Přeposlat Sony Ericsson W950i - Hyper recenze

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sony Ericsson W950i - Hyper recenze

19.12.2006 | Jozef Cmar | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Tento telefon v sobě spojuje hned dva různé proudy telefonů značky Sony Ericsson. Jde jak o kvalitní smartphone s operačním systémem Symbian UIQ tak o Walkman se 4 GB pevným diskem.

Vzhled:

Rozměry a proporce přístroje ( stejně jako většina jeho funkcí) jsou velmi podobné modelu M600i, takže se nevyhnu opakování stejných věcí. Rozměry jsou 106 x 54 x 15 milimetrů a především tloušťka stojí za povšimnutí. Moc tenčích takto vybavených smartphonů v dnešní době neseženete. Přední straně dominuje velký dotykový displej s rozlišením 240*320 pixelů. Je velmi jemný, ale čitelnost na slunci mohla být i lepší. Po koupi hned doporučuji pořídit ochrannou folii, jinak by jste se mohli dočkat nepříjemné ho překvapení v podobě poškrábaného displeje. Pod displejem se trochu tísní klávesnice, která je jiná než na jakou jsme zvyklí. Tlačítka je totiž absolutně plochá, jednotlivé klávesy vůbec nevystupují nad povrch telefonu a ani nejsou nijak odděleny. Na každé klávese sice naleznete miniaturní výstupek, ale ten je skutečně miniaturní a k orientaci na klávesnici vůbec nepřispívá. Kromě číselných kláves zde také naleznete korekční tlačítko a klávesu aktivující Walkman funkce. Pod klávesnici se sice u takto koncipované klávesnice nedostane prach, přesto není ovládání s ní vůbec pohodlné. Bez dívání to nejde a i tak se neubráníte častým překlepům. Proto zřejmě budete k zadávání textů používat spíše dotykový displej. Na pravé straně naleznete tlačítko sloužící k regulaci hlasitosti a také k okamžitému spuštění přehrávání hudby. Na levé straně pak naleznete Jog dial, pomocí kterého zřejmě budete velmi často ovládat telefon. Toto kolečku u novějších telefonů již není pětisměrné jako dříve, ale pouze třísměrné. Hned pod ním naleznete klávesu zpět. Do levého horního rohu pak budete často sahat pro stylus, pomocí kterého budete telefon ovládat ve většině situací. Osobně protestuji proti umístění ovládacího pera na levou stranu z důvodu, že většina populace jsou praváci, pro které je toto umístění méně pohodlné. Na zadní straně pak naleznete tři otvory hlasitého reproduktoru a logo výrobce. Ti z vás, kteří čekají na zmínku o rozlišení vestavěného fotoaparátu, budou zřejmě zklamáni, protože telefon vestavěný fotoaparát nemá. Design telefonu mi přijde velmi působivý, tmavě fialová barva s oranžovými prvky je velmi atraktivní. I zpracování telefonu je na nejvyšší možné úrovni, nikde nic nepovrzává, vše drží jak má.

Sony Ericsson W950i - Hyper recenze, fotka

Pohled na přední, zadní a boční stranu

Práce:

Telefonní seznam využívá vnitřní paměť telefon. Takže máte k dispozici prakticky neomezenou kapacitu telefonního seznamu s možností ukládat ke každému kontaktu spoustu podrobností, počínaje mnoha telefonními čísly, přes webovou adresu, email atd. Telefon podporuje všechny druhy zpráv, což vzhledem k jeho zaměření nepřekvapí. Pokud se chystáte něco napsat, máte k tomu několik možností. Můžete bud použít normální klávesnici, cožale v případě W950 nedoporučuji. Dále si můžete nechat na displeji telefonu zobrazit virtuální klávesnici a psát pouze pomocí stylus ťukáním do displeje. Poslední možností je psát s tzv. rozpoznáváním ručně psaných znaků. V tomto případě prostě píšete písmenka po displeji a telefon rozpozná co píšete. Tady se však může stát, že telefon některé vaše písmeno nerozpozná. Pokud hodláte používat rozpoznávání znaků, doporučuji se podívat do manuálu, jak by měla napsaná písmena vypadat ( aby je telefon rozpoznal). Organizační funkce jsou na vysoké úrovni. Nechybí zde nic: kalkulačka, poznámky, stopky, podrobný kalendář atd. Díky otevřenému operačnímu systému není problém do telefonu jakoukoliv aplikaci doinstalovat. Zatím není výběr aplikací moc bohatý, časem se to však jistě zlepší. Telefon má také velmi kvalitní webový prohlížeč.

Sony Ericsson W950i - Hyper recenze, fotka

Přední + boční pohled

Zábava:

V této oblasti je telefon takřka dokonalý. Jediným problémem je již zmíněná absence vestavěného fotoaparátu. Osobně mi to přijde jako veliká škoda, ale nezbývá mi než se s rozhodnutím výrobce smířit. Vzhledem k vestavěné 4GB flash paměti mi nevadí ani absence paměťových karet. Díky této paměti se telefon dá použít jako skutečně kvalitní MP3 přehrávač. Přehrávač je v telefonu skutečně propracovaný, jeho funkce by vydaly na samostatný článek. Z mého pohledu obsahuje všechno důležité a disponuje širokými možnostmi nastavení. Kvalita zvuku je na skutečně vysoké úrovni. Přímo v balení s telefonem dostanete kvalitní stereo sluchátka. Telefon jako správný Walkman nezapomněl ani na rádio vybavené funkcí RDS. Problémy telefonu nedělá ani přehrávání videa a vzhledem k rozměrům a kvalitě displeje je na co dívat. Nabídka her pro OS Symbian UIQ 9.1 sice zatím není velká, časem se ale vše jistě zlepší. V záloze pak je podpora Javy.

Sony Ericsson W950i - Hyper recenze, fotka

Pohledy ze všech stran

Připojení:

S okolím můžete telefon spojit se standardně dodávaným USB kabelem. Můžete také využít Bluetooth nebo infraport. Kabel je z těchto možností nejrychlejší, Bluetooth zas nejpohodlnější, takže záleží jen na vás, kterou technologii přenosu dat zvolíte. Vyhnul bych se pouze infraport ( a to nejen u tohoto telefonu, ale obecně) jelikož přenos je velmi pomalý a spojení je nespolehlivé. Dále v telefonu najdete GPRS a 3G. Tím je výčet technologií kompletní. Bohužel zde chybí EDGE a také WIFI.

Sony Ericsson W950i - Hyper recenze, fotka

Zadní strana

Klady:

 • Vzhled
 • Displej
 • 4 GB flash paměť
 • Rádio s RDS
 • Hudební funkce
 • Otevřený operační systém
 • Kvalitní zpracování

Zápory:

 • Chybí fotoaparát
 • Chybí EDGE a WIFI
 • Vyšší pořizovací cena
 • Klávesnice

Závěr:

Telefon Sony Ericsson W950 přinesl na trh něco nového. Podle mě zatím nejvíce spojil funkce telefonu určeného pro zábavu s telefonem určeným pro práci. A vše to zabalil do nesmírně přitažlivé designu. Škoda absence fotoaparátu a technologií pro přenos dat EDGE a WIFI. Klávesnice se dá přežít, takže poslední výtkou zůstává cena přístroje, která se pohybuje skutečně velmi vysoko. Za svoje peníze však dostanete přístroj, který hned tak nezestárne a v oblasti hudby nebude hned tak překonán.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 24

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Sony Ericsson W950i - Hyper recenze


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.