Přeposlat Nokia Lumia 800

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nokia Lumia 800

02.02.2012 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 3 |

Zatímco v posledních několika článcích jsme se věnovali především nedávným novinkám z oblasti androidových smartphonů, v tom dnešním se po menší odmlce vrátíme k zatím poslední aktualizaci mobilních Windows, která se na scéně objevila pod názvem Windows Phone 7.5 Mango na podzim loňského roku. Jako první ji v praxi využilo HTC u několika svých nových modelů, o nichž jste se mohli dočíst i na našem portálu, větší pozornost se však přece jen upínala k Nokii. Ta již dříve dala na srozuměnou, že hodlá další osud svých chytrých telefonů spojit právě s operačním systémem od Microsoftu, a protože už nestačila chytit vlak s Windows Phone 7, rozhodla se počkat si až na jejich vylepšenou verzi. Se svým debutem na tomto poli sice oproti výše zmíněnému HTC trochu otálela, zdá se však, že důsledná příprava se jí vyplatila – její „mangová“ prvotina Nokia Lumia 800, která se v těchto dnech dostává i na český trh, má totiž celkem slušnou šanci pomoci jak svému výrobci, snažícímu se revitalizovat své postavení na trhu s chytrými telefony, tak i Microsoftu, bojujícímu o místo na slunci především s Androidem a iOS od Applu.

 

Nokia Lumia 800

 

Než se první Nokia postavená na mobilních Windows probojovala i do našich končin, stačila si již najít cestu do kapes více než milionu zákazníků a získala si tak trochu pověst revolučního telefonu, minimálně co do exteriéru ovšem pro finského výrobce nešlo o nějaké tápání v neznámu. Pokud si ještě vzpomenete na loňskou Nokii N9, postavenou na linuxové odvozenině MeeGo, můžete tento odstavec víceméně směle přeskočit – Nokia Lumia 800 je totiž designově v podstatě stejná a pouze při detailním průzkumu si na jejím v modré, černé a tmavě růžové barvě dodávaném těle z jednoho kusu polykarbonátu všimnete několika drobných rozdílů, jako třeba přidaného tlačítka mechanické spouště fotoaparátu nebo jinak umístěné přisvětlovací diody. Jinak se takřka nic nezměnilo, ovšem zatímco ve světě módy by byly „loňské šaty“ asi přijímány s rozpaky, v tomto případě není opáčko vůbec na škodu, a to ani ani z marketingového hlediska – nezvyklé tvary loňského modelu zůstaly totiž lidem díky různým reklamním kampaním v paměti a na Lumii 800 už se díky tomu nebudou dívat s podezřením či nedůvěrou, zvláště když použité řešení prokázalo už loni dobrou funkčnost.

 

Nokia Lumia 800

 

Na tom má kromě odolného skla Gorilla Glass, kryjícího 3.7 palcový dotykový displej ClearBlack AMOLED s rozlišením 480 x 800 pixelů, zásluhu právě již zmíněný polykarbonát, který má oproti klasickému plastu technicky opravdu navrch. Na symetrickém, mírně vypouklém těle o rozměrech 117 x 61 x 12,1 mm a hmotnosti 142 gramů, které je po obvodu dokonale zaobleno, jen s výjimkou ostře odseknuté horní a spodní hrany, se nikde nic nehýbe ani nevrže, a to ani v případě usilovného ohýbání či kroucení. Také na omak je tento materiál příjemný, jakoby měkký a lehce pogumovaný, ačkoli žádná gumová vrstva přítomná není – naopak, struktura materiálu je neměnná i do hloubky, takže pokud telefon náhodou někde poškrábete, bude rýha sice plasticky patrná, ale aspoň bude mít pořád stejnou barvu. To se samozřejmě netýká kovového oválu s logem výrobce na zadní straně, do nějž je zasazen objektiv fotoaparátu a který je tak asi nejzranitelnějším místem telefonu, společně s kovovými tlačítky po stranách. Ovšem i toto riziko je možno minimalizovat, neboť Nokia přidává už do základního balení telefonu také odolné gumové pouzdro. Při jeho použití sice o něco naroste tloušťka telefonu, ale zároveň vám už nebude hrozit, že by vám zásluhou svých zaoblených hran v nestřežené chvíli vyklouzl z dlaně.

 

Nokia Lumia 800

Nokia Lumia 800

 

Z hlediska ovládacích prvků není Nokia Lumia 800 zrovna velkým hýřilem – kromě již zmíněného tlačítka spouště, kterým se i při uspaném stavu telefonu dostanete rovnou do prostředí fotoaparátu, zde najdete již jen dvojtlačítko regulace hlasitosti a tlačítko pro uspání či naopak aktivaci displeje i celého přístroje, umístěné stejně jako spoušť na pravé straně telefonu. Naproti tomu levý bok zůstal zcela holý a na spodní hraně, která je tak rovná, že na ní telefon může bez problémů stát, našel své místo pouze reproduktor. Analogicky by se dal telefon postavit i na hranu horní, nebýt toho, že je zde umístěn malý výstupek sloužící ke stlačení krytu pro MicroUSB port. Tamtéž se schovává také 3.5 mm audio jack, stejně jako slot pro Micro SIM karty, který je řešen stejně jako u Nokie N9 – po zatlačení na výstupek a otevření MicroUSB krytu je nutno dané rozhraní odsunout mírně do strany, vyjmout sousední přihrádku, do ní MicroSIM kartu vložit a následně vše stejnou cestou vrátit zpět. Nokia se s použitím MicroSIM karty zjevně inspirovala u Applu, je ovšem otázkou, kolik takových cyklů celé toto z plastu vyrobené ústrojí vydrží.

 

Nokia Lumia 800

 

Když už jsme nakousli fyzickou konektivní výbavu, sluší se dodat i to méně pozitivní - vzhledem k monolitickému šasi telefonu je zjevné, že chybí nejen HDMI port, ale také slot pro paměťové karty. To je sice u přístrojů postavených na mobilních Windows, takřka samozřejmostí, ovšem při vědomí toho, že pár telefonů s Windows Phone 7 podporou MicroSD karet disponovalo, byť šlo o modely vyrobené na zakázku zejména pro americké operátory, se na mysl nevyhnutelně krade otázka, zda jde skutečně o nutnost požadovanou systémem nebo jen o jakýsi „šprajc“ Microsoftu, jemuž však chybí jakékoli reálné zdůvodnění. Stejně jako v případě chybějícího HDMI rozhraní jde vlastně o body bez boje věnované androidové konkurenci, jež nová Lumia musí pracně nahánět jinde. Třeba v oblasti hardwaru, kde naopak minimální požadavky Microsoftu celkem výrazně překračuje.

 

Nokia Lumia 800

 

Platí to především o jednojádrovém procesoru Qualcomm Snapdragon MSM8255 s frekvencí 1.4 GHz, doplněném o grafický čip Adreno 205 a podporovaném operační pamětí s kapacitou 512 MB, která by pro chod operačního systému měla plně dostačovat. Také 16 GB interní paměti představuje ve srovnání s minimálními požadavky Microsoftu úložný prostor téměř dvojnásobný, přestože ve skutečnosti je pro uživatelská data k dispozici jen 13 GB, zbytek si totiž pro sebe zabere operační systém. Jako kompenzace je ale připraveno virtuální úložiště SkyDrive o kapacitě 25 GB, umístěné na serverech Microsoftu. Jak se tahle alternativa bude líbit českým uživatelům, není zatím jasné, i proto, že datové přenosy jsou u nás stále ještě celkem finančně nákladné a na WiFi zdarma se také úplně všude zatím spolehnout nedá – asi i proto velká část uživatelů dává stále přednost fyzickému úložišti, čímž se opět vracíme k tomu, že by se u Lumie skutečně šikla paměťová karta.

 

Nokia Lumia 800

 

Třeba na ukládání HD videí, která lze natáčet s 8 Mpix fotoaparátem, jemuž vedle již zmíněného diodového blesku samozřejmě nechybí ani autofokus a trojnásobný digitální zoom, a jenž se stejně jako u Nokie N9 chlubí optikou Carl Zeiss s 28 mm ohniskem nebo možností dotykového ostření. Nechybí ani několik scénických režimů, možnost nastavit vyvážení bílé či citlivosti ISO a případně také expozice. Již zmíněný digitální zoom není na rozdíl od většiny podobně vybavených telefonů ovládán dvojtlačítkem hlasitosti, ale pouze dotykem na ikonky „plus“ a „minus“ na displeji. Na co naopak místo nezbylo, je webkamera, takže s videohovory se můžete předem rozloučit. Zato se ale můžete těšit na kvalitní poslech hudby prostřednictvím multimediálního přehrávače Zune – výše zmíněná sluchátka, dodávaná jako příslušenství, jsou sice spíše slabší, ale po připojení kvalitnější alternativy nepochybně oceníte čistotu reprodukce i při maximální hlasitosti, dostatečně výrazné výšky a patřičně umravněné basy.

 

Nokia Lumia 800

 

Utrpením není ani poslech do hlasitého reproduktoru, přestože mobily se stereo ozvučením v této disciplíně dopadají lépe. Co ovšem zamrzí, je komplikovanější přenos hudby do telefonu, kde opět narážíme na chybějící podporu paměťových karet – zkrátka a dobře, bez připojení k počítači si v tomto směru ani nevrznete, Bluetooth přítomný ve verzi 2.1 se totiž k přenosu datových souborů využít nedá. To nelze označit jinak než jako slabinu, kterou nevyváží ani přítomnost FM rádia, k němuž Nokia v některých zemích nabízí jako doplněk funkci Mix Radio, což je vlastně takříkajíc personalizovaný proud streamované hudby na základě vašich oblíbených interpretů a žánrů. Pro české uživatele však zatím služba není dostupná. Naproti tomu se i v našich podmínkách můžete těšit na herní službu Xbox Live, kde si prostřednictvím účtu Live ID můžete založit svou vlastní herní postavu, vytvořit jí avatar a zahrát si, nebo tedy alespoň vyzkoušet spoustu známých herních titulů. Problémem je, že na rozdíl od Androidu jsou zde téměř všechny plné verze her zpoplatněny - například za katapultování oblíbených Angry Birds zaplatíte přes 60 korun. Služba je úzce svázána s obchodem Market Place, kam vás všechny nákupní činnosti přesměrují a kde je nyní dostupných zhruba kolem 60 tisíc placených i neplacených aplikací a her.

 

Nokia Lumia 800

 

Mezi nesporné přednosti Lumie patří rozsáhlé komunikační možnosti jejího operačního systému, který je plně lokalizován do 16 světových jazyků včetně češtiny, což platí i o virtuální klávesnici. Zásadní výhodu představuje především integrace všemožných účtů a s nimi spojených údajů do univerzálního telefonního seznamu nazvaného Lidé, kde si můžete uložit a sdružovat do skupin kontakty z nejrůznějších síťových účtů a při zapnuté synchronizaci v reálném čase můžete ihned kontrolovat veškeré aktualizace. Telefon vás na ně ovšem vizuálně neupozorní, což je nepochybně škoda. Kontakty jsou seřazeny abecedně podle jména nebo příjmení a k rychlému hledání slouží ikonka s lupou, umístěná ve spodní liště na displeji, i když to může trochu mást uživatele, neboť lupou disponuje i jedno ze senzorových tlačítek pod displejem, kvůli nimž je obrazovka o něco málo menší než u Nokie N9, která disponovala 3,9 palcovou úhlopříčkou.

 

Nokia Lumia 800

 

Co se naopak ani tentokrát nepodařilo vyřešit, je absence virtuální podnikové sítě (VPN). Po této funkci volají hlavně firemní zákazníci a Microsoft si tak zbytečně nechává přetahat potenciální klientelu konkurenčními platformami. Dotažen do konce nebyl ani multitasking, který aplikace třetích stran ve většině případů jen uspí na pozadí. Nechybí naopak tradiční balík kancelářských aplikací Office, který vedle možnosti vytvářet a editovat nejrůznější dokumenty nabízí také jejich sdílení prostřednictvím služby SharePoint či uložení na virtuální úložiště přes službu Office 365, ovšem až poté, co se připojíte k internetu. Za tím účelem je zde jednak třípásmová WiFi a dále též rychlé datové přenosy HSDPA a HSUPA, nabízející rychlost 14,4 Mbps pro stahování dat a 5,76 Mbps pro jejich upload. Jako prohlížeč slouží vestavěný Internet Explorer 9, který díky využití hardwarového urychlení grafiky načítá stránky prakticky okamžitě, ovšem Flash byste po něm chtěli marně. Velmi praktické je ale nastavení preferovaného typu zobrazení - pokud nemáte rádi osekané provedení mobilních stránek, prohlížeč vám bude vždy nabízet „velkou“ desktopovou verzi.

 

Nokia Lumia 800

 

Ze zbývající výbavy zasluhuje pozornost především integrovaná GPS, k níž Nokia nabízí vlastní Nokia mapy, využívající mapové podklady vlastní dceřiné společnosti Navteq, které jsou určitě lepší než Microsoftem dodávané Bing mapy. Za jejich pomoci můžete určit svou aktuální polohu, vyhledat nejbližší body zájmu, nebo si nechat doporučit a spočítat nejlepší pěší či automobilovou trasu. Ve zobrazení map nechybí 2D, 3D a satelitní pohled, zájmové body jsou navíc propojeny s databází TripAdvisor, což jistě potěší všechny cestovatele. Mapy od Nokie lze používat i v offline režimu, v takovém případě je ale třeba stáhnout je z Market Place přímo do telefonu. Novinkou je pak samostatná aplikace pro hlasovou automobilovou navigaci zvaná Nokia Drive, která ale oproti podobnému softwaru u symbianových Nokií ještě postrádá celou řadu funkcí – neumí kupříkladu navigovat k bodům zájmu, nedává na výběr mezi nejrychlejší nebo ekonomicky výhodnou trasou a neupozorňuje na kamerové úseky měření rychlosti. Nokia však tyto malé mouchy slibuje promptně odstranit, a pokud se jí to zdaří i v některých dalších výše zmíněných případech, má celkem slušné šance restaurovat své pošramocené renomé v segmentu chytrých telefonů. Z toho by ostatně mohl slušně profitovat i Microsoft, který si Nokii jistě bude hýčkat jako svého hlavního, protože skoro jediného partnera.

 

Nokia Lumia 800

 

Na závěr článku stručný návrat k tomu, co jsme zmínili již v jeho úvodu – Nokia Lumia 800 se v těchto dnech dostala do prodeje i na českém trhu, přičemž s její cenou to nevypadá vůbec špatně. Startovací částka ve volném prodeji se sice u některých prodejců blíží až 12 tisícům Kč, tuzemští operátoři ji ale budou na smlouvu nabízet až o polovinu levněji. Dodávána je s baterií o kapacitě 1450 mAh, která by dle tvrzení výrobce vystačit až na 13 hodin hovoru nebo 265 hodin na příjmu. To nevypadá špatně, ovšem je třeba mít na paměti, že realita bývá většinou slabší, a tak je tomu i u první Nokie pracující na mobilních Windows – první testy hovořily vesměs o tom že bez nabíječky vystačíte při běžné kancelářské zátěži v průměru více jak dva dny. Přesto je celkový dojem z tohoto modelu převážně pozitivní a pakliže je Nokia Lumia 800 první ukázkou toho, kam kroky Nokie na poli chytrých telefonů dále povedou, nezbývá než konstatovat, že ačkoli věcí ke zlepšení není málo, je to rozhodně krok dobrým směrem.

 

 

Technické parametry mobilního telefonu Nokia Lumia 800:

 • Rozměry: 117 x 61 x 12,1 mm
 • Hmotnost: 142 gramů
   
 • Displej: 3.7“ dotykový kapacitní Clear Black AMOLED, rozlišení 480 x 800 pixelů, odolné sklo Gorilla Glass, 16 milionů barev
   
 • Sítě: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz + WCDMA 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz
   
 • Procesor: Qualcomm Snapdragon MSM8255 (výkon 1.4 GHz), 512 MB RAM, grafika Adreno 205
   
 • Paměť: interní 16 GB, bez podpory paměťových karet, virtuální úložiště SkyDrive 25 GB
 • Konektivita: microUSB, 3.5 mm audio jack, Bluetooth 2.1 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n
   
 • Přenos dat: GPRS a EDGE třída 33, Bluetooth, WiFi, HSPA (14.4 Mbps pro download / 5,76 Mbps pro upload)
   
 • Fotoaparát: 8 Mpix, autofokus, LED blesk, 3 x digitální zoom, HD videosekvence (1280 x 720 pixelů), objektiv Carl Zeiss s ohniskem 28 mm (ostří od 10 cm, světelnost F2.2), scénické režimy, geotagging, detekce tváře, Touch Focus (ostření dotykem – softwarová spoušť), možnost nastavení vyvážení bílé barvy a citlivosti ISO, mechanické tlačítko spouště
   
 • Multimédia: hudební (formáty MP3, AAC+, WAV, WMA) a video (formáty MPEG4, H.263, H.264 a VMW) přehrávač, podpora pro sociální sítě (integrace kontaktů z různých síťových účtů), herní služba Xbox Live
   
 • Další výbava: integrovaná GPS + Nokia Mapy, digitální kompas, samostatná aplikace hlasové automobilové navigace Nokia Drive, světelný senzor, čidlo přiblížení, senzor polohy
   
 • Baterie: Li-Ion 1450 mAh, výdrž 13 hodin hovoru nebo až 265 hodin na příjmu
   
 • Software: operační systém Windows Phone 7.5 Mango, uživatelské prostředí Metro UI, služby Windows Market Place, Office 365, Share Point (sdílení dokumentů), webový prohlížeč Internet Explorer 9 a další
  Příslušenství: odolné pogumované pouzdro jako součást základního balení

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nokia Lumia 800


počet příspěvků: 3

Marcel Kalina

22.02.2012 v 21:01

Chtěl bych se zeptat jestli není nějaká možnost nahrá mp3 jako vyzváněcí melodii??To je tak jediné co mi chybí v telefonu.Díky M.K

Odpovědět

Martin

28.02.2012 v 19:23

Na sms: https://motorola-global-en-uk.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/55486/~/defy---custom-ringtone-for-text-messages Na vyzvánění: https://motorola-global-en-uk.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/55486/~/defy---custom-ringtone-for-text-messages

Odpovědět

Martin

28.02.2012 v 19:24

sakra to byl dotaz u jiného telefonu ale třeba na těch stránkách taky bude odpověd

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.