Přeposlat Bluetooth - vysvětlení pojmu

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Bluetooth - vysvětlení pojmu

14.06.2007 | Martin Kubelka | Ostatní články | Komentářů: 0 |

Pod tajemným jménem bluetooth (modrý zub) se skrývá mezinárodní standard pro bezdrátovou komunikaci pod označením IEEE 802.15.1, který spadá do kategorie sítí PAN (personal area network).

Pod tajemným jménem bluetooth (modrý zub) se skrývá mezinárodní standard pro bezdrátovou komunikaci pod označením IEEE 802.15.1, který spadá do kategorie sítí PAN (personal area network). Již podle názvu je patrné, že se jedná o takzvanou „osobní“ síť. Tento návev vznikl podle analogie jména dánského krále Haralda Modrozuba, který v 10. století díky svým dobrým diplomatickým schopnostem sjednotil tamní kmeny. Stejně tak i Bluetooth velmi usnadňuje vzájemnou komunikaci mnoha zařízení.

Bluetooth - vysvětlení pojmu, fotka

V dnešní době je nejčastěji využíván bluetooth ve verzi 1.2, která je implementována v převážné většině moderních zařízeních jako jsou mobilní telefony, komunikátory, PDA, notebooky, Mp3 přehrávače, atd... Namísto tomu poslední specifikace bluetooth ve verzi 2.0 EDR (Enhanced Data-Rate) přináší, oproti specifikaci ve verzi 1.2 s datovou propustonosti okolo 720 kbit/s, až 3 x větší datovou propustnost (2.1 Mbit/s). Díky této výhodě data proudí daleko rychleji a dochází tak k daleko větší výdrži baterií moderních mobilních zařízení, protože navázání datového spojení a samotný přenos je docela energeticky náročný a každé jeho zkrácení je pro baterie velké plus.

Bluetooth - vysvětlení pojmu, fotka

Výkonnost u všech specifikací bluetooth je značena jako třída a udává maximální dosah připojení, potažmo přenosu dat. Veškeré dosahy jsou pouze teoretické a může je ovlivňovat celá řada věcí, jako například zástavba, povětrnostní podmínky atd...

  • Class 1. - 100 metrů (100 mW)
  • Class 2. - 10 metrů (10 mW)
  • Class 3. - 1 metr (2,5 mW)

Bluetooth pracuje v ISM pásmu 2.4 Ghz stejně jako například Wi-fi, ale ke spojení používá však zcela jiné metody, a tak se vzájemně neruší.

Bluetooth - vysvětlení pojmu, fotka

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 4

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Bluetooth - vysvětlení pojmu


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.