Přeposlat Wifi

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Wifi

03.07.2007 | Mirek Valeš | Ostatní články | Komentářů: 1 |

Neustálé zvyšování technologické vybavenosti mobilních telefonů má za následek přebírání i původně ryze počítačových zařízení. Tradiční Bluetooth začíná být alternován další bezdrátovou technologií. A to známou a oblíbenou Wifi.

Historie Wifi

Zkratka Wifi se zdá být analogií zkratky Hifi (High fidelity – vysoká věrnost), a proto je často vykládána jako Wireless fidelity (Bezdrátová věrnost). Avšak dle vývojářů jde jen o mylný překlad, protože původně vymyšlený název Wifi neměl nic znamenat. Bezdrátová technologie Wifi byla původně určena k náhradě počítačové ethernetové sítě. Wifi vzniká v roce 1997 (norma 802.11) jako bezdrátové zařízení o rychlosti 1 nebo 2 Mb/s vysílající na frekvenci 2,4 GHz. O dva roky později byla vyvinuta lepší verze - standard 802.11a s větší přenosovou rychlostí na frekvenci 5 GHz. Ve stejném roce se objevuje i další standard 802.11a. Je asi nejpoužívanější verzí s nižší přenosovou rychlostí až 11 Mb/s na původní frekvenci 2,4 GHz. A nakonec v roce 2003 vznikl standard 802.11g, který je jakýmsi vylepšením předchozí 802.11a umožňujícím rychlost až 54 Mb/s. Běžná počítačová síť provozovaná pomocí kabelů LAN (Local Area Network) byla tak vylepšena do podoby WLAN (Wireless LAN). Zde jsou kabely nahrazeny síťovou kartou, která ve spojení s anténou vysílá a přijímá signál na bezlicenčním pásmu (2,4GHz). Velkou nevýhodou tohoto pásma je fakt, že zde může vysílat bez omezení každý, a to na úkor kvality signálu ostatních. Protože i zde se lehce může stát, že se signály navzájem ruší. To se poté projevuje jak na odezvě sítě, tak na její funkčnosti vůbec. Propojení více počítačů pomocí Wifi je složeno ze dvou hlavních částí. Nejdůležitější je přístupový bod AP (Access point), na který se všechny ostatní počítače připojují a přes nějž si předávají data. Jde tedy o jakýsi centrální bod celé sítě. Pokud tento článek odpojíme, shodíme celou síť. Ostatní počítače jsou označovány jako koncové body – Nody. Hardwarově je síť řešena pomocí síťových karet (s podporou Wifi) u nodů a pomocí Wifi routeru u nejsilnějšího počítače - přístupového bodu. Po osobních počítačích se Wifi začalo objevovat v noteboocích, pda a nakonec i v mobilních telefonech.

Wifi, fotka

Použitelnost Wifi

Signál se šíří vzduchem, a proto je rapidně závislý na vzájemné pozici obou přístrojů. Ke všem Wifi kartám jsou standardně dodávány i všesměrové antény, které jsou vhodné k pokrytí signálem okolí několika desítek metrů. Ale jak už bylo řečeno, záleží na zastavěnosti okolí, protože s každou betonovou zdí signál znatelně klesá. Proto je nejlepší anténu umístit někam na střechu, kde kolize proudu dat s jinou stavbou nehrozí. Dalším typem antén jsou antény směrové. Ty mají delší dosah (teoreticky až několik km), ale musí být nasměrovány přesně na přípojný bod. Při použití směrové antény je nutné, aby mezi oběma účastníky spojení neprocházela žádna stavba. Tedy aby byli navzájem viditelní. Jinak by mohlo dojít k odrazu signálu. Horší je to u mobilních telefonů, kde bychom konektor pro externí anténu hledali marně. Jsme limitování tím, jak kvalitní část s Wifi byla do telefonu vsazena. Musíme si uvědomit, že přítomnost Wifi je zde něco jako bonus.

Wifi, fotka

Wifi standardy

Technologie Wifi existuje v několika odnožích – standardech. Síť o frekvenci 2,4 GHz je praktikována pomocí standardu 802.11b. Z ní vznikl později standard 802.11g, jenž běží na stejné frekvenci, jen byla vylepšena rychlost dat. Třetím standardem je 802.11a, který využívá jinou frekvenci – 5 GHz. Kromě těchto norem existují i další pokusné standardy, jimiž se institut IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) zabývá. Mezi zařízeními s Wifi najdeme často hybridní přístroje, které užívají dva standardy. Například Samsung i600 dokáže komunikovat se standardy 802.11 b a 802.11 g.

Srovnání normovaných standardů:

IEEE norma (standard) Rychlost (teoretická/reálná) Frekvence
802.11a do 54/36 Mb/s 5 GHz
802.11b do 11/5 Mb/s 2,4 GHz
802.11g do 54/22 Mb/s 2.4 GHz
Bluetooth v 2.0 (pro srovnání) do 2.1/0.5 Mb/s 2.4 GHz

Porovnání s Bluetooth

Na rozdíl od technologie Bluetooth (budeme se bavit o novější verzi 2.0) má Wifi ve všech třech případech daleko větší přenosovou rychlost. U Bluetooth narazíme na teoretickou rychlost kolem 2 Mb/s a u Wifi máme rychlost až 54 Mb/s (vyjma standardu 802.11b). Wifi je tedy o poznání rychlejší, i když reálné rychlosti se od teoretických v praxi liší asi o polovinu. Avšak shodný rozdíl rychlosti lze očekávat i u Bluetoothu, takže Wifi je na tom stejně lépe. Dalším faktorem je dosah, který je u obou zařízení podobný a také závisí na spoustě věcí (počasí, zástavba, napájení modulu, další přístroje se stejnou technologií…). Důležité je, že ač oba dva přístroje využívají stejnou frekvenci 2,4 GHz (kromě méně používané 802.11a), tak se navzájem neruší.

Wifi v mobilních telefonech

Přítomnost Wifi v telefonu ocení zejména pokročilí uživatelé. Wifi nalezneme ve většině notebooků již od výrobce, takže nebude problém odeslat z telefonu třeba fotografie akceptovatelnou rychlostí bez nutnosti kupovat si propojovací kabel. Pokročilí uživatelé ocení i rychlý přenos mezi dvěma mobily, který by s technologii Bluetooth trval o poznání déle. Další skvělou skutečností je určitě možnost připojit se na řadě míst (kavárny, supermarkety…) k Wifi hotspotu a ničím nerušen si vychutnat služeb internetu. Nicméně pro normálního uživatele, který sem tam pošle kamarádovi vtipný obrázek, bude Bluetooth dostatečnou bezdrátovou technologií.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 6

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Wifi


počet příspěvků: 1

PetoBoy

23.08.2010 v 10:41

funkcia wifi slúži na bezkáblové pripojenie na počítačový sieť (aj domáci sieť LAN, aj na internet).

Odpovědět

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.