Přeposlat Samsung Galaxy Nexus

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Samsung Galaxy Nexus

26.01.2012 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Pomineme-li její úspěšný operační systém Android, s nímž se dnes lze shledat u velkého procenta současných chytrých telefonů, angažuje se společnost Google na světové mobilní scéně v poslední době hlavně prostřednictvím značky Motorola, kterou odkoupila vloni v létě. Softwarový gigant však nezapomíná ani na další svůj počin v podobě modelové řady Nexus, která byla sice vlivem výše uvedené akvizice nějakou dobu poněkud upozaděna, ke konci loňského roku se ale dočkala svého celkově třetího pokračovatele.

 

O jeho výrobu se stejně jako u předešlého modelu Nexus S postaral Samsung, jenž se ale tentokrát nejspíše důrazněji přihlásil o svá marketingová práva – novinka totiž nese trochu zvláštně složený název Samsung Galaxy Nexus, který jakoby svým způsobem upozorňoval na to, kam jeho nositel patří. Při bližším pohledu je zřejmé, že rozhodně nejde o náhodu, s chytrými telefony řady Galaxy toho totiž má nejnovější Nexus společného celkem hodně - dalo by se říci, že pokud byl původní Nexus One de facto dvojčetem HTC Desire a jeho následník Nexus S pro změnu nezapřel blízké příbuzenství se Samsungem Galaxy S, lze potom Galaxy Nexus považovat za takového nevlastního bratra Samsungu Galaxy S II, což je patrné zejména při pohledu zezadu, kdy oba telefony od sebe takřka nerozeznáte, mají totiž téměř identický zadní kryt ze stejného materiálu. Zepředu je to však už jiná, především proto, že Galaxy Nexus dostal oproti svému příbuznému větší displej, který se s úhlopříčkou 4,65 palce už skoro blíží k hranici mezi mobily a malými tablety, kterou v současnosti představuje 5,3 palcový Samsung Galaxy Note nebo o něco málo menší HTC Titan, chlubící se 4,7 palci. Úměrně tomu narostly i rozměry telefonu, a to na 136 × 68 × 8.9 mm, a navýšila se také jeho váha, jež nyní činí 135 gramů.

 

Samsung Galaxy Nexus

 

Stejně jako u staršího Nexusu S je obrazovka typu Super AMOLED lehce prohnutá, má však vyšší, skoro „tabletové“ rozlišení 720 x 1280 pixelů a především nabízí výbornou obrazovou jemnost – zatímco již zmíněný Samsung Galaxy S II udává při rozlišení 480 x 800 obrazových bodů hustotu 218 pixelů na palec a například Google Nexus One disponuje hodnotou 254 ppi, u Galaxy Nexusu se můžete těšit na víc než štědrých 316 ppi, což slibuje opravdu krásnou detailní obrazovou kresbu. Pro srovnání – výše uvedený obr Samsung Galaxy Note má hustotu „pouze“ 285 ppi, u HTC Desire HD je to jen 216 ppi a Google Nexus S disponuje dokonce jen 233 ppi, a tak jediným přemožitelem společné novinky Samsungu a Googlu je v tomto ohledu Apple iPhone 4S, udávající hustotu 326 ppi, který má však na druhou stranu nižší rozlišení 540 x 960 pixelů. Abychom ale nehýřili pouze superlativy, je třeba ve spojitosti s displejem zmínit i jednu ne úplně pozitivní změnu, spočívající v absenci jakýchkoli ovládacích tlačítek, tedy včetně těch senzorových. Místo toho se zde setkáte s jejich virtuální verzí, která se v tříčlenné sestavě Zpět, Domů a Historie programů stala integrální součástí displeje. Ten se díky tomu mohl roztáhnout na větší plochu, z níž si ale předem odečtěte spodní pás o šíři 96 pixelů, blokovaný právě pro virtuální tlačítka. Aktivní displej pro aplikace má tedy ve skutečnosti vyhrazeno „pouze“ 720×1 184 pixelů, z čehož uberte ještě pár desítek pixelů pro horní panel, který je ale možno v celoobrazovkovém režimu aplikace snadno překrýt.

 

Samsung Galaxy Nexus

 

Uvedené řešení má ale i své výhody – virtuální tlačítka se při otočení displeje zobrazí vždy na tom správném místě, lépe řečeno otočí se spolu s displejem. A abychom vám skutečně nic nezatajili, je třeba ještě dodat, že se na displeji budou ukazovat vždy, i když se mohou ztmavit do podoby teček, aby nerušily třeba ve hrách. Proč je nelze skrýt úplně? Především proto, že byste se potom z mnoha programů jednoduše nemohli dostat – skutečně tu není žádné fyzické tlačítko Domů, což platí také pro tlačítko pro vstup do uživatelského menu. S tím se setkáte pouze v některých programech, jako je třeba horizontální ovládací řádek Action Bar, známý z nejnovější generace androidových tabletů. V případě spuštění programu vázaného na starší verze Androidu se pak tlačítko Menu vygeneruje vedle již zmíněné virtuální trojice, je ale velmi malé a zarovnané zcela vpravo, což uživateli dává najevo, že spuštěná aplikace není optimalizovaná pro nejnovější verzi operačního systému, kterou Google uvedl spolu s telefonem. Nese označení 4.0 neboli Ice Cream Sandwich a oproti předešlým verzím by měla být stejně dobře použitelná jak pro tablety, tak pro mobilní telefony.

 

Samsung Galaxy Nexus

 

Software si ve většině našich článků věnovaných chytrým telefonům necháváme na konec, dnes ale učiníme výjimku a u čtvrté generace Androidu se stručně zastavíme již teď, je totiž svým způsobem přelomová. Jak jsme niž zmínili, je použitelná pro mobilní telefony i pro tablety, ale především je v porovnání s předešlým Androidem 3.0 Honeycomb o dost rychlejší. Vidět je to třeba při procházení webových stránek, které se vykreslují pomocí malých dlaždic, jež se posouvají a postupně renderují – podobně funguje třeba iOS od Applu. Výchozí obrazovka systému nabízí pět virtuálních ploch, na nichž jsou vedle tlačítka pro přístup k seznamu programů zobrazovány i další čtyři libovolné ikony programů - naštěstí nejsou nastavené natvrdo jako v předchozích verzích Androidu, ale můžete si je změnit. Vzhledem k absenci hardwarového menu je nyní o trochu složitější rychle dojít k nastavení telefonu a správě widgetů či tapet – zatímto posledně jmenovanou položku si odemknete při delším podržení displeje, za ostatními nastaveními budete muset stejně jako u „trojkového“ Honeycombu do šachovnice nainstalovaných programů. Ta má zvlášť záložku pro programy a pro widgety a na rozdíl od starších verzí Androidu se již neprochází vertikálně, ale horizontálně.

 

Samsung Galaxy Nexus

 

Při letmé prohlídce systému si lze všimnout ještě několika zajímavých novinek. Tou první z nich je již zmíněné samostaté virtuální tlačítko pro vstup do historie programů. To, co bylo dříve přístupné po delším podržení tlačítka Domů, se nově nevypisuje jako seznam ikon programů, ale jako seznam miniatur posledních obrazovek. Ihned tedy vidíte, v jaké fázi jste aplikaci opustili. Na nový způsob si ale budete muset trošku zvyknout, leckomu se to asi bude zdát nepřehledné, zejména pokud si na displej nastavíte nějakou pestrobarevnou tapetu. Programů se do paměti systému vejde až 19, starší aplikace se pak prostě přepíšou, v čemž jim navíc můžete pomoci „vyšoupnutím“ vybrané aplikace horizontálním tahem. Další inovací je vestavěná aplikace pro sledování přenesených mobilních dat. Jde v podstatě o časovou osu s vyznačenými týdny, kde se potom vykresluje postupná kumulovaná internetová spotřeba. Nejsou to tedy sloupce, které by vám podle výšky napověděly, v jakém týdnu jste toho nastahovali či naposílali nejvíce, ale je to v podstatě čára, která pořád roste. Systém díky tomu může provést malý odhad a na základě toho vám v grafu ukáže, kolik megabajtů budete při současném tempu stáhnout třeba do konce měsíce. Zároveň se zde dozvíte, jaké programy toho v daném období přenesly nejvíce, ať již při aktivním spuštění nebo na pozadí.

 

Samsung Galaxy Nexus

 

Modernizací prošel také webový prohlížeč, který si poradí i se stránkami, jimž chybí optimalizace pro mobilní telefony. Také načítání Java scriptů by mělo být mnohonásobně rychlejší a pozornost zasluhuje též takzvaný offline režim, kdy si libovolnou stránku lze stáhnout k pozdějšímu přečtení. Prohlížeč má také funkci tzv. anonymního režimu, kdy se vám v telefonu nebudou ukládat cookies, umí rychle vyplňovat formuláře (stačí vyplnit jednoduchou šablonu v nastavení), můžete si změnit jeho výchozí webový vyhledávač a zrychlit vyhledávání povolením předběžného načítání výsledků, než na některý z nich klepnete. Výrazného zlepšení se dočkalo také provázání na sociální sítě, kdy lze kontakty z adresáře synchronizovat s kontakty na předinstalovaném Google+ a po doinstalování oficiálního klientu pro Twitter to stejně platí i u této sítě. Potěšeni zřejmě naopak nebudou uživatelé Facebooku, pro nějž je synchronizace stále nefunkční – Android ji začal blokovat už na Nexusu S po jedné ze svých aktualizací. Důvodem je skutečnost, že Facebook po odinstalaci klientu smaže z kontaktů i tato data, což se Googlu nelíbilo, a tak dostala sociální síť ban. Facebook samozřejmě můžete používat třeba přes jeho oficiální klient, kontakty z něj vám ale s těmi v telefonu spárovat nepůjdou. Co naopak přijde určitě vhod, je přítomnost GSM Toolkitu a tedy i e-bankingu, kterým Nexus One ani Nexus S nedisponovaly. Poslední zajímavostí je pak nové písmo Roboto, které si sice vysloužilo určitou kritiku za ne zrovna jemné zacházení s některými méně obvklými znaky a další menší mouchy (odkaz), na webu však vypadá velmi dobře a je i příjemně čitelné, alespoň při HD rozlišení.

 

Samsung Galaxy Nexus

 

Nová verze operačního systému s řadou vylepšení si samozřejmě žádá také adekvátně výkonný hardware, a Samsung Galaxy Nexus v tomto směru rozhodně nezklame. O jeho pohon se sice na rozdíl od většiny příbuzných modelů řady Galaxy nestará ani Nvidia Tegra, ani vlastní procesory z dílny Samsungu, nýbrž dvoujádrový Texas Instruments Omap 4460, což ale vůbec není na závadu, protože na obě svá jádra typu ARM Cortex A9 posílá více než solidních 1,2 GHz a opírá se o 1 GB operační paměti, což dohromady dává opravdu rychlé soukolí. A proč že vlastně bylo zvoleno toto řešení? Odpověď je snadná – při vývoji „čtyřkového“ Androidu se Google musel stejně jako u tří předchozích generací držet jedné výchozí referenční čipsetové platformy. U verze 3.0 Honeycomb si vybral Tegru 2 a úzce spolupracoval s Nvidií, pro verzi 4.0 Ice Cream Sandwich však potřeboval něco nového – u tabletů se sice pravděpodobně prosadí Nvidia Tegra 3, avšak její menší verze pro mobilní telefony se na trhu objeví až později, a tak se Google nakonec rozhodl pro čtvrtou generaci čipsetu OMAP s grafikou PowerVR SGX540, jež se objevila už u Nexusu S, díky čemuž programátoři mohli optimalizovat práci pro již dobře známý hardware.

 

Samsung Galaxy Nexus

 

Důvod ke stížnostem nedává ani zbývající technická výbava, z níž si zmínku zasluhuje především dvojice fotoaparátů. Zatímco ten zadní s 5 Mpix rozlišením, autofokusem a LED bleskem potěší schopností natáčet videa ve Full HD kvalitě, která lze ve speciálním programu také stříhat, přední kamera s 1,3 Mpix rozlišením poslouží pro videohovory. Pořízené fotografie i videa je samozřejmě možno nahrávat na Google+ či jiné sociální sitě a portály typu Picasa, díky režimu kontinuálního snímání pak můžete pořizovat i panoramatické záběry zvíci až 180° a navíc přibyly ještě další dvě zajímavé funkce. První z nich slouží k tvorbě takzvaných časosběrných (time-lapse) videí, která se skládají ze snímků, jež fotoaparát pořizuje v určitém nastaveném intervalu (většinou od jedné do 3 sekund), a to ve formátu MP4, druhá funkce zvaná Klíčování pozadí pak umožňuje odstranit z již pořízených snímků pozadí a nahradit jej jiným podle vlastního výběru. Veškré pořízené záznamy si díky přítomnosti HDMI portu budete moci přehrávat nejen na displeji, ale i na kompatibilních HD televizorech, čímž se dostáváme ke stručnému popisu konektivní výbavy. Ta dále čítá USB port a populární 3.5 mm audio jack, nechybí ani slot pro paměťové karty MicroSD, s jejichž pomocí lze 16 či 32 GB interní paměti rozšířit o dalších až 32 GB, z bezdrátových technologií pak nechybí Bluetooth a WiFi, která je kromě klasického pokrytí 802.11 b/g/n na kmitočtu 2,4 GHz dostupná i pro 5 GHz pásmo.

 

Samsung Galaxy Nexus

 

To ocení zejména obyvatelé v hustě zastavěných oblastech, kde se navzájem prolíná třeba desítka sítí, všechny dostupné kanály kmitočtu 2,4 GHz jsou už v podstatě rozebrané. Pokud v takovém případě váš domácí Wi-Fi router disponuje i „pětigigahertzem“, můžete v tomto pásmu k routeru připojit i svůj telefon a signál nebude rušen ostatními, jelikož 5 GHz routerů není v domácnostech zase tolik. „Čtyřkový“ Android podporuje také nový protokol Wi-Fi Direct, který by v dohledné době měl nahradit pomalejší Bluetooth a díky němuž budete z telefonu moci snadno posílat třeba dokumenty k tisku na tiskárnu nebo je přesouvat do počítače. K užitku přijde i ve spolupráci s teď tolik diskutovanou technologií NFC, která u tohoto modelu rovněž nechybí a jejíž komunikaci s jinými zařízeními tak bude možno podstatně zrychlit. Z dalších vymožeností je k dispozici také GPS s digitálním kompasem a mapami Google, nově doplněná i o barometr. Místo zbylo také na obligátní sadu čidel a senzorů, tedy akcelerometr, trojosý gyroskop, kompas, senzor osvětlení a přiblížení. Poslední podstatnou položkou je pak silná Li-Ion baterie, jejíž kapacita činí 1750 mAh, ovšem u verze s podporou 4G sítě LTE udává výrobce 1850 mAh. Pro evropské trhy je důležitější první jmenovaná možnost, která by dle zveřejněných specifikací měla vydržet až 290 hodin v GSM a 270 hodin na 3G síti, zatímco délka hovoru by měla dosáhnout až 17 hodin a 40 minut na GSM a 8 hodin a 20 minut na 3G. Že bude realita asi o něco slabší, zejména při zapnuté GPS a případně i dalších vymoženostech, není nejspíše třeba říkat, ale to je obvyklý marketingový kolorit, na který jsme si již tak nějak zvykli.

 

Samsung Galaxy Nexus

 

Co tedy o novém Samsungu Galaxy Nexus, určenému k prodeji pod značkou Googlu, na závěr říci? Snad pomůže konstatování různých zahraničních i tuzemských odborníků, kteří jej měli možnost testovat a podle nichž se jedná o první skutečně „dospělý“ androidový smartphone, který nastavuje určitou laťku všem svým konkurentům a může být skutečně plnohodnotným soupeřem kultovních iPhonů. O čem rozhodně není sporu, je fakt, že jde o jeden z nejvýkonnějších chytrých telefonů na trhu, na čemž se opět shoduje většina recenzentů. Není to přitom dáno jeho hardwarovou výbavou, která je v podstatě na dnešní dvoujádrové poměry vlastně spíše průměrná, nýbrž optimalizací jeho operačního systému. Pokud je Galaxy Nexus tak svižný i se starším grafickým čipem Power VR, byť přetaktovaným, bude jistě zajímavé sledovat, zda a jak nový Android 4.0 Ice Cream Sandwich „nakopne“ nové modely jiných výrobců, a případně zda a jaké starosti to způsobí Applu, který by si pak asi s plánovaným iPhonem 5 musel dát o hodně více práce, aby uchoval silné postavení svých produktů na světových trzích. Snad jediné, co by ještě prodejní úspěch novinky od Googlu mohlo trochu podkopat, je její poněkud vyšší cena – v českých e-shopech ji totiž za méně než 13-14 tisíc Kč de facto nepořídíte. Jenže, jak jsme již nejednou u podobně vydařených přístrojů konstatovali, za kvalitu se prostě platí, a Samsung Galaxy Nexus, který se brzy na trh dostane i v bílé verzi, má rozhodně na to, aby se jejím etalonem stal.

 

 

Technické parametry mobilního telefonu Samsung Galaxy Nexus i9250:

 • Rozměry: 136 × 68 × 8.9 mm
 • Hmotnost: 135 gramů
   
 • Displej: 4.65“ dotykový kapacitní Super AMOLED, rozlišení 720 x 1280 pixelů (pro aktivní aplikace však jen 720 x 1184 pixelů), jemnost 316 ppi
   
 • Sítě: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz + WCDMA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz, dále též podpora 4G LTE
   
 • Procesor: Texas Instruments Omap 4460 (dvě jádra ARM Cortex A9), výkon 1.2 GHz, 1 GB RAM, grafika PowerVR SGX540
   
 • Paměť: interní 16 – 32 GB, podpora karet MicroSD a MicroSDHC až 32 GB
   
 • Konektivita: microUSB, HDMI port, 3.5 mm audio jack, Bluetooth 3.0 + AD2P, WiFi 802.11 b/g/n (dostupná na kmitočtu 2.4 i 5 GHz) s podporou standardu DLNA a možností vytvoření hotspotu, technologie WiFi Direct
   
 • Přenos dat: GPRS a EDGE třída 12, Bluetooth, WiFi, HSPA (21.1 Mbps pro download / 5,76 Mbps pro upload), u americké verze LTE
   
 • Fotoaparát: 5 Mpix, autofokus, LED blesk, digitální zoom, Full HD videosekvence (1920 x 1080 pixelů), 1.3 Mpix kamera pro videohovory, možnost stříhání videa, pořizování panoramat, časosběrných videí, možnost náhrady pozadí na pořízených snímcích
   
 • Multimédia: hudební (formáty MP3, AAC+, WAV) a video (formáty MPEG4, H.263, H.264) přehrávač, podpora pro sociální sítě (Google+, Twitter, Facebook bez synchronizace kontaktů)
   
 • Další výbava: integrovaná GPS + Google Maps, digitální kompas, barometr, světelný senzor, čidlo přiblížení, senzor polohy, akcelerometr
   
 • Baterie: Li-Ion 1750 mAh, výdrž až 17 hodin 40 minut v GSM a 8 hodin 20 minut v 3G sítích, až 290 hodin v pohotovosti v GSM a 270 hodin v 3G
   
 • Software: operační systém Google Android 4.0 Ice Cream Sandwich, služba Android Market (drtivá většina aplikací optimalizovaná pro Android 4.0)

 

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Samsung Galaxy Nexus


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.