Přeposlat Motorola ES400

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Motorola ES400

26.07.2010 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Říká vám něco zkratka EDA či sousloví Enterprise Digital Assistant, touto zkratkou zastupované? Pokud ne, pak vězte, že do češtiny se tento výraz překládá jako „Podnikový digitální asistent“ a že se jedná o vysoce profesionální zařízení, kombinující výhody mobilních komunikátorů a kapesních počítačů. Jedním z výrobců, věnujících se tomuto typu přístrojů, je i americká společnost Motorola, která koncem června představila svůj dosud nejmenší a nejlehčí model tohoto druhu. Co novinka s názvem ES400 nabídne především vytíženým manažerům a podnikatelům, se pokusíme nastínit v dnešním článku.

 

Motorola ES400

 

Jak uvádí tisková zpráva Motoroly, představuje přístroj s rozměry 129 x 60,4 x 16,5-21,5 mm dle zvolené baterie a hmotností 156-185 gramů nejnovější přírůstek do jejího portfolia pro mobilní computing, umožňující firemním servisním pracovníkům v terénu, obchodním cestujícím a nebo pracovníkům v maloobchodní oblasti či zdravotní péči sbírat data a získávat přístup k důležitým obchodním aplikacím a záložním systémům přímo na místě mimo kancelář. Podnikoví manažeři a pracovníci v řadě odvětví tak získají užitek z nevídané kombinace těch nejvýkonnějších vlastností mobilního computingu spolu s technologií push-to-talk, a to v jednom kompaktním a lehkém zařízení.

 

Motorola ES400

 

Vzhledem k tomu, že je telefon, pracující s operačním systémem Windows Mobile Professional 6.5.3, určen zejména pro použití takříkajíc v terénu, asi nepřekvapí, že jej konstruktéři vybavili poměrně odolným tělem, které by mělo bez úhony přestát pád z výšky až 1,22 metru nebo sérii až 300 opakovaných zásahů z 1,6 metru. Také prach či vlhkost budou mít s tímto modelem těžkou práci, stejně jako teplotní šoky, čemuž nasvědčuje fakt, že zařízení vyhovuje náročné armádní normě IP42, zaměřené mimo jiné právě na odolnost vůči vodě. Přitom se telefon, jak jsme již naznačili, chlubí kompaktním designem, díky němuž padne snadno do ruky, a také jeho ovládání je celkem bezproblémové. To lze přičíst mimo jiné 3palcovému dotykovému displeji, jenž disponuje VGA rozlišením 640 x 480 pixelů a je navíc vybaven LED podsvícením a díky technologii PenTile poskytuje dvojnásobný jas při poloviční spotřebě energie, což šetří baterii a zajišťuje skvělou čitelnost i při pobytu venku. Integrovaný tříosý akcelerometr Motorola Max Sensor pak zajišťuje automatické otáčení obsahu obrazovky v případě potřeby a přináší též funkce řízení výkonu, které šetří energii baterie pro nejnáročnější provoz.

 

Motorola ES400

 

Partnerem displeje je uživatelské rozhraní MEUI (Motorola Enterprise User Interface), vyvinuté se zřetelem na snadnou přizpůsobitelnost pro obchodní aplikace a poskytující rychlejší a snazší přístup k funkcím a aplikacím, které si uživatel může upravit podle svých specifických pracovních postupů a zvýšit tak efektivitu své práce. Dalším důležitým ovládacím prvkem je pak kromě 5 standardních tlačítek především čtyřřadá klávesnice, která kromě standardu QWERTY podporuje také varianty QWERTZ a AZERTY, což je vlastnost, s kterou se zatím v tomto segmentu přístrojů nebylo možno setkat. Možnost volby tří typů klávesnice a tím i zjednodušení zadávání dat v různých částech světa podstatně přispívá k využitelnosti telefonu ve velkých nadnárodních společnostech.

 

Motorola ES400

 

Zadní stranu telefonu si pak pro sebe zabral 3,2 Mpix fotoaparát s automatickým ostřením a LED bleskem, který slouží i jako ovladatelný světelný zdroj pro optimální snímání čárových kódů 1D a 2D, k dispozici je i skenování podpisů. Základem jsou ale samozřejmě fotografie, které lze pořídit v rozlišení 2048 x 1536 pixelů, u videosekvencí si pak budete muset vystačit s VGA kvalitou. Pro ukládání pořízených záznamů i dalších dat je připravena interní paměť zvíci 1 GB, další úložný prostor o kapacitě až 32 GB lze pak získat pomocí microSD a microSDHC karet. Z dalších multimediálních položek je k dispozici hudební a video přehrávač, bohužel zde ale budete marně hledat 3,5 mm konektor pro sluchátka – poslouchat pouze přes nestandardní 2,5 mm rozhraní či bezdrátově přes Bluetooth. Naproti tomu nechybí běžný microUSB port.

 

Motorola ES400

 

Co přístroj, poháněný ARM procesorem MSM 7627 o frekvenci 600 MHz a s 256 MB operační paměti, postrádá v oblasti multimédií, dohání rozhodně na poli komunikace jako takové. Pracuje totiž na duálním širokopásmovém síťovém standardu Motorola MAX FlexWAN, díky kterému se bez problémů dovoláte jak v GSM a 3.5G sítích, tak i v síti CDMA, což znamená využitelnost telefonu takřka v celosvětovém měřítku. Jednotlivé aplikace, nainstalované v telefonu, pak lze aktivovat kdykoli v jedné nebo obou sítích s možností přepínání jediným tlačítkem. Z dalších bezdrátových komunikačních technologií nechybí kromě již zmíněného Bluetooth ve verzi 2.0 ani třípásmová WiFi, vzhledem k podpoře 3.5G sítí jsou k dispozici i vysokorychlostní datové přenosy HSDPA a HSUPA.

 

Motorola ES400

 

Poslední zajímavou položkou ve výbavě telefonu je pak GPS navigace, zajišťovaná technologií Motorola Max Locate, která umožňuje uzamykání signálu v náročných prostředích, kde je signál obvykle slabý, například v oblastech s vysokou městskou zástavbou nebo uvnitř budov, díky čemuž může více uživatelů ve více oblastech získat přístup ke službám založeným na aktuální poloze. Zmínku si zaslouží také rozsáhlé zabezpečení telefonu – bezpečnostní sada Motorola Mobile Security Suite totiž poskytuje skutečně komplexní ochranu, v níž nechybí ani brána firewall, prevence vniknutí, povinné ověřování, šifrování dat a sledování integrity, což chrání jak data umístěná v přístroji, tak data, která jsou do něj nebo z něj přenášena. Sítě MVPN (Mobile Virtual Private Network) pak vnášejí do bezdrátových sítí zabezpečení na úrovni kabelových systémů, aniž by došlo k obvyklému poklesu výkonu. Nechybí ani vestavěná biometrická čtečka otisků prstů.

 

Motorola ES400

 

Jak jsme uvedli již na začátku článku, je u komunikátoru Motorola ES400 možno vybírat hned ze dvou napájecích zdrojů – v základní výbavě je k dispozici Li-Ion baterie o kapacitě 1540 mAh a volitelně též silnější 3080 mAh model. Úměrně tomu vypadá i výdrž telefonu – se standardním akumulátorem činí 6 hodin hovoru a 250 hodin na příjmu, silnější verze pak nabízí dvojnásobek obou hodnot, tj. 12 hodin hovoru a 500 hodin v pohotovostním režimu.

 

Motorola ES400

 

Souhrnně řečeno představuje komunikátor Motorola ES400 skutečně výkonného asistenta pro zaneprázdněné manažery a terénní pracovníky lokálních i nadnárodních společností, kterému se snad dá vytknout jen spíše průměrný fotoaparát a slabší multimediální výbava. Na to se ale u pracovních přístrojů příliš nehraje. Prodej novinky svěřila Motorola zatím pouze americkému CDMA operátorovi Sprint, ani zde však zatím nepadly přesnější informace o datu uvolnění na trh ani o ceně. Ta ovšem rozhodně nebude malá. Jediné, co zatím víme, je avizovaná tříletá záruka u společnosti Motorola.

 

Technické parametry mobilního telefonu Motorola ES400:

 • Rozměry: 129 x 60,4 x 16,5-21,5 mm dle zvolené baterie
 • Hmotnost: 156-185 gramů dle zvolené baterie
 • Displej: 3“ dotykový PenTile TFT, rozlišení 640 x 480 pixelů, 65 000 barev
   
 • Sítě: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz + WCDMA a UMTS 850 / 900 / 2100 MHz + CDMA EVDO Rev.A 850 / 1900 MHz
   
 • Procesor: ARM MSM 7627, výkon 600 MHz, 256 MB RAM
 • Paměť: interní 1 GB, podpora microSD a microSDHC karet až na 32 GB
   
 • Konektivita: microUSB, 2.5 mm audio konektor, Bluetooth 2.0 + A2DP, WiFi 802.11 a/b/g
 • Přenos dat: GPRS a EDGE třída 10, Bluetooth, WiFi, HSDPA / HSUPA
   
 • Fotoaparát: 3.2 Mpix, autofokus, LED blesk, VGA videosekvence, snímání čárových kódů 1D a 2D, skenování podpisů
   
 • Multimédia: hudební a video přehrávač, podpora Java MIDP 2.0, akcelerometr
   
 • Další výbava: GPS navigace s technologií Motorola Max Locate, 4řádková QWERTY / QWERTZ / AZERTY klávesnice, tělo odolné proti pádu / prachu / vlhkosti dle normy IP42, zabezpečení pomocí sady Motorola Mobile Security Suite, čtečka otisků prstů
   
 • Baterie: Li-Ion 1540 mAh (výdrž 6 hodin hovoru / 250 hodin na příjmu) nebo Li-Ion 3080 mAh (výdrž 12 hodin hovoru / 500 hodin na příjmu)
   
 • Software: operační systém Windows Mobile 6.5.3 Professional, uživatelské prostředí MEUI (Motorola Enterprise User Interface)

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Motorola ES400


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.