetnout jediným možným způsobem - odpískáním tabletu i celé platformy. S tím se bohužel nezaslouženě svezly také mobilní telefony jako další dědictví Palmu, které si nyní, když už nové aplikace pro WebOS nebude psát nikdo, sotva někdo koupí.

 

Palm je definitivně mrtev, HP odpískalo smartphony i tablety

 

Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem vypadá rozhodnutí HP vcelku logicky, i tak je ovšem možná trochu škoda, že se největší světový výrobce počítačů vzdává v podstatě bez boje, neboť platforma WebOS vypadala velice nadějně a po přechodu pod takto silného vlastníka mohla se stávajícím poměrem sil na softwarovém bojišti zajímavě zamíchat. Posílení jejího významu by ovšem vyžadovalo další investice, které společnost HP míní nasměrovat jinam – dle posledních informací totiž zvažuje opustit počítačovou sféru úplně a přesunout se na pole softwaru a služeb, podobně jako její někdejší velký konkurent IBM, který svou počítačovou divizi odprodal čínské firmě Lenovo. Hlavním důvodem je podle vedení společnosti fakt, že ačkoli se osobní počítače a notebooky HP prodávají velice dobře, čistý zisk je na nich tak nízký, že se je firmě ani nevyplatí vyrábět a prodávat. Zkrátka a dobře, společnost HP stojí před zatím největší restrukturalizací ve svých 72 let dlouhých dějinách, a to i přesto, že její čistý zisk se za poslední čtvrtletí meziročně zvýšil o 9 procent na 1,93 miliardy dolarů.

 

Palm je definitivně mrtev, HP odpískalo smartphony i tablety

 

Hlavní zájem stále ještě počítačového gigantu nyní směřuje ke korporátní klientele, jíž plánuje dodávat především servery a další komunikační vybavení. K rozvoji v segmentu podnikových řešení by HP měla pomoci také plánovaná akvizice v podobě firmy Autonomy Corporation o celkové hodnotě více než 10 miliard dolarů, která vyvíjí vyhledávací software a s úspěchem jej dodává například společnosti Coca-Cola nebo americké Komisi pro dohled nad cennými papíry. Tím by se podle nového šéfa společnosti Lea Apothekera, jenž ve své funkci působí od loňského listopadu, měly příjmy HP, které dle firemních odhadů v následujícím čtvrtletí čeká mírný pokles, měly opět podstatně vylepšit. To už ale nejspíše nezajímá skalní fanoušky Palmu a WebOS, kteří své oblíbené platformě i na ní fungujícím mobilním telefonům mohou už pouze smutně zamávat. Zda se k jejich smutku v blízké budoucnosti připojí i majitelé osobních počítačů a notebooků HP, můžeme zatím jen spekulovat.

 

Palm je definitivně mrtev, HP odpískalo smartphony i tablety

 

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Palm je definitivně mrtev, HP odpískalo smartphony i tablety


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.