Přeposlat NOKIA N73 Music Edition

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

NOKIA N73 Music Edition

22.08.2007 | Jan Topinka | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Tato recenze se bude hodně lišit od ostatních, protže budu psát o telefonu, který mám a jsem s ním naprosto spokojený. Jedná se o Nokii N73. Označení Music Edition....

Tato recenze se bude hodně lišit od ostatních, protže budu psát o telefonu, který mám a jsem s ním naprosto spokojený. Jedná se o Nokii N73. Označení Music Edition mají telefony černé barvy a v zásadě se níčím velkým neliší. Pro černý model jsem se rozhodl jen z estetických důvodů. Vyniknou tak více stříbrné prvky telefonu.

Nokia N73 byla představena jako nejvybavenější telefon na českém trhu. Teď ho předčí model N95. Jediný větší nedostatek jsem našl v absenci Wi-Fi technologie. Ano, dnes už je to rozhodně minusový bod při rozhodování o koupi.

NOKIA N73 Music Edition, fotka

Tělo a konstrukce

Nokia N73 má klasickou kostrukci. Na první pohled vypadá trochu mohutnější, ale není tomu tak úplně. S rozměry 110 × 49 × 19 mm ho hravě strčíte do jakékoliv kapsy u kalhot. I hmotnost 116 gramů je myslím akceptovatelná. Jak jsem již řekl, já mám celočerný telefon, pro mne velice atraktivní. Na trhu jsou ještě dostupné jiný barevné varianty - šedofialová, bíločervená, bílohnědá. To už pak záleží na vkusu.

Přední plastový kryt nepatří mezi na pohled kvalitou zpracování oslňující materiály, na druhou stranu není tak laciný, jak na první pohled vypadá. Přední kryt je lesklý, zatímco hrany a zadný kryt telefonu je matný. I zde se jedná o tvrdý plast. Na levém boku je jen krytka infraportu a ve spodním rohu očko pro poutko na ruku nebo na šňůrku na krk.

NOKIA N73 Music Edition, fotka

Display

N73 má jeden display. A to opravdu vynikající. Jedná se o aktivní TFT, který zobrazí 262 tisíc barev s rozlišením 240 × 320 bodů. Rozměry displeje jsou 37 × 49 mm. Display zabírá více jak polovina přední strany telefonu. O jeho kvalitě vypovídá i jemnost, která je 4 236 bodů/cm2. Je to radost prohlížet si fotky nebo koukat na film.

Možná by mu slušelo 16,7 milionu barev, ale i tak to stačí. Na kvalitu fotografií nemůže být stížnost. Jako všechny displeje, i ten u N73 je dosti náchylný na otisky prstů. Ty ale dokonale eliminuje hařík na čištění, který je součástí balení.

Pro psaní a čtení sms zpráv máte k dispozici 9 řádků, pro surfování na internetu pak 24. Webové stránky však nemůže prohlížet na šířku. Možná pro někoho nedostatek, ale myslím, že velikost displeje je i tak dostatečná.

NOKIA N73 Music Edition, fotka

Dioda činnosti

Malou stavovou diodu jsme poprvé mohli vidět u Nokie N80. U N73 je táké. Uživatelsky lze měnit dobu, po kterou displej plně svítí od pěti sekund do jedné minuty. Pak pohasne a další nastavení patří prodlevě spořiče displeje, po které se na displeji ukáže lišta s hodinami a datem. Zrovna tak je na ní vidět zmeškaný hovor nebo nová zpráva, včetně počtu těchto událostí. Spořič se může objevit po jedné až třiceti minutách. K tomu lze aktivovat úsporný režim, kdy se displej kompletně vypne a aktivnost telefonu indikuje už jen ta malá světelná dioda. Bliká pěkným modrým světlem, jenže žádnou novou událost nenahlásí. Interval blikání se prostě nemění. Tak zůstává pouze pěkným dekoračním prvkem.

Klávesnice

Kromě třech tlačítek na boku telefonu jsou všechny ostatní klávesy pod displejem. Hlavním prvkem je joystick. Není ani tak tuhý, jako spíš klouzavý. Je škoda, že Nokia nesáhla po stejném řešení jako v případě modelu E60, kde obtočila hlavu ovládací tyčinky pryží, která bříško prstu výborně držela. Tady bohužel. Bez chyby jsou kontextové klávesy a sluchátka pro ovládání hovorů pod nimi. Jednak opravdu zdařile imitují kov, a pak k nim nemůžu mít z mechanického hlediska žádné výhrady. Jsou to přesné klávesy s velkorysou plochou a dobře navrženým tvarováním.

NOKIA N73 Music Edition, fotka

Zřejmě jeden z hlavním líbivých prvků Nokie N73 obtáčí celou klávesnici. Je to lesklý plastový proužek, do kterého se schovala klávesa pro vstup do nabídky, editační tužtička, korekční „céčko“ a pro telefony S60 docela nová klávesa, které Nokia říká „Multimediální“. Poprvé se objevila na modelu N70 a pak i na N80. Můžete ji chvíli podržet a spustí vybranou aplikaci. Anebo ji stisknete krátce a pomocí hlavní čtyřsměrné klávesy můžete volit spuštění čtyř nastavitelných aplikací. Na displeji se přitom schématicky znázorní, co je přiřazeno jakému směru.

Všechny čtyři klávesy v lesklém proužku se mačkají velmi pohodlně. Určitě ale nebudu chválit alfanumerický blok klávesnice. Když musím psát zprávu nebo zadávat jiný vstup, přemýšlím, jestli designéři v Nokii neztratili směrnice pro ergonomii ovládání. Místo toho aby tvarově zvýraznili (třeba kaskádově) jednotlivá tlačítka, která by tak šla vstříc prstu, oddělili je vzájemně výstupky. Ani po týdnu používání si nemůžu na taková tlačítka zvyknout a trpím neustálými překlepy. Kromě toho působí tato část klávesnice velmi lacině, použitý plast není zvolen vzhledem k cenové kategorii vhodně. V obchodě rozhodně radím před koupí telefonu klávesnici vyzkoušet a pečlivě zhodnotit, zda vyhovuje.

NOKIA N73 Music Edition, fotka

K podsvícení tlačítek nelze mít výhrady, tady se všechno povedlo; zelené i červené sluchátko svítí svými barvami, je osvícen i prostor joysticku, což kupodivu nebývá pravidlem. Zbylá tlačítka jsou podsvětlena sytě modrou barvou.

Datové přenosy

V současné době se setkáve s velmi kvalitním mobilními telefony, kterým ale občas chybí nějaká základní funkce pro datový přenos. N73 má všechny. Ale postupně, podporuje sítě 900, 1 800, 850, 1 900 MHz. GPRS a EDGE jsou třídy 10. Podporuje 3G. Má stereo bluetooth A2DP a infraport. Kabel pro PC Suite je součástí balení.

Fotoaparát

Hlavní fotoaparát dipsonuje čočkou 3,2 Mpx od Carl Zeiss. Už to napovídá, že se nejedná o žádný béčkový foťák. Jedná se o fotomobil, takže se drží jako fotoaparát. Aktivuje se odsunutím krytky, která chrání mírně zapuštěnou čočku s diodou. Plynulý digitální zoom je dalším kladem nového prostředí fotoaparátu. Režimů focení je mnoho, ke každému máte české vysvětlení, pro co je vhodný a jak bude fotka vypadat, což je velmi praktické.

N73 dokáže natáčet video. A ne ledajaké. Zatím nejlepší video ve formátu VGA. Délka videa je omezena volným místem na kartě. Video můžete natáčet ve formátech MP4, 3GP.

NOKIA N73 Music Edition, fotka

Operační sytém

Nokia N73 je další z řady nových telefonů, které používají poslední verzi Symbian OS 9.1 a grafickou nadstavbu S60 3rd Edition. Nový systém by měl být schopnější z pohledu práce vývojářů, je bezpečnější. Spolu s tím se snoubí potřeba certifikace naprosto každého programu, i těch nejlevnějších. V novém systému je možné provádět update firmwaru vzduchem, prostřednictvím mobilní sítě (zatím jsme nevyzkoušeli). Díky poslednímu Symbianu se v nových modelech také setkáváme s podporou USB Mass Storage nebo s výborným webovým prohlížečem.

Spolu s novým prostředím se zvedla vlna nevole nad nutností instalovat kompletně všechny aplikace znovu, a zejména je znovu kupovat. Žádný program pro starší Symbiany totiž na nové verzi nespustíte. Kromě toho ani nebylo donedávna vlastně co instalovat, počet nových aplikací na trhu byste ještě před třemi měsíci spočítali možná jen na prstech vašich rukou. Teď je situace samozřejmě mnohem lepší, ale některé oblíbené programy stále nejsou k sehnání.

Hlavní displej hostí oblíbený aktivní pohotovostní režim. V něm může uživatel rychle spouštět šest jím vybraných aplikací. Pod těmito ikonkami je náhled aktuální a další nejbližší události z kalendáře a počet nedokončených úkolů. Do kalendáře i úkolovníku je možné vstoupit pouhým potvrzením takového řádku. Když přehráváte hudbu nebo posloucháte rádio, objeví se název skladby či stanice rovněž přímo na hlavním displeji.

NOKIA N73 Music Edition, fotka

Funkce

Bude to velice střučné a výstižné. Perfektní. Jak organizace času, tak kancelář. Všechny důležité funkce v maximálně kvalitním provedení. Hudební přehrávač je dovedený k dokonalosti, music listy podle nálady, podle autora, podle styl. Kvalitní stereo sluchátka jsou opět součástí balení. A abych nezapoměl, Nokia přihodila ještě Fm rádio.

Hodnocení

A jestli je ve vašich očích N73 spíše onen „multimediální počítač“, jak o ní Nokia mluví, pak budete potěšeni jedněmi ze v současnosti nejlepších možných snímků z fotomobilu včetně bezvadného makra a silného blesku. Zakývete si hlavou do rytmu oblíbené hudby, uložené ovšem na vlastní paměťové kartě, za kterou jste dali peníz navíc. Sluchátka nepočítám, bude se hodit dokoupit redukci. Můžete si pustit film, ukázat známému nové štěně naživo prostřednictvím videohovoru. Nokia N73 vyjde vstříc každému. Je to opravdu dokonalý přístroj. Mé hodnocení je 95%.

NOKIA N73 Music Edition, fotka

2

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 51

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku NOKIA N73 Music Edition


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.