Přeposlat Mobilní data v zahraničí: vyplatí se roaming, nebo místní předplacená datová karta?

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Mobilní data v zahraničí: vyplatí se roaming, nebo místní předplacená datová karta?

26.06.2015 | Tisková zpráva | Operátoři, tarify | Komentářů: 0 |

Podle evropského nařízení smí od 1. července 2014 operátoři uživatelům účtovat maximálně 0,20 eur (přibližně 5,50 Kč) za 1 MB přenesených dat v zahraničí, přičemž účtovací jednotkou je 1 kB. Cena platí na území všech 28 států EU, dále pro Island, Lichtenštejnsko a Norsko. Navzdory postupnému snižování cen za hlasový i datový roaming bývá mnoho lidí při cestách do zahraničí překvapeno účty za telefon. Takřka legendami se stávají příběhy rodičů, jimž děti u moře „prosurfovaly“ horentní částky.

Mobilní data v zahraničí: vyplatí se roaming, nebo místní předplacená datová karta?

Pro představu – 1 MB dat představuje stažení nebo odeslání zhruba 20 e-mailů bez příloh, nahrání 1-2 zmenšených fotografií z mobilního telefonu na profil v sociální síti, nebo načtení domovské stránky oblíbeného zpravodajského portálu. Jak zůstat na i dovolené online a nemuset se obávat o útratu? Možností se nabízí několik a v každém případě se vyplatí dobře počítat předem a podle destinace zvolit optimální variantu datového připojení.

Wi-Fi – ano, ale…

Wi-Fi připojení se nabízí jako první volba. Kdo však někdy cestoval do zahraničí, ví, že hotelové sítě bývají přetížené a s pokrytím všech pokojů kvalitním signálem si hoteliéři také často hlavu nelámou. Totéž platí o kempech a jiných místech s větší koncentrací lidí. Spoléhat na Wi-Fi na jiných místech, například v kavárnách, je jednak nepraktické, jednak nákladné – mnohde si za připojení účtují, přičemž není neobvyklá sazba 2 eur za hodinu připojení, nemluvě o tom, že hosta bez útraty nikde rádi nevidí. Spoléhat na Wi-Fi tedy bude nejspíš ten, kdo má například z předchozí zkušenosti ověřené, že na místě vše funguje, jak má.

Mobilní data – jistota v kapse

U mobilních dat se cestovatel bude nejčastěji rozhodovat mezi datovým roamingem svého operátora a místní předplacenou datovou kartou. Provedli jsme orientační srovnání cen roamingu českých operátorů a předplacených datových karet v některých oblíbených letních destinacích v Evropě, abychom zjistili, jaká variant se v jakém případě vyplatí.

Nabídka českých operátorů…

Datový roaming v podobě datových roamingových balíčků, které lze přikoupit k běžnému tarifu, nabízí všichni velcí čeští operátoři. Ceny jsme přepočetli na 1 GB dat pro lepší srovnání se zahraničními předplacenými kartami. Tento objem by měl pohodlně dostačovat pro vyřizování e-mailů, sdílení zážitků na sociálních sítích, sledování zpravodajství, navigaci, vyhledávání informací na internetu i poslech hudby či sledování streamovaného videa a také sdílení připojení mezi více uživateli.

Operátor Cena za 1 GB
O2 1000 Kč
t-mobile 1850 Kč
Vodafone 1230 Kč

Poznámka: Jedná se o standardní ceníkové sazby, operátoři mohou nabízet lepší podmínky v rámci marketingových akcí. V každém případě doporučujeme si nastavení roamingu a ceny před cestou u svého operátora ověřit.

… jen těžko může konkurovat

Země Operátor Cena za 1 GB*
Chorvatsko t-mobile 364 Kč
Vipnet 373 Kč
Francie Le FrenchMobile 524 Kč
Itálie TIM 138 (552) Kč*
Španělsko Vodafone 689 Kč

*Podle kurzu směnárny exchange.cz ke dni 10. června 2015

** Cena 552 Kč za 4 GB dat na 30 dní

Jak na sdílené připojení

Jak ukazuje srovnání, místní datová karta je ve všech uvedených případech podstatně výhodnější. Pro jednotlivce je samozřejmě nejjednodušší vycestovat s telefonem na dvě SIM karty, s nímž může být na příjmu na svém telefonním čísle a zároveň využívat místní datové připojení. U rodin a jiných skupin více osob zůstává poměrně výhodnější, pokud si každý člen pořídí vlastní místní datovou kartu než roaming, existuje však podstatně praktičtější způsob, který umožní využít datový limit jedné karty naplno bez dalších nákladů.

Řada výrobců nabízí cestovní Wi-Fi hotspoty s mobilním modemem. Jedná se obvykle o akumulátorem napájené kapesní zařízení, které se po vložení SIM karty připojí k mobilnímu internetu a zároveň vytvoří lokální Wi-Fi síť pro více uživatelů. Podle modelu jich může být připojeno 5, 10, 15 nebo i více zároveň. Například multifunkční zařízení TP-LINK M7350 podporuje mobilní data LTE o rychlosti až 150 Mbit/s a dokáže připojit až 15 uživatelů současně. Vedle funkce mobilního modemu a přístupového bodu Wi-Fi nabízí i sdílené úložiště dat do kapacity 32 GB. Přitom nezabere více místa než středně velký mobilní telefon a vydrží nepřetržitě v provozu na jedno nabití až 10 hodin. Pro méně náročné nasazení existují na trhu samozřejmě i skromnější varianty, jako je TP-LINK M5350 s podporou 3G a Wi-Fi pro 10 uživatelů a řada dalších modelů.

Máte vlastní zkušenosti s datovým připojením v zahraničí či aktuální informace o výhodných nabídkách? Podělte se o ně v diskusi pod článkem!

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Mobilní data v zahraničí: vyplatí se roaming, nebo místní předplacená datová karta?


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.