Přeposlat Sony Ericsson W710i: hudba každým krokem - Recenze z SEMania

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sony Ericsson W710i: hudba každým krokem - Recenze z SEMania

26.09.2006 | Oldřich Mládek - SEMania | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Sony Ericsson W710i je nejvybavenější véčkový walkman mobil, který se brzy začne prodávat na našem trhu. Kromě běžných funkcí, které známe z jiných modelů, přináší také jednu zajímavou novinku.

Sony Ericsson W710i je nejvybavenější véčkový walkman mobil, který se brzy začne prodávat na našem trhu. Kromě běžných funkcí, které známe z jiných modelů, přináší také jednu zajímavou novinku.

Tou novinkou mám na mysli krokoměr, u Sony Ericssonu je použit prvně. Na tuto funkci jsme vám přinesli recenzi již dříve a to zde.

Co potěší:

 • zajímavý design
 • velmi dobrá klávesnice
 • EDGE
 • funkce Track ID
 • systémová platforma A100 (prostředí shodné s K800i)
 • velká základní výbava v balení
 • velký černobílý externí displej
 • ovládání Walkmanu při zavřeném telefonu

Co zamrzí:

 • horší čitelnost hlavního displeje na slunci (oproti W810i), nemáme finální verzi modelu, takže displej může být ještě doladěn.
 • absence autofocusu a makra u fotoaparátu

Předpokládaný obsah balení (telefon jsme dostali samostatně bez veškerého příslušenství)

 • nabíječka
 • stereo sluchátka HPM-65
 • paměťová karta MS M2 512MB
 • USB kabel
 • uživatelský manuál

Konstrukce, ovládání

Sony Ericsson dlouhou dobu opomíjel véčkovou konstrukci telefonů. V poslední době však se snaží dohnat vše zmeškané a tak tu máme další model této populární konstrukce. Navíc se jedná o mobilní Walkman, což jeho atraktivitu ještě zvyšuje. V prodeji bude ve dvou barevných provedeních, Performance Graphite(do šeda) a Hatha Violet(fialová verze).

K dispozici jsem měl nefinální kousek a i ten měl velice pevnou konstrukci, nikde nic neskřípalo, horní křídlo s displejem mělo pouze minimální vůli. A drsné používání na tomto telefonu bylo opravdu znát. Velice potěší ovládání Walkman funkcí na přední straně kolem vnějšího displeje. Pokud nosíte telefon na krku, ovládání máte vždy po ruce. Pro uchycení na paži to platí taktéž. Tlačítka jsou gumová, nedochází k samovolnému zmáčknutí například v kapse kalhot. Navíc na pravé straně se nachází manuální zámek klávesnice, k nechtěnému ovládání přehrávače tedy nemůže dojít.

Veškeré potřebné informace v zavřeném stavu zjistíte z velkého vnějšího displeje. Ten je černobílý (čtyři odstíny šedi), podsvícený do oranžova. Možná si řeknete, že je to zpátečnický krok. Opak je pravdou, má to samá pozitiva. Na displej se vejde opravdu mnoho informací o stavu signálu, baterie, přijatých zprávách, zmeškaných hovorech, čas, datum, informace z krokoměru a další. Navíc je perfektně čitelný za jakýchkoliv situací i na přímém slunečním světle. Použití tohoto displeje má ještě příznivý vliv na cenu telefonu. Barevný by o několik set korun konečnou cenu jistě zvýšil. A použitelnost by nebyla tak dobrá.

Po rozevření telefonu budete potěšeni. Klávesnice nejen dobře vypadá, ale také je výborně použitelná. Je sice zapuštěná do těla přístroje, střed tlačítka je však vyšší, tvoří takové kopečky. Psaní je pohodlné, rychlé bez překlepů. Ovládací kříž i okolní funkční tlačítka jsou stejně dobře použitelná. Je opravdu radost pracovat s takovou klávesnicí.

Mírným zklamáním je pro mě displej telefonu. Není tak jasný a dobře čitelný jako u W810i. Myslím, že v prodejní verzi bude již použit totožný displej jako u W810i. Do vstupu telefonu na trh zbývá ještě dostatek času.

Hudba každým krokem

Telefony řady Walkman jsou především určeny k přehrávání hudby. Díky tomu v balení nalezneme lepší výbavu než tomu je u jiných modelů výrobce. S W710i dostanete paměťovou kartu MS M2 512 MB, kvalitní sluchátka HPM-65 pro poslech i v pohybu, USB datový kabel, nabíječku CST-61 a CD se softwarem. Jak jsem na začátku nakousnul, hudební přehrávač lze rychle a pohodlně ovládat i při zavřeném telefonu. Walkman přehrávač bude v telefonu již ve verzi 2, která podporuje zobrazení bookletu (přebal CD), přehlednější zobrazení informací z ID3tagu. Přehrávaný zvuk je hlasitější než tomu je u jiných telefonů bez loga W, jinak čistý bez rušivých elementů. Poslouchat lze i přes Bluetooth Stereo sluchátka. Profil A2DP je podporován. Přehrávání bylo možné i na vzdálenost pěti metrů, což už je myslím dostatečná vzdálenost. Mezi podporované hudební formáty patří MP3, MP4, AAC, AAC+, WAV, WMA. Zvláštností je neobsažení formátu ATRAC a ATRAC+, který Sony cpe do všech svých multimediálních zařízení. V telefonech Sony Ericsson se s nimi nesetkáme.

Zajímavou funkcí je Track ID, která byla poprvé použita u W850i. Pokud slyšíte nějakou hudbu, stačí pomocí této funkce nahrát krátký úryvek a počkat si na rozpoznání v databázi na internetu. U zahraniční tvorby byla pravděpodobnost 100%, české a slovenské skladby však většinou rozpoznány nebyly. Tuto funkci můžete využít i při přehrávání vestavěného rádia v telefonu.

Tím jsem nakousnul také poslech oblíbených stanic. Rádio je kromě funkce Track ID totožné s ostatními modely, které jej nabízí. Funkce RDS tedy nechybí.

Nejen hudbou živ je člověk, aneb kroky nám telefon spočítá

V první řadě začnu zodpovězením obligátní otázky? Lze krokoměr obelstít? Ano, je to možné. Uvedu pár možností jak na to. Stačí si sednout do automobilu a projíždět přes polní cesty, mohl jsem poprvé pozorovat jejich přímé přičítání. Další možností je zavěšení telefonu na krk, jemné pohupování dokáže měřič taktéž oklamat. A třetí variantou je hlasitá hudba s výraznými basy. Stačí navštívit váš oblíbený bar a bez jakéhokoliv pohybu vás překvapí nastepované číslo na displeji. Tímto způsobem jste ve skutečnosti nepřišli ani o jednu kalorii, možná naopak. Existují tedy různé scénáře kdy počítadlo funguje.

Nemusíte naopak zkoušet třesení telefonem v ruce nebo jiné nepřirozené pohyby. Dokonce i v případě chůze a současného držení telefonu v ruce tento taktéž neměří. Ideální pro správnou funkčnost je umístění do kapsy kalhot respektive na paži pomocí speciálního úchytu. Ten bude i součástí balení. Telefon zatím máme jen v anglickém jazyce a proto budu uvádět anglické názvy funkcí.

Fitness

Při prohlížení menu telefonu narazíte na novou ikonku v podobě stopek a názvu Fitness. Přednastaveným pohybem nahoru u ovládacího kříže lze položku Fitness spustit z pohotovostního displeje taktéž. V případě, že vám to nebude vyhovovat, lze to zaměnit za jakoukoliv jinou funkci.

Po spuštění se v textovém seznamu pod sebou zobrazí čtyři položky: Running (běh), Walking (chůze), Results (výsledky) a Settings (nastavení).

Zvolením možnosti Running se otevřou stopky s rozšířenými možnostmi. Zobrazují krom času, mezičasu také uběhnutou vzdálenost a především průměrnou rychlost. V nastavení si navíc lze zvolit délku a čas zaběhnutého kola, automatické zastavení měření po uběhnutí určitého počtu kol, limit pro nejnižší a nejvyšší rychlost. Dále již stačí jen stisknout tlačítko start a počkat na „výstřel“.

Zřejmě nejpoužívanější položkou bude pro většinu z vás Walking nebo-li chůze. Ta se počítá automaticky již po zapnutí telefonu. Navíc ukazatel ušlých kroků se zobrazuje v pohotovostním stavu nalevo od datumu a na vnějším displeji nad hodinami. Máte vždy přehled. V samotné aplikaci vás čeká denní přehled, kde vidíte ušlou celkovou vzdálenost, počet kroků, průměrnou denní hodnotu za sledované období a spotřebovanou energii v kaloriích.

Třetí řádek umožňuje náhled na výsledky, kde jsou počty kroků a ušlá vzdálenost pro každý den. Navíc pomocí položky „Advanced“ (pokročilé) se spustí speciální Javová aplikace, o které budu psát za chvíli.

Settings jak již název napovídá slouží k nastavení krokoměru. Lze zapnout/vypnout počítání kroků, zvuk, zobrazit kalorie, upravit osobní data o výšce, váze a stáří, kalibrovat krokoměr, nastavit jednotky, ve kterých se data zobrazují a nebo resetovat veškerá nastavení a vymazat záznamy.

Pocket Trainer

Pocket Trainer je první z Java aplikací určená pro potřeby aktivních lidí. Využívá veškeré možnosti krokoměru a rozšiřuje jej o mnoho dalších funkcí. Navigace probíhá pomocí ikonového menu, ve kterém se pohybujete směry nahoru a dolů. První položka nese název „Results“, kde jsou vyobrazeny rozsáhlé statistiky s možností zobrazení detailů.

Druhou ikonou v pořadí jsou grafy. Můžete prohlížet graf za trénink, den, týden, měsíc či rok.

A následují medaile. Ano, dostáváte takovou virtuální odměnu za vaše výkony. Navíc možností zisku nějaké medaile je poměrně hodně. Získáváte odměnu ze dvanácti kategorií. Některé zvládnete bez problému, u jiných si budete říkat, že jsou pro nesportovce téměř nemožné k dosažení. Je to ale jistě příjemné oživení. Nová medaile se zobrazí ihned po spuštění aplikace, jste tedy vždy informování o jejím zisku.

Pro ty, kteří máte i znalosti ze světa sportu, je tu kviz (Trivia). Můžete si vybrat oblast otázek i konkrétní kviz. Vždy odpovídáte na deset otázek a hodnotí se jak správnost odpovědí tak i čas, po který otázky zodpovídáte. I za takovéto soutěžení lze získat medaili.

Předposlední položkou je tradiční nastavení jednotek, ve kterých se dosažené hodnoty zobrazují.

Walk Around

Tato druhá aplikace je spíše doplňková, její možnosti jsou orientační. Ihned po spuštění zadáte místo, kde se nacházíte. Velká města různých zemí najdete v seznamu, Bratislava zastoupena je, Praha naopak nikoliv. Není problém zadat vlastní polohu, kdy zadáte název a zeměpisnou polohu. Pokud ji neznáte, stačí využít mapy na stránce mapy.cz, kde lze zjistit přesnou polohu. Poté již můžete sledovat, jak jsou vybraná místa daleko od vás pěšky. Tak například z Prostějova k Nilu bych šel čtyři roky. Můžete se tedy pousmát nad tím,jak daleko vše je, navíc prý ke Golden Gate Bridge mi stačí jen 13 hodin a 17 minut. Nad tím se už musím pousmát.

Po legraci něco práce

Pracovní funkce mají téměř všechny Sony Ericssony shodné. Adresář pojme 1 000 kontaktů, avšak maximálně 2 500 čísel. Toto omezení jistě většině uživatelů nebude vadit. Ke kontaktu samotnému lze přiřadit mnoho položek, nově však také video pro vyzvánění příchozího hovoru.

Zprávy jsou v telefonu zastoupeny všemi druhy, tedy SMS, EMS, MMS, e-mail a dokonce i Push e-mail. Žádné jiné novinky se nekonají, není již moc co vylepšovat.

Z ostatních funkcí je zahrnuto vše známé: kalendář, úkolovník, paměť na kódy, stopky, odpočítávání času a jednoduchý poznámkový blok.

Java v telefonu je ve verzi 2.0 a lze minimalizovat i několik aplikací a pohodlně mezi nimi přepínat. Toto je poprvé použito u modelu K800i. Jakmile jednou vyzkoušíte, hned si tuto možnost zamilujete. Je silně návyková. Bariéry mezi smartphony a normálnímí telefony jsou čím dál tenčí. Doporučuji přečíst například recenzi Sony Ericssonu K800i, kde je vše podrobně rozepsáno.

Spojení se světem

Možnosti datového propojení jsou opět o něco bohatší. Na krátké vzdálenosti poslouží Bluetooth či ještě mnohdy používaný infraport a taktéž USB kabel. Bluetooth je již ve specifikaci 2.0, navíc s podporou profilu A2DP pro připojení Bluetooth sluchátek. Dále podporuje profil PAN pro připojení telefonu k internetu přes vaše domácí připojení.

Pomocí USB kabelu lze připojit k PC a to bez nutnosti instalace ovladačů stažených z internetu. Je tu použito Mass Storage. Rychlost přenosu je kolem 400kbps i přes to, že se jedná o USB 2.0.

Pro připojení vzdálenější tu máme klasické vytáčené spojení, které snad již nikdo nevyužívá, vylepšené taktéž o HSCSD. Z paketových technologií je zastoupeno GPRS v konfiguraci 4+2 timesloty a taktéž EDGE ve stejné konfiguraci. Navíc u ikonky signálu se zobrazuje pomocí písmene, která technologie je v danou chvíli použitelná. U GPRS to je písmeno G, u EDGE naopak velké E. Stahovaní přes obě technologie je stabilní a rovnoměrné, za celou dobu jsem se nesetkal s žádným problémem. Bohužel dříve Eurotel, nyní O2 signál EDGE nemá příliš rozšířený po naší republice. S operátory T-Mobile a Vodafone je to daleko lepší.

Cíl

Sony Ericsson W710i je dobře funkčně vybavený telefon, který překvapí některými nadstandardními funkcemi. Poskytne vylepšený přehrávač, zajímavou a použitelnou funkci Track ID, rádio s RDS, 512MB kartu i kvalitní sluchátka. Jako telefon překvapí možností minimalizace aplikací (nejen Javových) obdobně jako tomu je u smartphonů. 1 000 kontaktů taktéž postačí většině uživatelů. Paměť na SMS již není omezena, záleží pouze na volné celkové paměti telefonu. Při použití jako fotoaparát trochu zamrzí absence autofocusu, i tak jsou výsledné fotografie použitelné. Každý jistě nevyužije funkce krokoměru, je to jen taková zajímavá funkce na oživení trhu, kde už jsou funkce telefonů téměř vyčerpány a mění se jen design. Pokud rádi sportujete, píšete často zprávy, mohu vám W710i jenom doporučit. Je jen na vás, co všechno a jakým způsobem na ,,wé sedmsetdesíce' využijete.

Na závěr jen dodám, že výdrž telefonu se drží ve známých kolejích Sony Ericsson, tedy čtyři dny běžného užívání.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 24

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Sony Ericsson W710i: hudba každým krokem - Recenze z SEMania


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.