Přeposlat Evolve GX780 Survivor-recenze

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Evolve GX780 Survivor-recenze

22.09.2009 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 1 |

Odolných mobilů je na našem trhu jako šafránu, a proto každá novinka vzbudí pozornost. Po nezničitelných Sonimech XP1 a XP3 se na jaře letošního roku s podobně koncipovaným modelem vytasila i česká společnost Evolve.

Odolných mobilů je na našem trhu jako šafránu, a proto každá novinka vzbudí pozornost. Po nezničitelných Sonimech XP1 a XP3 se na jaře letošního roku s podobně koncipovaným modelem vytasila i česká společnost Evolve.

Evolve GX780 Survivor-recenze, fotka

Relativně novou mobilní značku Evolve jsme měli až doposud spojenou především s telefony, které podporují dvě SIM karty. Český výrobce letos ale rozhodil sítě i do jiných, méně vytížených segmentů, mimo jiné také do oblasti odolných mobilů. Do té doby zde spolu soupeřily zejména modely Sonim, které sice nabízejí opravdu velkou odolnost, ale nechávají si za to pořádně zaplatit a množstvím funkcí zrovna nehýří, a jejich konkurent Samsung M110 Solid, který je sice výrazně levnější, ale jeho odolnost se s konkurenty nedala srovnávat. Do této situace vstoupil Evolve GX780 Survivor. Nabízí vysokou odolnost, snesitelnou cenu a základní funkční výbavu. Velmi příjemným bonusem jsou speciální funkce, které v jiných mobilních telefonech nenajdete.

Evolve GX780 Survivor-recenze, fotka

vlevo Evolve Survivor, vpravo Sonim Xp3 - je zřejmé, že se u Evolvu opisovalo

Evolve GX780 rozhodně nepatří mezi telefony, které budou soutěžit o co nejmenší rozměry. Odolná konstrukce, vyvolávající dojem, že konstruktéři opisovali u Sonimu tvarem i barvou, si vybrala svou daň hlavně v tloušťce telefonu která má hodnotu 24 mm. Smířit se musíte i s vyšší hmotností, ale 138 g je v tomto případě akceptovatelná hodnota. Kompletní rozměry telefonu činí 115 × 53 × 24 mm . Odolnost telefonu je patrná na první pohled. Žlutá karosérie, kterou tvoří pevný plast, je na mnoho místech doplněna dalším pogumovaným těsněním, které je v černé barvě. Tímto způsobem jsou chráněny všechny rohy přístroje a pogumovaného povrchu se také dostalo prostoru kolem displeje. Vnitřní rám telefonu je pro co největší bezpečnost vyroben z magnézia.

Evolve GX780 Survivor-recenze, fotka

vysokým rozlišením displeje se Evolve chlubit nemůže

Nejzranitelnějším místem na telefonu by se mohl zdát displej. Ale také u něj se myslelo na co nejdůkladnější ochranu. Má proto kryt z dvouvrstvého tvrzeného skla se zvýšenou odolností proti poškrábání a tlaku s odolností 3H. Museli byste mít vyslovenou smůlu, aby do displeje narazil větší silou nějaký ostrý předmět. A i v tomto případě by se nejprve rozbilo krycí sklo a pak by teprve přišel na řadu displej. Nevýhodou displeje outdoorových telefonů bývá menší velikost, a ani tento model pro displej rozhodně nevyužívá veškerou dostupnou plochu, na druhou stranu čím menší displej, tím menší pravděpodobnost poškození. Dva palce ale objektivně nejsou tak špatná hodnota, to už spíše lze kritizovat nižší rozlišení 176 × 220 bodů. Také podpora „pouze“ 65 tisíc barev dnes není úplně obvyklá. Nikterak nadšeni jsme nebyli z uživatelského prostředí telefonu. Na začátku nám vysloveně vadil použitý font v nabídkách, také ikonky v hlavním menu se mohly povést lépe. Menu tvoří klasickou matici 3 × 3. Podnabídky jsou textové, většinou se celé vejdou na displej, text začne případně rolovat.

Evolve GX780 Survivor-recenze, fotka

Evolve GX780 Survivor-recenze, fotka

U odolných telefonů se také zvláště dbá na pořádné uchycení baterie. Při náročnějších situacích se běžně stává, že z mobilu nejprve odpadává zadní kryt a tím pádem i baterie. U tohoto modelu tvoří kryt a baterie jediný celek, který se k tělu mobilu přichycuje za pomocí dvou šroubů. Nejsnadněji s nimi otočíte za pomocí mince. Zadní kryt ale jen tak snadno nevypadne ani s povolenými šrouby, drží tedy opravdu pevně. Pod ním se ukrývá slot na SIM a paměťovou kartu. Baterie má kapacitu 1 300 mAh. Outdoorové pojetí mobilu podporuje i ruční nabíječka, kterou využijete v situacích, kdy je k elektrické zásuvce daleko. Toto příslušenství jsme ale bohužel neměli možnost otestovat, protože není součástí základní výbavy. S telefonem vydržíte podle specifikací výrobce na příjmu až 450 hodin. Jedná se sice o značně nadsazenou hodnotu, Evolve má pouze lehce nadprůměrnou výdrž, ale naopak výborná je hodnota produkovaného záření zvíci pouhých 0,37 W / kg.

Evolve GX780 Survivor-recenze, fotka

Velmi příjemným překvapením se pro nás stala klávesnice. Ze zkušeností s jinými outdoorovými telefony jsme čekali neergonomická gumová tlačítka, která se dají používat spíše jen v nouzi. Evolve Survivor ale překvapuje. Numerické i ovládací klávesy mají stisk překvapivě snadný a jistý. Všechna tlačítka jsou navíc zřetelně oddělená a stisk provází zřetelné cvaknutí. Celkem kvalitní je i bílé podsvětlení, rozhodně ovšem není rovnoměrné. Několik ovládacích prvků najdete i na bocích telefonu, zde už se ovšem jedná o gumová tlačítka, kterých jsme se báli od začátku. Příjemná překvapení vás čekají hlavně na pravé straně. Větší z kláves slouží pro zapnutí svítilny umístěná na horní hraně přístroje. Nad ním je ještě druhé, menší tlačítko, které při stisku aktivuje laserové ukazovátko. Drobnou nepříjemností zůstává jen to, že aby bylo ukazovátko aktivní, musíte držet tlačítko pořád zmáčknuté. A to není zrovna nejpříjemnější, s tlačítkem se opravdu nepracuje nejlépe. Baterku naštěstí zapnete zcela klasicky a pak už nic držet nemusíte. Svítilna i ukazovátko fungují i při vypnutém telefonu. Na levém boku telefonu se nachází systémový konektor, pochopitelně chráněný gumovou krytkou. Na svém místě drží docela pevně. Konektor slouží jak pro připojení telefonu k počítači, tak i pro dobíjecí kabel. Jedná se mimochodem o typický USB, který se připojí do PC, případně do USB nabíječky. Pochvalně se můžeme vyjádřit i o hlavním ovládacím prvku telefonu, čtyřsměrném ovladači. Zde můžeme jen zopakovat, co jsem psali již o tlačítkách – jistý stisk a zřetelná odezva.

Evolve GX780 Survivor-recenze, fotka

I když má Evolve GX780 klasickou konstrukci, na jeho těle najdete více než jeden displej. O tom hlavním už jsme psali, když ale mobil otočíte na zadní stranu, nad baterií se nachází ještě druhý, menší, kulatý displej. Je pouze černobílý, ale pro funkce, které poskytuje, se jedná o naprosto dostatečné řešení. Na displeji se totiž mohou ukazovat informace o aktuálním tlaku, nadmořské výšce, teplotě a telefon dokonce využijete i jako kompas. Displej je moc malý, aby se na něj vešly všechny tyto informace najednou, kolem něj se tedy nacházejí dvě nenápadná ovládací tlačítka. Jedno slouží pro přepínání mezi jednotlivými funkcemi a jejich přesnému nastavení, druhým celý displej vypnete nebo naopak zapnete jeho podsvícení. Pojďme se nyní na jednotlivé funkce podívat podrobněji:

 • Měření teploty - teplotu pochopitelně ovlivňuje pokud mobil držíte v ruce, nebo jste ho právě vytáhli z kapsy. Pro přesnější měření je proto nutné nechat ho několik minut ležet a „nerušit“.
 • Barometr - měří hodnoty v hektopascalech, telefon umožňuje i nastavení odchylky v naměřených hodnotách. Zejména pokud zjistíte, že mobil měří neustále o určitou hodnotu méně či více.
 • Další zajímavou funkcí je Měření nadmořské výšky, v jehož přesnosti Evolve rozhodně nezaostává za jinými podobně vybavenými telefony.
 • Pravou outdoorovou funkcí Evolvu je kompas. Kolem kruhového displeje jsou popisky, podle kterých se snadno zorientujete v jednotlivých směrech. Střelka pak po zkalibrování vždy ukazuje k severu. Také kompas umožňuje drobné odchylky kompenzovat kalibrací.

Vzhledem ke všem outdoorovým funkcím je opravdu škoda, že telefon nenabízí GPS navigaci, která by byla výborným doplňkem. Výbava tohoto telefonu ale spíše patří mezi základní. Pojďme ji podrobněji prozkoumat.

Evolve GX780 Survivor-recenze, fotka

Telefonní seznam Evolvu je přizpůsoben pro 300 kontaktů. Společně s kapacitou SIM se jedná o dostatečnou hodnotu, u kontaktů ale bohužel využijete pouze jméno a telefonní číslo. Další doplňující informace bohužel chybějí. Pro rychlejší přístup k vybraným jménům se dají přiřadit pod rychlou volbu. Kontakty si odlišíte zvoněním jen na základě jejich přiřazení do skupin. Další zvukové projevy telefonu upravíte za pomocí profilů. K dispozici jsou čtyři přednastavené a dva uživatelské. Kromě vyzvánění se upravuje i zvuk pro SMS. Volit ovšem můžete jen z šesti přednastavených možností. Zvuk při telefonování nám připadal čistý, také citlivost na signál se jeví bezproblémově. Při hovoru se dá využít hlasité handsfree, telefon vám také ukazuje kolik minut jste provolali. Sluchátka, která naleznete v balení, se dají využít jako handsfree, zvuk ovšem slyšíte jen v levém sluchátku. V průběhu hovoru si také upravíte hlasitost, jeho ovládání hledejte na kabelu sluchátek. Velmi užitečnou funkcí Survivoru je záloha a obnova telefonního seznamu. Jenom pozor, zálohuje se pouze telefonní seznam, nikoliv paměťová karta. Záloha vám také kompletně přepíše předchozí záznamy. Zálohované kontakty se ukládají do souboru s příponou CSV. Soubor si tak lze snadno zkopírovat do počítače, tady udělat potřebné úpravy a pak zálohu znovu obnovit.

Evolve GX780 Survivor-recenze, fotka

Stejně jednoduché jako kontakty jsou i zprávy. Testovaný model neobsahoval slovník T9, nezbývá tedy než všechny znaky poctivě vyťukávat. Podporovány jsou pochopitelně i delší zprávy než 160 znaků, text se dá rovnou odeslat i více příjemcům najednou. Stejně jako u kontaktů můžete i zprávy zálohovat. Při záloze se na paměťové kartě vytvoří soubor s příponou TXT. Zprávy (na rozdíl od kontaktů) ale nelze také obnovovat.

Evolve GX780 Survivor-recenze, fotka

obrazový přehled funkcí

Organizační funkce telefonu jsou trochu nelogicky rozděleny do dvou nabídek. Kalendář hledejte v sekci Nástroje. Ještě více netypické ovšem je, že do něj neuložíte žádné záznamy, slouží pouze k prohlížení. Na ukládání událostí slouží Poznámky, ty se ovšem do telefonu vejdou maximálně tři. Opravdu hodně malý počet. Navíc nejsou uživatelsky řešeny nikterak dobře, k vytvoření záznamu musíte nejprve čtyřikrát něco potvrdit, než začnete psát. Seznam funkcí doplňují stopky s mezičasem a jednoduchá kalkulačka.

Evolve GX780 Survivor-recenze, fotka

Evolve GX780 Survivor-recenze, fotka

Evolve GX780 Survivor-recenze, fotka

Od outdoorového telefonu byste marně čekali nějaké špičkové multimediální funkce. Pro zábavu můžete využít čtyři vestavěné hry. Evolve Survivor dále nabídne rádio fungující s připojenými sluchátky. Do paměti si uložíte celkem deset stanic. Telefon dokáže hrát i do hlasitého reproduktoru. Velmi jednoduchý je i hudební přehrávač. Všímá si pouze skladeb ze složky My Music, chybí jakékoliv třídění nebo třeba i možnost tvorby playlistů. Překvapil nás opravdu velmi kvalitní zvukový výstup ze dvou reproduktorů umístěných na zadní straně. Zvuk sice nepatří k nejhlasitějším, ale je až nezvykle čistý. To stejné už se bohužel nedá říct o sluchátkách. Navíc díky netypickému konektoru budete jen těžko shánět redukci na miniUSB. S tím je ovšem nutné počítat jako s daní za zvýšenou odolnost – čím méně konektorů, tím menší možnost, že se do mobilu dostane voda nebo prach. Hudba navíc určitě nepatří ke stěžejním funkcím tohoto přístroje.

Evolve GX780 Survivor-recenze, fotka

Tou je zvýšená odolnost a v této oblasti se rozhodně nemá Evolve Survivor za co stydět. Stačí se podívat na fotky z crash testů, které telefon absolvoval. Výbavu telefonu bychom si sice představovali trochu lepší, zamrzí hlavně špatně zvládnuté organizační funkce a hodil by se třeba i Bluetooth. Ve slabé konkurenci ale i přes několik nedostatků zůstane Evolve Survivor dobrou volbou pro všechny, kteří chtějí odolný telefon za přijatelnou cenu. Českého černo-žlutého obrněnce pořídíte v současnosti za necelé 4 tisíce Kč.

Technické parametry telefonu Evolve GX780 Survivor:

 • Rozměry: 115 × 53 × 24 mm
 • Hmotnost: 138 g
 • Sítě: GSM 900 / 1800 MHz
 • Displej: 2" TFT, rozlišení 176 × 220 bodů, 65 000 barev
 • Konektivita: USB, audio výstup
 • Multimédia: FM rádio, MP3 přehrávač
 • Paměť: telefonní seznam 300 kontaktů, paměť pro 100 SMS, podpora karet microSDHC
 • Outdoor funkce: teploměr, tlakoměr, výškoměr, kompas, svítilna, laserové ukazovátko
 • Další funkce: budík, poznámkový blok, hodiny, kalendář, stopky, kalkulačka, časové pásmo, 4 hry, polyfonní vyzvánění
 • Baterie: Li-Ion 3,7V/1300 mAh, provozní doba 240 - 450 minut, v pohotovosti až 12 dní
 • Zajímavosti: odolnost proti stříkající vodě (déšť, sníh), certifikace IPX4, prachuodolný, certifikace IP4, odolný nárazům a vibracím, záření 0,37 W/kg na 10g hmoty
 • Příslušenství: USB kabel, síťová nabíječka, stereo sluchátka

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 8

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Evolve GX780 Survivor-recenze


počet příspěvků: 1

jiri

03.05.2011 v 17:07

co je mě platná nezničitelnost telefonu když se zničí napájecí kabel,konektor který se strká do telefonu,a již rok ho nemohu sehnat, takže telefon je mě na dvě věci, na nic a na h....

Odpovědět

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.