Přeposlat Nahradí chytré telefony praktické lékaře?

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nahradí chytré telefony praktické lékaře?

09.11.2012 | Vladimír Socha | Zajímavosti | Komentářů: 0 |

Jak ukazují nové průzkumy, velmi rozšířeným trendem se v poslední době stává konzultace zdravotního stavu s chytrým telefonem. Alespoň tedy ve Spojených státech, kde údajně „konzultuje“ příznaky nemocí se specializovaným softwarem na svém smartphonu již nejméně 52 % dotazovaných. Stejný počet uživatelů také shromažďuje ve svém komunikátoru databázi informací zdravotnického charakteru. Ještě před návštěvou ordinace tak mohou získat základní informace a porovnat například příznaky počínající nemoci s rozsáhlou databází možných chorob. Lékaři se k tomuto druhu „asistovaných samokonzultací“ nestavějí nikterak příznivě, stává se ale přesto čím dál častějším jevem.

Nahradí chytré telefony praktické lékaře?

Z celkového počtu 3014 dotazovaných osob jich 53 % uvedlo, že jsou vlastníky chytrého telefonu. Podle Pew Internet Research Study se jednalo o kategorie iPhone, Android, BlackBerry nebo Windows Phone; 40 % respondentů bylo vlastníky běžného mobilního telefonu. Ze všech dotazovaných jich celá třetina odpověděla, že aktivně vyhledávají zdravotnické informace (případně i konzultaci) na svém smartphonu; před dvěma lety přitom na stejný dotaz odpovědělo kladně jen 17 % respondentů. Nárůst je tedy prakticky dvojnásobný, což nepochybně o jakémsi trendu vypovídá.

 

 

Nahradí chytré telefony praktické lékaře?

 

 

Podrobnější rozbor zkoumaného vzorku populace dále ukázal, že v USA nejčastěji využívají medicínské poradenství prostřednictvím svého chytrého telefonu Afroameričané, Hispánci, absolventi vysokých škol a osoby mezi 18 a 49 lety věku. Právě příslušníci těchto skupin jsou nejpravděpodobnějšími zájemci o možnost získat informace o svém zdravotním stavu z online databáze na chytrém telefonu. Pochopitelně se k tomuto vzorku osob přidávají také poskytovatelé zdravotnické péče, dále pak osoby, které si v nedávné době prošly prudkým zhoršením zdravotního stavu nebo hospitalizací v nemocnici a konečně i všichni lidé, kterým se rovněž v poslední době výrazněji zhoršil zdravotní stav.

 

 

Nahradí chytré telefony praktické lékaře?

 

 

Tento trend má rostoucí tendenci od roku 2010, kdy byl ve zvýšené podobě v USA zaznamenán poprvé. Zatím nejsou známy dostatečně přesné statistiky z Evropy nebo asijských zemí, ale je pravděpodobné, že se podobný posun objevuje i v těchto oblastech. Mnohým uživatelům navíc nedostačuje stahovat si informace lékařského charakteru z webu. Zhruba 9 % dotazovaných majitelů chytrých telefonů proto pravidelně získává textová upozornění a aktualizace s medicínskými tématy. Zřejmě v tomto případě nejde o onen netrpělivě očekávaný a zcela zásadní technologický průlom v lékařství 21. století, ale jako další z trendů moderní doby jej nelze jen tak snadno přehlédnout.

 

 

Nahradí chytré telefony praktické lékaře?

 

Chcete průběžně kontrolovat a starat se o svůj zdravotní stav? Dnes už si k tomuto účelu jeden z pěti dotazovaných uživatelů stáhl příslušnou aplikaci. Pew uvedl, že nejvíce požadovanými oblastmi zájmu jsou v současné době cvičení, dieta a aplikace pro kontrolu hmotnosti a BMI. K dispozici jsou ale také aplikace pro kontrolu menstruačního cyklu, krevního tlaku, těhotenství, cukru v krvi a diabetu nebo popis vhodných léčiv pro daný problém. Lékařská aplikace WebMD přitom patřila k hojně citovaným (nejméně 4 % dotazovaných). Někteří lidé mají zájem také o podstatně specifičtější tematické aplikace, například potíže se sluchem, hypnóza, dětské choroby, první pomoc a dokonce i poradenství v oblasti zdravotnického pojištění. Nabídka se stále rozrůstá, a tak dnes najdete i aplikace typu „trénink mozku“, „lékařský slovník“, „anatomie“, „medicínská diagnóza“, nebo třeba „aplikace pro monitoring možného vzniku ledvinových kamenů“. Na otázku z nadpisu můžeme samozřejmě s klidným srdcem odpovědět záporně. Přesto bude nepochybně zajímavé počkat si, k jakým účelům budou chytré telefony sloužit za několik let…

 

 

Nahradí chytré telefony praktické lékaře?

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nahradí chytré telefony praktické lékaře?


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.