Přeposlat BlackBerry Priv

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

BlackBerry Priv

18.11.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Již z názvu tohoto specifického telefonu snadno poznáme, co je jeho největší devízou. Jde o soukromí uživatelů, kteří si mohou být jistí, že jejich soukromé informace a obsah telefonu se nedostane do nepovolaných rukou. To je totiž specifikum výrobce BlackBerry, který je na rozdíl od mnoha dalších konkurentů skutečně pevností, jíž důvěřují i vlády a zároveň ji vlády nenávidí (právě kvůli tomu, že společnost BlackBerry si sama rozhoduje o míře soukromí, kterou poskytne). Priv je telefon, který kromě zmíněného nabídne také užitečnou fyzickou klávesnici typu QWERTY, pohledný displej, přehledné notifikace, skvělou hlasovou kvalitu hovoru a velmi dobrou výdrž baterie. Mezi negativa patří vysoká cena telefonu, jeho velké rozměry, mírně nespolehlivé ostření fotoaparátu a masivní nadstavba operačního systému. Jde tedy o velmi specifický telefon, který osloví jen některé zájemce. Představme si jej blíže.

BlackBerry Priv

Priv je poměrně velký telefon, a to při rozměrech 147 x 77,2 x 9,4 mm. Podstatnější je ale jeho nadměrná hmotnost, která dosahuje celých 192 gramů. Pokud tedy stojíte o lehký a kompaktní smartphone, pak budete muset hledat dál. Priv je sice o trochu menší, ale o poznání těžší než konkurent Google Nexus 6P. Zadní panel je texturovaný a dobře se drží v ruce. Přední straně dominuje displej typu AMOLED s délkou úhlopříčky 5,4 palce (13,7 cm) a skvělým quad HD rozlišením 2560 x 1440 pixelů. Okraje displeje jsou elegantně zahnuté, pod ním pak nalezneme velký frontální reproduktor. Naopak čtečka otisků u tohoto telefonu chybí. Nejnápadnějším fyzickým rysem telefonu je samozřejmě výsuvná čtyřřádková QWERTY klávesnice. Ta je ale bohužel i jistým zklamáním, a to navzdory tomu, že je skvěle vyvážená a jednotlivé klávesy se velmi dobře tisknou. Jde totiž o vůbec nejmenší klávesnici u kterékoliv vlajkové lodi od BlackBerry, takže klávesy jsou poměrně malé a nejsou vhodné pro osoby s většími nebo méně obratnými prsty.

BlackBerry Priv

O trochu lepší fyzickou klávesnici tak nabízí například příbuzný model BlackBerry Classic. Z hlediska androidových smartphonů s fyzikou klávesnicí stále není k dispozici mnoho jiných možností, na mysl přichází například LG Optimus F3Q nebo již zastaralý NEC Terrain. Mezi největší přednosti modelu Priv patří také velmi dobrá zvuková kvalita hovoru. Hlas zní z telefonu velmi zvučně, není nijak zkreslen a velmi efektivně je potlačen i šum na pozadí hovoru. Pokud stojíte o pracovní telefon s velmi vysokou kvalitou hovoru, pak je Priv jednou z dobrých alternativ. Samozřejmostí je zde podpora rychlých sítí LTE i Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth 4.1. Baterie s kapacitou 3410 mAh má velmi dobrou výdrž, v testech přehrávání videa přes LTE zvládá hodně přes 8 hodin a po celém víkendu běžného uživatelského zatížení v testech stále vykazoval 25 % energie. Při vypnutém displeji také dokáže podstatně hospodárněji nakládat s výdejem energie „na pozadí“, než to dokáže například Samsung Galaxy S6. Operačním systémem je Android 5.1.1 (Lollipop) s velmi mohutnou nadstavbou od výrobce.

BlackBerry Priv

O výkon se stará solidní procesor Qualcomm Snapdragon 808 s taktem 1,8 GHz a 3 GB RAM. Obecně vzato si vede velmi dobře, problémy mu nečiní ani hardwarově náročnější hry, aplikace nebo multitasking. V porovnání s top-end smartphony konkurenčních výrobců sice mírně zaostává, nejde ale o nijak velký či vůbec postřehnutelný nedostatek. Priv nabízí 32 GB vnitřní paměti, z níž je uživateli přímo k dispozici 23,8 GB. Nechybí ale slot pro paměťové karty microSD, a tak není problém přidat až 200 GB paměti navíc. Skvělou kvalitu má přehrávání hudby i videa, což je zejména zásluhou kvalitních frontálních reproduktorů a displeje s vysokým rozlišením. Horší už je bohužel hodnocení hlavního fotoaparátu, který má sice rozlišení 18 megapixelů, autofokus ale často bojuje se správným zaostřením. V horším světle jsou snímky často rozostřené a rozmazané, projevuje se také nadměrně agresivní funkce potlačení digitálního šumu, vedoucí k jaksi „voskovému“ vzhledu snímků. Mnohem lepší už je kvalita videozáznamu, který lze natáčet v rozlišení až 4K.

BlackBerry Priv

Jaký je tedy verdikt v případě tohoto specifického smartphonu? Jasné je, že nejde o telefon, který by byl určen pro masový prodej velkému okruhu zájemců. Nejvíce by měl imponovat uživatelům, kteří shánějí například velmi bezpečný pracovní telefon pro obchodní hovory. Nabízí toho ale víc, například velmi pohledný a ostrý displej, skvělou výdrž baterie a v neposlední řadě také zmíněnou fyzickou klávesnici. Ta sice nevykazuje tak dobrou ergonomii jako klávesnice některých předchozích modelů od BlackBerry, stále ale překonává jakoukoliv softwarovou klávesnici konkurenčních smartphonů. Pokud vás tedy zaujaly právě tyto přednosti Priv, pak je možná vhodným kandidátem pro vaše rozhodování. V opačném případě vám nejspíš lepší službu poskytnou skvělí konkurenti jako je Google Nexus 6P nebo třeba Samsung Galaxy Note 5. Ty jsou podstatně lehčí a mají kvalitnější fotoaparáty než Priv. Nexus 6P je navíc také o poznání levnější. Lepší klávesnici má zase příbuzný modelu Priv, a sice BlackBerry Passport.

BlackBerry Priv

---------

---------

Základní údaje:

Rozměry: 147 x 77,2 x 9,4 mm

Hmotnost: 192 gramů

Rozměr displeje: 5,4 palce (13,7 cm)

Rozlišení displeje: 2560 x 1440 px (540 ppi)

Procesor: Qualcomm Snapdragon 808; 1,8 GHz

Operační systém: Android 5.1.1 (Lollipop)

Kapacita paměti: 32 GB, 3 GB RAM

Rozlišení fotoaparátu: 18 MP; frontální 2 MP

Baterie: 3410 mAh

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 3

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku BlackBerry Priv


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.