Přeposlat Nokia N93 - Hyper recenze

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nokia N93 - Hyper recenze

21.12.2006 | Jozef Cmar | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Nokia N93 se hned po svém představení stala telefonem, který měl ambice stát se jedním z nejvybavenějších na trhu. A skutečně se mu to podařilo.

Design, konstrukce:

Začnu konstrukcí, která je v případě tohoto telefonu v pravdě nezvyklá. Nokia N93 má rozměry 119 x 56 x 28 milimetrů, které i v kategorii chytrých telefonů patří mezi největší. Také hmotnost 180 gramů je příliš, je to však daň za královskou výbavu. Na rozdíl od většiny véčkových telefonů nemá N93 jeden kloub, ale rovnou dva. Díky tomu se naskýtá široké spektrum možností, jak ji otevřít a používat. Můžete ji otevřít jako běžné véčko a normálně s ní pracovat jako s každým jiným telefonem. Nebo ji můžete položit na stůl a pouze vyklopit displej do strany, což se hodí pro sledování filmů a brouzdání internetem. Můžete také první dva způsoby zkombinovat, telefon se pak změní ve videokameru. U takto složité konstrukce mám radost z toho, že se výrobci podařila zvládnout na jedničku. Nikde nic nepovrzává, vše sedí jak má.

Nokia N93 - Hyper recenze, fotka

Nokia N93 - rozevřený telefon

Povšimněme si nyní boků telefonu. Na levém boku naleznete velkou čočku vestavěného digitálního fotoaparátu. Na první pohled vás zřejmě zarazí její velikost, ta je ale dána tím, že Nokia N93 je prvním telefonem na trhu, jehož fotoaparát disponuje optickým zoomem. O něco níže naleznete slot pro paměťové karty miniSD. Na druhé straně pak naleznete spoustu tlačítek, která slouží k pohodlnému ovládání fotoaparátu a kamery. Vzhled telefonu se mi celkově velmi líbí, je to ale dáno pouze použitou černou barvou. Rozměry a hmotnost mi přijdou přehnané a ani argument, že je to kvůli výbavě mně neuspokojí. Po rozevření ( ať už telefon otevřete jakkoliv) vás zaujme displej. Má velké fyzické rozměry a ani na rozlišení se nešetřilo. 320 x 240 pixelů mi přijde pro mobilní telefony ideální. Vzhledem k velkým rozměrům telefonu zbyla spousta místa na klávesnici. Tlačítka jsou velká s jistým stiskem. Ovládacích tlačítek je spousta, díky nim ale můžete telefon rychle ovládat. Pojďme se podívat, co telefon nabízí uvnitř.

Nokia N93 - Hyper recenze, fotka

Nokia N93 - zavřený telefon

Funkční vybavenost:

Telefon má skutečně skvělou výbavu. Pracovní funkce jsou na velmi vysoké úrovni. Telefonní seznam využívá sdílenou paměť, takže má takřka neomezenou kapacitu. Ke každému kontaktu pak můžete přiřadit až 40 různých detailů. Nokia N93 nabízí vše důležité už v základu. Pokud vám však něco bude chybět, díky otevřenému operačnímu systému nebude problém to doinstalovat. Už v základu nechybí vyzváněcí profily, skupiny volajících nebo filtrování hovorů. Organizace času je také na vysoké úrovni, v telefonu naleznete upomínky, poznámky, propracovaný kalendář a diktafon. Stejně jako u jiných telefonů chybí opakovaný budík, ale nic vám nebrání se jej pomocí aplikace do telefonu doinstalovat. Díky kvalitní klávesnici budete zřejmě psát spoustu zpráv. U Nokie N93 je výběr skutečně široký. Paměť na SMS využívá sdílenou paměť, MMS mohou být až 300 KB velké a nechybí ani propracovaný emailový klient a internetový prohlížeč. Pro práci moc lepších telefonů nenajdete za předpokladu, že se smíříte s rozměry a hmotností telefonu.

Nokia N93 - Hyper recenze, fotka

Zábava:

Zábavy si s telefonem užijete spoustu. Kvalitní displej přímo vybízí ke sledování filmů a videa. Vzhledem k podpoře paměťových karet můžete do telefonu nahrát velké množství hudby. Vestavěný přehrávač je poměrně kvalitní, nic vám ale nebrání doinstalovat kvalitnější přehrávač ať už hudby nebo filmů. Telefonu nechybí ani rádio, opět však chybí funkce RDS. Telefon podporuje také technologii Java a vzhledem k její rychlosti, velkému displeji a kvalitní klávesnici si hraní budete užívat. I když je pravdou, že si nejsem jistý, zda typičtí majitelé tohoto přístroje na něm budou hrát hry.

Nokia N93 - Hyper recenze, fotka

Nokia N93 - pohled zepředu

Pomalu se dostáváme ke zřejmě největší lahůdce celého telefonu, kterou je vestavěný digitální fotoaparát. Nebo snad kamera? Těžko říct, ale jak fotoaparát tak videokamera mají z telefonů na současném trhu jedny z nejlepších parametrů. Fotoaparát má optický zoom, nechybí zaostřování a fotografie vytváří v rozlišení až 3 megapixely. Jedinou vadou na jeho kráse je necitlivá komprese, díky které telefon pořizuje o něco horší snímky než současný král fotomobilů, kterým je model Sony Ericsson k800i. Jinak ale fotky chválím, jsou ostré, barvy jsou věrné prostě radost se dívat. Stejné superlativy si zaslouží i natáčení videa, tady si troufnu tvrdit, že telefon konkurenci nemá. Video má rozlišení 640 x 480 bodů a je velmi kvalitní. Natočené video je plynulé, pozor si ale dejte na používání optického zoomu při natáčení. Ten totiž není příliš plynulý a navíc bude ve výsledném klipu slyšet zvuk pohybujících se čoček. Přesto kvalitnější video v současných telefonech nenajdete.

Nokia N93 - Hyper recenze, fotka

Nokia N93 - bílá varianta

Připojení:

V této oblasti je telefon dokonalý. Nechybí GPRS a EDGE, obojí v třídě 11. Nechybí ani podpora sítí třetí generace. Na kratší vzdálenost lze využít znovuobjevený infraport nebo bluetooth. V telefonu dokonce bylo místo i pro Wi-Fi. V dosahu Wi-Fi sítí tak můžete surfovat skutečně rychle a často také zdarma.

Klady:

  • Displej
  • Fotoaparát
  • Podpora EDGE a 3G
  • Podpora Wi-Fi
  • Rádio
  • Otevřený operační systém

Zápory:

  • Nekompatibila se staršími verzemi Symbianu
  • Velká hmotnost
  • Slabá výdrž
  • Cena

Nokia N93 - Hyper recenze, fotka

Nokia N93 - různé pohledy

Závěr:

Nokii N93 nelze upřít, že je jedním z nejlépe vybavených telefonů na trhu pokud ne rovnou tím nejvybavenějším. Stejně to ale nebude mít tak lehké, vzhledem k rozměrům si ji nekoupí každý, komu se líbí její funkce. Pro každodenní používání je 180 gramů moc a jen velmi málo lidí se s ní smíří. Pokud to ale přežijete, odměnou vám bude přístroj, který bude stárnout velmi pomalu a jehož výbava jej bude ještě dlouho řadit mezi nejlepší telefony na trhu.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 22

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nokia N93 - Hyper recenze


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.