Přeposlat Sonim XP3 Enduro - Recenze

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sonim XP3 Enduro - Recenze

06.08.2009 | Monika Kovačková | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Jen tak něco ho nerozhodí a navíc vám ještě může zachránit život. Takový je outdoorový mobilní telefon Sonim XP3 Enduro, určený k použití i v krajně nepříznivých podmínkách, který s létem dorazil i na český trh.

Jen tak něco ho nerozhodí a navíc vám ještě může zachránit život. Takový je outdoorový mobilní telefon Sonim XP3 Enduro, určený pro použití i v krajně nepříznivých podmínkách, který s létem dorazil i na český trh.

Máte v plánu rybaření v Norsku, zdolávání horských velikánů nebo jiný netradiční způsob, jak strávit letošní dovolenou? Nebo snad patříte mezi zapomnětlivé rekreanty, kteří si s mobilem nedopatřením zaplavou nebo jej zapomenou na horkém slunci a písku? Potom vám může přijít vhod elektronický obrněnec, který bez újmy stráví půlhodinu ve vodě, přežije pád ze dvou metrů na beton a odolá i nečistotám a teplotním šokům. Hudbu si na něm sice nepřehrajete, zato vám ale může prokázat neocenitelnou pomoc v nouzi. O jeho americké premiéře jsme informovali koncem loňského listopadu. Pojďme si nyní druhou generaci outdoorových mobilů americké společnosti Sonim představit podrobněji.

Sonim XP3 a jeho předchůdce XP1; dvojku výrobce ve svém značení překvapivě vynechal.

Sonim XP3 Enduro - Recenze

Přístroj má rozměry 119 × 56 × 24 milimetrů a hmotnost 140 gramů, což jej řadí mezi telefony náročnější na prostor. Svůj podíl na tom má i baterie s vysokou kapacitou 1180 mAh, díky níž můžete být na příjmu až 220 hodin. Nepřetržitý telefonní hovor si s tímto přístrojem můžete protáhnout až na 5 a půl hodiny. Stejně jako jeho předchůdce XP1 má i tento model typickou konstrukci s výraznými ochrannými výstupky z tvrzené pryže, které chrání mobil proti pádům na exponovaných místech po obvodu a na velké části zadní strany. Pokud nemáte vyloženě fotografickou paměť a neviděli byste ležet modely XP1 a XP3 vedle sebe, mohli byste je považovat za jeden a tentýž model. V detailech se sice liší, ale rozdílů ve vzhledu není mnoho - Sonim pouze vyzkoušel jiný tvar kláves a trochu ubral na gumovém „brnění“. XP3 ale přitom splňuje ještě přísnější odolnostní kritéria než jeho předchůdce.

Certifikace IP-57 zaručuje jeho vodotěsnost až do 1 metru hloubky, kde má vydržet až půl hodiny bez vniknutí vody do útrob. Armádní certifikace se značením MIL-810F zase zaručuje, že telefon se nepoškodí ani v extrémních klimatických podmínkách, jako je mlha, vlhkost nebo prosolený vzduch. Rovněž písek, štěrk, bláto, popel, prach a kouř jsou pro XP3 směšné nástrahy. Přežít by měl dokonce otřesy při transportu a teplotní šok v rozmezí od -20 do +60 ˚C. Speciálně testována byla i tlačítka klávesnice, která by měla bez úhony vydržet půl milionu stisknutí.

Sonim XP3 Enduro - Recenze

Achillovou patou každého mobilu je displej. Může se poškrábat i při běžném zacházení, po vyklouznutí z ruky je to první místo, které na mobilu kontrolujeme. Nový Sonim by měl ustát bez úhony pád z dvoumetrové výšky na chodník. Displej je antireflexní a odolný proti otřesům. Jeho rozlišení zůstalo u nižších 128 × 160 pixelů, zobrazí 65 tisíc barev. Klávesnici tvoří dostatečně velká tlačítka z tvrdého plastu, která půjde bezpečně nahmatat i v pracovních rukavicích. Její součástí je i speciální tlačítko pro odeslání tísňové zprávy na přiřazený PoC (Push-to-Talk) server. Tuto službu však zatím ze zdejších operátorů nabízí pouze Telefonica O2.

Protože optika by si s nárazy a otřesy nerozuměla, nebyl do evropské verze XP3 implementován ani fotoaparát. Celkově je model na multimédia chudý - ačkoliv je vybaven reproduktorem pro velmi hlasité vyzvánění v hlučných prostředích, neobsahuje hudební přehrávač ani rádio, přestože je vybaven audio konektorem pro sluchátka s 2,5mm jackem. Umí alespoň polyfonní melodie. Naproti tomu je však jeho součástí svítilna a také navigace, která však neslouží pro cestování, ale například pro lokalizaci uživatelů ztracených v divočině. S tím souvisí i pohybový senzor, umožňující detekci zraněného, který utrpěl pád a nemůže vstát.

Nezničitelný mobil je k dispozici ve dvou barevných verzích.

Sonim XP3 Enduro - Recenze

Sonim XP3 Enduro pracuje s platformou Nexperia 6120 od Philipsu, chod uzavřeného systému zajišťuje procesor ARM-9. Dovoláte se s ním pouze ve třech pásmech GSM (900/1 800/1 900 MHz), sítě 3G nepodporuje. Pro přenos dat musí stačit GPRS a k surfování předinstalovaná Opera Mini. Vlastní nativní prohlížeč Sonim nemá. Pro připojení k počítači lze využít USB kabel s miniUSB konektorem sloužícím i pro nabíjení ze sítě, nebo Bluetooth starší verze 1.2. Pro Sonim je k dispozici také synchronizační software pro správu kontaktů, údajů v kalendáři a jejich synchronizaci s Outlookem. Synchronizace kalendáře a úkolovníku je ovšem omezená – pouze 30 položek.

Sonim XP3 Enduro - Recenze

Sonim XP3 Enduro je k dispozici ve žlutém a černém provedení. V českých internetových obchodech jej naleznete s cenou pohybující se zpravidla kolem 7 a půl tisíce Kč.

Jako bonus nabízí výrobce na tento model tříletou záruku bez nutnosti zdůvodnění reklamace.

Sonim XP3 Enduro patří mezi dražší mobilní telefony, přestože mu chybí fotoaparát a nedokáže přehrávat hudbu. Naproti tomu vám ale poskytne širokou paletu užitečných outdoorových funkcí, které z něj činí švýcarský kapesní nůž mezi mobily. Hledáte-li maximálně odolný a přitom na údržbu nenáročný telefon, lepší na současném trhu nenajdete.

 

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 7

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Sonim XP3 Enduro - Recenze


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.