Přeposlat Apple iPhone 4S

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Apple iPhone 4S

24.10.2011 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Trvalo to sice o něco déle, než se původně předpokládalo, nakonec se ale populární Apple iPhone 4 přece jen dočkal svého dlouho očekávaného pokračovatele. Kdo ale na základě spekulací, které se o historicky pátém iPhonu po řadu měsíců šířily, očekával další mobilní revoluci, bude zřejmě trochu zklamán - novinka, která oproti očekáváním nenese název iPhone 5, nýbrž iPhone 4S, je totiž spíše jen evolucí stávajícího modelu. Předčasné úmrtí zakladatele a dlouholetého šéfa Applu Stevea Jobse pouhý den po jejím debutu sice pochopitelně zastínilo fakt, že inovací a vylepšení, s nimiž přichází, je spíše pomálu, nelze však přehlédnout, že byla odbornou i laickou veřejností přijata spíše chladně. Nakolik je spíše kritické hodnocení nového iPhonu oprávněné či nikoli, si přehledně shrneme v dnešním článku.

 

Apple iPhone 4S

 

Na nový iPhone se tentokrát čekalo více než rok, neboť jeho premiéra byla z obvyklého červnového termínu posunuta až na podzim, což dalo vzniknout četným spekulacím, hovořícím třeba o záměru Applu uvést na trh nejprve „levnou“ verzi iPhonu 4 a až pak přijít s regulérní „pětkou“. Nic z toho se ale nestalo a namísto iPhonu 5 zde máme iPhone 4S, který se na první pohled od svého staršího sourozence nijak neliší, čemuž nasvědčují jak de facto totožné rozměry 115.2 × 58.6 × 9.3 mm, tak jen nepatrně vyšší hmotnost 140 gramů. Není tedy asi velkým překvapením, že se nepotvrdily ani zvěsti o větším displeji – i tentokrát si budete muset vystačit s 3,5 palcovou obrazovkou typu IPS, známou též pod označením Retina a disponující rozlišením 640 x 960 pixelů.

 

Apple iPhone 4S

 

To na zadní straně telefonu se jedna změna přece jen udála, a dokonce zčásti i v souladu s tím, co předpovídaly výše zmíněné zvěsti – fotoaparát dostal skutečně nový snímač CMOS BSI s 8 Mpix rozlišením od společnosti Sony, který je dle údajů Applu díky technologii Back Side Illumination schopen na jeden pixel pojmout o 73% více světla, než běžné čipy, což implikuje lepší fotografie, především za zhoršených světelných podmínek. Další novou novinkou je hybridní IR filtr, jenž by měl zajistit barvy, které lépe odpovídají realitě. To zní rozhodně zajímavě, protože jestli stávající iPhone 4, považovaný za jeden z nejlepších současných fotomobilů, sklízel za něco kritiku, tak to byla právě určitá „přepálenost“ barev, kdy fotografie vypadaly leckdy sytější než skutečnost, což nový filtr slibuje napravit.

 

Apple iPhone 4S

Apple iPhone 4S

 

Kromě nového snímače, jehož citlivost začíná na hodnotě ISO 64, si pochvalu zasluhuje i kvalitní objektiv, který má velmi dobrou světelnost F2.4 a pevné ohnisko 35 mm a skládá se z 5 optických elementů. K dispozici je vylepšené vyvažování bílé a oblíbená funkce detekce tváří, nechybí ani LED blesk a dotykové ostření. Na své by si měli přijít i náruživí kameramani, kteří se mohou těšit na videa až ve Full HD kvalitě a na možnost využít stabilizaci obrazu, propojenou s integrovaným gyroskopem, jenž by měl sledovat případné vibrace. Poslední zajímavostí spojenou s fotoaparátem je pak služba Photo Stream, využívající nového virtuálního úložiště zvaného iCloud, o kterém se ještě zmíníme níže a na nějž by se iPhonem pořízené fotografie měly ukládat bez nutnosti použití počítače (přesněji řečeno Macu) či iPadu.

 

Apple iPhone 4S

 

Další důležitá inovace je skryta pod kapotou, kde byl do hlavní role obsazen nový procesor Apple A5, nabízející výkon 1 GHz na každé ze svých dvou jader typu ARM Cortex A9 a využívající 512 MB operační paměti. Jedná se v podstatě o stejné pohonné soukolí, jaké Apple použil již počátkem letošního roku u druhé generace iPadu, a lze tedy konstatovat, že se Apple de facto drží totožného scénáře, jaký zvolil již v minulosti, kdy se po iPhonu 3G rovněž nejprve objevil stejně vyhlížející, ale rychlejší iPhone 3GS s výkonnějším hardwarem a pak teprve plnohodnotná nová generace. Zda se po vzoru tohoto postupu dočkáme příští rok „pětkového“ iPhonu, je zatím ve hvězdách, pokud k tomu ale dojde, bude na tom s výkonem možná ještě lépe – Apple si totiž společně se Samsungem chystá ještě silnější procesor Apple A6, který bude mít jádra dokonce čtyři a s kterým bychom se poprvé měli setkat u plánované třetí generace iPadu.

 

Apple iPhone 4S

 

Vraťme se ale zpátky k iPhonu 4S, jehož označení je často dekódováno jako poselství zesnulému zakladateli Applu („For Steve“), a pojďme se podívat na jeho další výbavu, která inovací a změn k lepšímu nabízí bohužel již méně. Již tradiční nevýhodou je například absence slotu na paměťové karty, kvůli čemuž si budete muset vystačit jen s interním úložným prostorem o kapacitě 16, 32 nebo 64 GB, nově je nicméně možno využít již zmíněné online úložiště iCloud, které zdarma poskytne kapacitu 5 GB a další kapacitu si bude možno přikoupit – za 10 GB dáte ročně 20 dolarů, 20 GB vás vyjde na 40 dolarů a 50 GB si Apple cení na 100 dolarů za rok. Do "mraku", spuštěného ke 12.říjnu, si lze sesynchronizovat jak multimédia, tak fotky, aplikace, dokumenty, kontakty či upomínky s možností každodenní zálohy. Ve spojitosti s hudbou je třeba zmínit také zálohovací službu iTunes Match, která ale bude zatím v provozu pouze ve Spojených státech.

 

Apple iPhone 4S

Apple iPhone 4S

 

Ve stejný den jako iCloud uvedl Apple také novou verzi operačního systému iOS 5, která je pro iPhone 4S softwarovým zázemím a jejíž součástí je mimo jiné i hlasový asistent Siri, o němž se rovněž mluvilo již dávno předtím. Novinka umožňuje plně hlasové ovládání telefonu, stačí ji jen aktivovat a položit iPhonu otázku, načež si přístroj vyhledá potřebné informace a uživateli odpoví. Přes novou hlasovou službu lze také diktovat textové zprávy nebo poznámky, případně vyhledávat na internetu či v mapách, má to ale jeden háček – Siri bude ze začátku fungovat pouze v angličtině, francouzštině a němčině. Z dalších inovací, které iOS 5 přuináší, lze pak dále jmenovat také nové notifikační centrum, možnost posílat bezplatné zprávy iMessage mezi přístroji pracujícími s iOS, stejně jako upomínky, potěší také integrace sociální sítě Twitter, editor fotografií a další. Celkem nová verze iOS přináší podle tvrzení Applu na 200 vylepšení.

 

Apple iPhone 4S

 

Až na konec jsme si tentokrát nechali konektivní výbavu, která novinek a změn k lepšími nabízí ze všech položek nejméně, přesněji řečeno se oproti iPhonu 4 takřka nezměnila. Původně očekávaná podpora 4G technologie LTE se prozatím nenaplnila, takže si budete muset opět vystačit „jen“ s GSM a 3G sítěmi, u některých severoamerických operátorů se pak setkáte i s CDMA standardem. Ve srovnání se „čtyřkovým“ iPhonem se aspoň zvýšila rychlost datových přenosů HSDPA, a to na 14.4 Mbps, přenosy HSUPA naopak zůstaly na svém. Ve výčtu fyzických rozhraní nechybí USB a TV-out rozhraní, stejně jako 3.5 mm audio jack, bezdrátové technologie pak reprezentuje Bluetooth v nové verzi 4.0 a třípásmová WiFi s možností vytvoření hotspotu. Nechybí ani integrovaná GPS, která nově využívá ruský družicový systém GLONASS, s čímž se Apple paradoxně moc nechlubil. Poslední důležitá informace se týká baterie, jejíž kapacita oproti iPhonu 4 lehce poklesla na 1420 mAh, díky energeticky úspornému procesoru by ale měla vystačit až na 14 hodin hovoru nebo až 200 hodin v pohotovosti.

 

Apple iPhone 4S

 

Souhrnně řečeno lze na Apple iPhone 4S nahlížet ze dvou různých úhlů pohledu. Na jednu stranu jde o nepochybně kvalitní chytrý telefon, rozvíjející ty nejlepší tradice rodiny iPhonů, na druhou stranu ale nelze přehlížet, že skutečně zásadních inovací přináší spíše pomálu a není tedy žádným překvapením, že prvotní reakce odborné veřejnosti na jeho oficiální představení byly spíše vlažné, čemuž odpovídal i pokles akcií Applu, který vzápětí následoval. Apple poprvé nepřekvapil žádnou novou vlastností nebo funkcí, která by mu poskytla výraznou převahu nad konkurencí, v důsledku čehož firma rázem ztratila v očích mnoha odborníků, investorů i laiků punc inovátora a tahouna trhu, což pro ni může být do budoucna velice nebezpečné.

 

Apple iPhone 4S

 

Navzdory tomu se u iPhonu 4S dají očekávat velmi dobré prodejní výsledky – již v průběhu prvních dvou týdnů po jeho debutu překročil počet jeho předběžných objednávek hranici jednoho milionu kusů. Je ale zřejmé, že kromě popularity iPhonů jako takových se na tomto výsledku podepsalo i předčasné úmrtí zakladatele a dlouholetého bývalého výkonného ředitele Applu Stevea Jobse den po premiéře nového modelu, v důsledku čehož se iPhone 4S stal posledním produktem od Applu, představeným ještě za života duchovního otce „jablečného“ kultu. Z krátkodobého hlediska trochu morbidní, avšak vítaná marketingová výpomoc, je ovšem otázkou, jak se tato smutná, leč bohužel očekávatelná událost promítne do další budoucnosti Applu.

 

Apple iPhone 4S

 

A jak že se to vlastně má s dostupností nového iPhonu? Na rozdíl od konkurenčních výrobců, kteří své novinky leckdy vysílají na trh i s několikaměsíčním zpožděním, si Apple celkem pospíšil, a tak se „jablíčkáři“ ve Spojených státech, Velké Británii, Francii, Německu, Kanadě, Austrálii nebo v Japonsku novinky dočkali již 14.října, tedy jen deset dní po jejím debutu. Další várka zemí, mezi nimiž je i Česká republika nebo Slovensko, bude následovat tento pátek 28.října, takže pokud ještě nemáte žádný program na státní svátek, můžete jej strávit třeba ve frontě na Apple iPhone 4S, jenž se v nejlevnější 16 GB verzi bude prodávat za 14 990 Kč, tedy přibližně o 1100 Kč levněji než v Německu, Rakousku či Francii. Ještě o něco výhodnější je 32 GB verze, jejíž česká cena 16 990 Kč je oproti zahraničí nižší o 1300 Kč, nejdražší varianta s 64 GB paměti bude v Česku stát 19 990 korun, tedy zhruba o tisícikorunu méně než v sousedních zemích. U operátorů budou pak ceny o něco vyšší, pravděpodobně na úrovni německých cen, jako kompenzaci však dostanete dvouletou záruku.

 

 

Technické parametry mobilního telefonu Apple iPhone 4S:

 • Rozměry: 115,2 × 58,6 × 9,3 mm
 • Hmotnost: 140 gramů
   
 • Displej: 3.5“ dotykový kapacitní IPS Retina, rozlišení 640 x 960 pixelů, 16 milionů barev, pixelová hustota 326 dpi, jas 500 cd/m2, odolné sklo proti poškrábání
   
 • Sítě: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz + UMTS 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz, v CDMA verzi CDMA 800 / 1900
   
 • Procesor: dvoujádrový Apple A5, výkon 1 GHz na jádro, 512 MB RAM, grafický čip PowerVR SGX543MP2
   
 • Paměť: interní 16 / 32 nebo 64 GB, bez podpory paměťových karet, online úložiště iCloud (5 GB zdarma, 10 GB za 20 dolarů ročně, 20 GB za 40 dolarů, 50 GB za 100 dolarů ročně)
   
 • Konektivita: microUSB, 3.5 mm audio jack, Bluetooth 4.0, WiFi 802.11 b/g/n s možností vytvoření hotspotu
   
 • Přenos dat: GPRS a EDGE třída 10, Bluetooth, WiFi, HSDPA (až 14,4 Mbps) / HSUPA (5,76 Mbps)
   
 • Fotoaparát: 8 Mpix snímač CMOS BSI (citlivost ISO 64), objektiv s ohniskem 35 mm a světelností F2.4, autofokus, LED blesk, hybridní IR filtr pro realistické barvy na fotografiích, 5 x digitální zoom, vylepšené vyvažování bílé, detekce tváře, geotagging, obrazová stabilizace i pro natáčení videí (propojená s integrovaným gyroskopem), Full HD videosekvence (30 fps), služba Photo Stream pro snadný přenos pořízených fotografií a videí na iCloud, přední VGA kamera pro videohovory
   
 • Multimédia: hudební (formáty AAC, HE-AAC, MP3, MP3 VBR, Apple Lossless, AIFF, WAV) a video (formáty H.264, MPEG-4, MOV, AVI) přehrávač, FM rádio s RDS, podpora pro sociální sítě (nově integrovaný Twitter), možnost přehrávání Full HD videí
   
 • Další výbava: GPS s podporou pro družicový systém GLONASS, světelný senzor, čidlo přiblížení, akcelerometr, tříosý gyroskop
   
 • Baterie: Li-Ion 1420 mAh, výdrž až 14 hodin (GSM) nebo 8 hodin (3G) hovoru, až 200 hodin v pohotovosti, 40 hodin přehrávání hudby
   
 • Software: operační systém Apple iOS 5, integrovaný hlasový asistent Siri a dalších až 200 vylepšení oproti starší verzi

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Apple iPhone 4S


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.