Přeposlat Nokia N91- HYPER RECENZE

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nokia N91- HYPER RECENZE

05.08.2006 | Martin Kněžík - Hyperinzerce | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Do redakce se nám dostala Symbianová Nokia N91. V loňském roce představený a nedávno na trh uvedený model má být tím nejlepším, co může finský výrobce v současné době nabídnout.

Do redakce se nám dostala Symbianová Nokia N91. V loňském roce představený a nedávno na trh uvedený model má být tím nejlepším, co může finský výrobce v současné době nabídnout. Svědčí o tom i pevný disk s kapacitou 4GB. Příchod telefonu na pulty obchodů byl několikrát odložen a napětí stoupalo. Prvotní zpracování a firmware sice působili smíšenými dojmy, ale vývojáři slibovali, že finální verze bude odladěná po všech stránkách. Na výsledek jejich práce se teď společně podíváme.

Design

Po otevření krabice vás oslní luxusně vypadající telefon s netradičním tvarem, designem a výrazným chromováním celého předního krytu. Ten je z nerezové oceli a kombinuje leštěnou část kolem displeje s jemně broušenou matnou částí po obvodu přístroje. Zadní kryt je z téhož materiálu, jen kolem čočky fotoaparátu je část plastová. Velmi zajímavě působí výsuvný flip, pod kterým je ukryta klávesnice. Najdeme na něm totiž tlačítka pro ovládání hudebního přehrávače. Vaší pozornosti jistě neunikne rozměrný displej, který telefonu jasně dominuje. Za největší designerské výstřelky lze označit rozšíření telefonu v horní části a již zmíněné chromování. Většina kolegů z redakce se ale shodla na tom, že by nemuselo být použito v takové míře a hodilo by se pár černých linek.

Konstrukce, zpracování, ovládání

Nokia N91 rozhodně není žádný kolibřík. Rozměry 113 x 55 x 22 mm a hmotnost 164 gramů to jasně dokazují. V kapsičce u košile jej tedy nosit určitě nebudete. Vysoká hmotnost je zapříčiněna zejména použitím kovových částí a pevného disku. Pokud máte telefon v ruce delší dobu, stává se práce nepříjemnou a pobolívá ruka. Co se týká kvality celkového zpracování přístroje, tak musím přiznat, že mě Nokia zklamala a jistě nebudu sám. Proč tomu tak je hned vysvětlím. Zadní kryt má vůli a nepříjemně se viklá, flip kryjící klávesnici sice dobře vypadá, ale velmi špatně a těžce se vysouvá. Pokud máte zpocené prsty, budete se muset hodně snažit, pokud se chcete ke klávesnici dostat. Na horní straně přístroje najdeme tradičně tlačítko pro zapnutí, nově pak 3,5mm jack pro sluchátka a také manuální zámek klávesnice. Ten mi zprvu přišel poněkud zastaralý, ale jeho kvality a přednosti jsem ocenil později. Problémem je, že posouvací tlačítko se brzy uvolní a začne viklat. Za cenu blížící se dvaceti tisícům korun bych rozhodně čekal precizně zpracovaný přístroj a tím N91 bohužel není.

Nyní si přiblížíme vstupy, klávesnici a tlačítka telefonu obecně. Na levém boku najdeme mini USB port a tlačítka pro úpravu hlasitosti reproduktoru, který se nachází přímo pod nimi. Na straně pravé je pouze tlačítko pro vstup do menu, horní plocha patří konektoru pro sluchátka, zámku klávesnice a hlavnímu vypínači. Posledním vstupem je konektor pro nabíječku na spodní straně.

Pod displejem najdeme tlačítka pro příjem a odmítnutí hovoru, dvě programovatelné kontextové klávesy a hlavní ovládací prvek..joystick. Všechny tyto prvky mají jistý stisk a dobře se s nimi pracuje. Přímo na flipu jsou umístěny klávesy pro ovládání hudby. Stačí stisknout „play“ a rovnou se spustí přehrávač a první skladba. Stejně jednoduše pak přehrávání ukončíte. Tuto vlastnost musím pochválit, je to velmi praktické.

Po vysunutí flipu se objeví alfanumerická klávesnice. V poměru k celkové velikosti telefonu jsou tlačítka zbytečně titěrná a ačkoli mají jistý stisk, budou se ztrácet pod vašimi prsty. Spodní řada je špatně dostupná, což pocítí zejména muži se silnějšími prsty. Opět nedostatek, který nelze přehlédnout. Plast s popisky kláves je navíc upevněn velmi nedbale a volně se pohybuje.

Pokud odstraníte zadní kryt, objeví se akumulátor s kapacitou 900mAh. Telefon by s ním měl vydržet 190 hodin v pohotovosti a 4 hodiny hovoru. Tento údaj se ale od reality diametrálně liší. I když jsem telefon prakticky nepoužíval, vydržel pouhé dva dny. Pokud si občas přehrajete nějakou hudbu a zapnete Bluetooth, tak budete muset dobíjet každý den. Baterie je opravdu velmi slabá a pro tento telefon nedostačující. Očekával bych, že vysoká hmotnost bude alespoň zčásti vyvážena nějakými klady.

Displej, operační systém

V Nokii N91 najdeme Symbian 9.1 Series 60. Ten má oproti starším verzím několik vylepšení, nikoli však zásadních. Objevuje se tu ale problém s nekompatibilitou se softwarem, který na předešlých verzích fungoval. Nezbývá tedy, než čekat na nové či předělané aplikace. Telefony s operačním systémem jsou běžně pomalejší než telefony bez něj. U N91 jsem to však příliš nepociťoval, listování v menu a práce s telefonem jsou relativně svižné a jedinou výhradu bych měl k načítání fotek a jiných uložených dat. Je to způsobeno čtyřgigovým diskem, jehož prohledání prostě chvíli trvá. Menu telefonu tvoří matice ikon 3x3 a dostanete se do něj stiskem postranního tlačítka. V pohotovostním režimu vidíte na displeji řádek šesti ikon pro rychlé spuštění. Pod ním pak seznam uložených událostí případně aktivní aplikaci. Menu je možné předělat k obrazu svému, přejmenovat jednotlivé položky a místo matice ikon použít seznam. Popisovat Symbian detailně by asi bylo zbytečné a proto se posuneme dál.

Displej N91 je aktivní TFT a zobrazí až 262 tisíc barev. Rozměrově je se svými 35 x 41 mm naprosto dostačující, ovšem rozlišení pokulhává. 176 x 208 bodů je jednoduše málo a displej tak má hrubší rastr. V menu Symbianu jsou navíc velmi malá a tím i hůře čitelná písmenka. Když jsem porovnal stejné ikony na displeji Nokie N91 a 6280, výsledek byl jednoznačně ve prospěch modelu, jehož prodejní cena je o 10 000 korun nižší. Totéž bohužel platí u čitelnosti na slunci.Proč tomu tak je, mi není jasné a nebudu jistě sám.

Personalizace, zábava, integrovaný fotoaparát

N91 má samozřejmě integrovaný fotoaparát. Jeho rozlišení je 2Mpx a patří mezi nejlepší. Maximální rozlišení fotek je 1200 x 1600 bodů, lze ale nastavit i nižší. Sdílená paměť telefonu je 4GB, takže místa na ukládání dat je dost a dost. Rychlost snímání je slušná a nečiní potíže. Nejlepší fotky pořídíte v exteriéru. V interiéru jen za dobrých světelných podmínek. K dispozici je 20x digitální zoom, který nedělá pouze výřezy. Nastavit můžete několik režimů jako slunečno, zamračeno a podobně, dále noční režim a barevné tóny (sépie, negativ, černobílá). Chybí možnost ruční kompenzace expozice, vše obstarává automatika. Největší slabinou u Nokií je tradičně absence autofocusu a tím i nepoužitelné makro fotografie. Nejpatrnější je rozdíl při srovnání s konkurenčním Sony Ericssonem. Foťák u N91 dokáže natáčet ozvučené video v rozlišení až 352 x 288 bodů a formátu Mp4. Mikrofon je velmi citlivý a natočený klip nelze než pochválit. Moje výtka směřuje k absenci diodového blesku. Postrádám zde také kameru pro video hovory.

Co se týká personalizace, tak je nabídka poměrně široká. Na pozadí můžete nahrát obrázek, změnit celé grafické téma telefonu, vybírat ze spořičů displeje, nastavit polyfonní či Mp3 vyzvánění a dokonce využívat hlasového ovládání bez nutnosti nahrání vlastních pokynů.

Nokia označuje N91 za hudební mobil a podle toho tento model také vybavila. Hudební přehrávač je zde opravdu vybroušený a dotažený téměř k dokonalosti. Umožňuje vytvářet playlisty, zobrazuje názvy písní, jména interpretů,alb, umí třídit hudbu podle žánru či skladatele. K vyhledání písní poslouží i klasický průzkumník. Ovládání je díky tlačítkům na flipu bezchybné a můžu jej jen pochválit. Přehrajete všechny dostupné formáty hudby a díky obrovské paměti můžete poslouchat opravdu hodně dlouho. S přiloženými „špunty“ je hudební produkce solidní, ale pokud investujete do kvalitních sluchátek, bude dojem perfektní. U nás jsem k telefonu připojil sluchátka Panasonic, která běžně koupíte do pětistovky a byl jsem spokojen. Zvuk se dá navíc doladit díky osmi-pásmovému ekvalizéru. Lze také využít reproduktor v telefonu, jehož možnosti jsou samozřejmě omezené, avšak pro nenáročné uživatele postačí. Velkou výhodou je podpora připojení libovolného zvukového zařízení díky 3,5mm jacku.

K dispozici je i FM rádio s RDS. To pracuje velmi dobře, rychle vyhledává dostupné stanice a automatika přepíná mezi mono a stereo přehráváním podle intenzity signálu. Příjem signálu mě mile překvapil. Do paměti lze uložit až 20 stanic. Rádio se pohodlně ovládá a opět zaslouží pochvalu. V této sekci dosahuje N91 výtečných výsledků a těžko bude hledat konkurenci, jen je škoda té absence autofocusu u fotoaparátu.

Telefonování, organizace času, práce se zprávami

Pro primární účel je N91 vybavena na výbornou. Reprodukovaný zvuk je čistý a dostatečně hlasitý, mikrofon citlivý. Telefon ukládá veškeré zmeškané, přijaté i vytočené hovory a detailní informace o nich. Při ukládání kontaktů do adresáře můžete zadat vše, na co si jen vzpomenete. Chybí snad už jen kolonka pro velikost bot. Kontakty můžete třídit do skupin, přiřazovat melodie, fotky, obrázky a přidělovat různé vyzváněcí profily. O hlasovém vytáčení jsem se již zmínil. Nemusíte ani nahrát vlastní pokyn, telefon si poradí z každým hlasem. Stačí jen vyslovit jméno volaného. Vyhledávání v seznamu probíhá pomocí postupného přidávání písmen, což je u Nokie běžné a uživatelsky příjemné. Můžete také nahrávat svůj hovor, ale pouze do délky jedné minuty, což je vzhledem k obří paměti neodůvodnitelné.

Organizace času je naprosto bezproblémová. K dispozici je propracovaný kalendář, upomínky, úkolovník, kalkulačka, konvertor měn. Vše velmi přehledné a snadno použitelné. Nenajdeme zde jen opakovaný budík, což lze pomalu označit za evergreen. Díky Symbianu si ale můžete cokoli doinstalovat a upravit k vaší plné spokojenosti.

Maximální funkční vybavenost je nabízena i u zpráv. Telefon nabídne e-mail,SMS, MMS a IM. Slovník T9 používá diakritiku a zkracuje tak SMS na 70 znaků. Pro náruživé psavce zpráv ale N91 rozhodně není, jelikož klávesnice je opravdu nevyhovující. Mailový klient podporuje protokoly SMTP, POP3, IMAP4. Samozřejmostí je stahování příloh.

Synchronizace, technologie, přenos dat.

Funkční vybavenost N91 je opravdu na vysoké úrovni. Využít můžete podpory sítě 3G UMTS, připojit se na internet pomocí GPRS či EDGE class 10 (4+2), podporováno je i Wi-Fi. Odesílat fotografie a hudbu lze pomocí Bluetooth. Infraport chybí, ale nepovažuji to velký nedostatek. Pokud připojíte N91 datovým kabelem mini USB k PC, nabídne vám přístroj použití přehrávače médií, PC Suite a práci s velkokapacitní pamětí neboli Mass Storage. To je při 4 GB paměti opravdu radost používat. Nechybí velmi rychlá Java 2.0. V základním balení dostanete PC Suite na CD, stereofonní sluchátka, redukci na starší typ nabíječky a kovový stojánek, pomocí kterého můžete dobíjet akumulátor.

Závěrem

Nokia N91 je perfektně vybavený telefon, nabízí maximum funkcí a podporuje sítě třetí generace. Disponuje obrovskou 4GB pamětí, umí výborně pracovat s hudbou a videem. Kvalita dílenského zpracování je ale na podprůměrné úrovni. Také displej umí Nokia mnohem lepší. Dokazuje to u jiných a levnějších modelů, což je pro mě opravdu jen těžko pochopitelné. Mnoho lidí odradí od koupi i vysoká hmotnost nebo nízká výdrž akumulátoru. Pokud by se cena tohoto přístroje pohybovala kolem deseti tisíc korun, mnohé nedostatky by se daly vzhledem k funkční vybavenosti přejít. Ovšem prodejní cena N91 přesahuje 18 000 Kč a za tuto částku již nedůslednost vývojářů tolerovat opravdu nelze.

Klady:

4GB pevný disk

Propracovaný hudební přehrávač

Konektor pro 3,5mm jack

Podpora 3G

Zápory:

Nízká kvalita zpracování

Horší displej

Vysoká hmotnost

Výdrž akumulátoru

Parametry

 • Výrobce: Nokia
 • Rozměry: 113 x 55 x 22mm
 • Hmotnost: 164g
 • Displej: TFT, rozlišení 176 x 208 bodů
 • Akumulátor: Li-Ion 900 mAh
 • Sítě: GMS TriBand, 3G
 • Paměť: 4GB pevný disk
 • Operační systém: Symbian 9.1
 • Fotoaparát: 2 Mpx
 • Data: Bluetooth, GPRS, EDGE, Wi-Fi, HSCSD
 • Java: verze 2.0
Související odkazy a zdroje informací

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 8

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nokia N91- HYPER RECENZE


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.