HTC


Přeposlat HTC Inspire 4G a HTC Evo Shift 4G

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

HTC Inspire 4G a HTC Evo Shift 4G

07.02.2011 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Náš několikatýdenní seriál článků, v nichž jsme se věnovali novinkám předních mobilních výrobců, představeným na lednovém veletrhu CES 2011, napadne možná leckoho otázka, proč v tomto výčtu nefiguruje společnost HTC. Nepřišla snad v Las Vegas s ničím novým? Ptáte se správně, taiwanský výrobce na veletrhu skutečně nechyběl a připravil si pro tuto příležitost hned čtveřici modelů, které jsou ale bohužel určeny výhradně pro americký trh. Snad i proto se jejich premiéra setkala v našich zeměpisných končinách s takřka nulovou odezvou, což se dnes pokusíme napravit a na paškál si vezmeme hned dva z nich. Pojďme se tedy podívat na to, o co jsme zatím v Evropě ochuzeni.

 

Hned na úvod vás můžeme uklidnit, že zase tolik toho není – podobně jako třeba u Motoroly jde totiž i HTC cestou oddělených evropských a amerických verzí svých produktů. A tak i novinky s názvy HTC Inspire 4G a HTC Evo Shift 4G mají své předobrazy v loňských modelech HTC Desire HD a HTC Desire Z, o nichž jste si u nás mohli přečíst již před několika měsíci. Nicméně právě proto, že novinky navazují na loňské modely, přinášejí přece jen také některá vylepšení a změny. Tou nejhlavnější, patrnou již z názvu obou telefonů, je podpora nového 4G standardu. Zatímco model Evo Shift 4G je provázán se sítí WiMax, kterou v minulém roce rozběhl americký CDMA operátor Sprint Nextel, distribuce modelu Inspire 4G byla svěřena GSM operátorovi AT&T, takto provozovateli sítě známé pod zkratkou HSPA+. Podobně jako stejně nazvaný projekt amerického T-Mobilu nelze sice tento standard pokládat za opravdovou síť čtvrté generace, nicméně z hlediska rychlostí je současným americkým sítím WiMax a LTE důstojnou konkurencí, nabízí totiž teoretickou přenosovou rychlost až 21 Mbps, a navíc americký T-Mobile ještě letos plánuje upgrade na dvojnásobek. Protože na naší straně Atlantiku se zatím žádný z operátorů tímto směrem vydat neodvážil, je omezení dua nových smartphonů na americký trh ze strany HTC logickým krokem. Do doby, než se u nás v otázce 4G sítí něco změní, si je tedy zatím můžeme jen stručně prohlédnout.

 

HTC Inspire 4G a HTC Evo Shift 4G

 

HTC Inspire 4G

Jak jsme již zmínili, vychází telefon z modelu HTC Desire HD, s nímž má shodné rozměry 123 × 68 × 12 mm, váhu 164 gramů a také drtivou většinu výbavy, počínaje 4,3 palcovým Super LCD displejem o rozlišení 480 x 800 pixelů a konče gigahertzovým procesorem Qualcomm QSD8255, známějším pod názvem Snapdragon. Ten se opírá o 768 MB operační paměti a ku pomoci mu je také grafický akcelerátor Adreno 205, jehož služby přijdou k užitku při přehrávání HD videí. Ta zvládá natáčet 8 Mpix fotoaparát, vybavený autofokusem, funkcí detekce tváře, geotaggingem a dvojicí přisvětlovacích diod. O to, abyste si při sledování videa užili i kvalitní zvuk, se pak stará reproduktor s technologií Dolby Mobile SRS a pro ukládání pořízených záznamů i veškerých dalších uživatelských dat je připravena interní paměť zvíci 4 GB, kterou je možno dále rozšířit paměťovými kartami MicroSD a MicroSDHC.

 

HTC Inspire 4G a HTC Evo Shift 4G

 

Také po stránce konektivity je na tom HTC Inspire 4G s výjimkou již zmíněné navázanosti na novou síť HSPA+ v podstatě stejně jako model Desire HD, dovoláte se s ním tudíž ve všech frekvencích GSM a také na standardu UMTS, nechybí ani datové přenosy HSDPA a HSUPA, o starších technologiích GPRS a EDGE nemluvě. Připojení k internetu lze realizovat rovněž přes třípásmovou WiFi a nechybí ani Bluetooth 2.1 + A2DP nebo GPS modul. Softwarové výbavě dominuje operační systém Google Android 2.2 Froyo, doplněný uživatelským prostředím HTC Sense, do budoucna je plánován upgrade na novější verzi Androidu 2.3 Gingerbread. Kromě toho lze telefon zaregistrovat na webu www.htcsense.com a v případě jeho ztráty sledovat aktuální polohu, poslat na něj příkaz ke spuštění zvukového alarmu, nebo ho kompletně na dálku smazat.

 

HTC Inspire 4G a HTC Evo Shift 4G

 

Do prodeje by se HTC Inspire 4G, podle některých zdrojů první telefon HTC s platformou Sense dostupný na americkém trhu, mělo dostat ještě během prvního čtvrtletí letošního roku, přičemž u amerického GSM operátora AT&T jej dostanete za dotovanou cenu 99 dolarů a 99 centů společně k dvouletému kontraktu na služby tohoto distributora.

 

HTC Inspire 4G a HTC Evo Shift 4G

 

HTC Evo Shift 4G

Druhá z dvojice amerických mobilních novinek společnosti HTC je určena pro WiMax síť CDMA operátora Sprint a po stránce designu a výbavy vychází z modelu HTC Desire Z, s nímž má společnou především bočně vysouvací QWERTY klávesnici. Na rozdíl od svého sourozence Inspire 4G se však nejedná o zcela identický klon staršího přístroje, což je vidět především na nepatrně menších rozměrech 117 x 60 x 16 mm a váze 167 gramů, ale také na vzhledu čtyřřadé QWERTY klávesnice, která svým provedením tak trochu připomíná androidové komunikátory od Motoroly, především takzvaným D-Padem, tedy pětisměrným ovladačem nacházejícím se v jejím pravém spodním rohu.

 

HTC Inspire 4G a HTC Evo Shift 4G

 

Telefon je vyveden v modré barvě, a tak i tlačítka klávesnice nesou tmavě modrý až černý povrch, na kterém dobře kontrastně vyniknou bílé primární a žluté sekundární popisky. Kromě běžných tlačítek se na klávesnici nachází tlačítko FN pro vyvolávání sekundárních funkcí běžných kláves a dále pak tlačítko pro vstup na nabídky, aktivaci vyhledávání, napsání tečky, čárky, pomlčky, delete, mazání znaků nebo napsání zavináče. Aktivace tlačítek FN a Caps Lock je signalizována drobnými diodami po levé straně klávesnice. Podobně jako třeba u Motoroly Droid jsou sice tlačítka plochá, jejich stisk je ale dobře znatelný a doplněný o jasné cvaknutí. Také vysouvací mechanismus je tuhý a kvalitní, v žádné z poloh se nijak nevychyluje do stran ani jinak nehýbe. HTC zkrátka klávesnice umí a tato novinka tuhle skutečnost jen potvrzuje.

 

HTC Inspire 4G a HTC Evo Shift 4G

 

Přední straně telefonu dominuje v zavřeném stavu 3,6 palcový dotykový displej, který je tedy o desetinu palce menší než u modelu Desire Z, zachoval si ale stejné rozlišením 480 x 800 pixelů. Pod obrazovkou najdete klasickou čtveřici androidových senzorových tlačítek, která jsou ovšem zajímavě kruhově podsvícena, což dodává telefonu elegantnější dojem, stejně jako chromovou lištou opatřený reproduktor u horní hrany přístroje. Drobné tlačítko vedle něj je ve skutečnosti senzorem utomaticky regulující podsvícení displeje. Posuneme-li se o něco málo výše na horní hranu, vykoukne na nás 3,5 mm audio konektor pro sluchátka, zatímco na spodní straně se nachází jen drobný otvor mikrofonu. Nalevo si své místo našel microUSB konektor a ovladač hlasitosti, s nímž souvisí snad jediný malý problém, s kterým se u tohoto telefonu můžete potkat. V zavřeném stavu jsou totiž oba tyto prvky pohodlně dostupné, pokud je však klávesnice vysunutá, je to o dost komplikovanější, protože o spodní tlačítko asi často zavadíte rukou, což má za následek snížení hlasitosti doprovázené zvukovým signálem.

 

HTC Inspire 4G a HTC Evo Shift 4G

 

Zadní stranu telefonu okupuje spolu s krytem baterie také hlasitý reproduktor a čočka fotoaparátu, který má 5 Mpix rozlišení a je opatřen automatickým ostřením a bleskem. Pořídit s ním kromě celkem kvalitních fotografií můžete i HD videosekvence v rozlišení 1280 x 720 pixelů, jež stejně jako ostatní uživatelská data můžete ukládat do 1 GB vnitřní paměti, kterou lze dále rozšířit díky paměťovým kartám MicroSD a MicroSDHC, přičemž jednu 2 GB kartu najdete už v základním balení. Tím se dostáváme k tomu, co většinou u telefonů zmiňujeme hned ze začátku, totiž k hardwaru. Ten ale tentokrát na rozdíl od designu a klávesnice není zdaleka tak zajímavý, a tak pouze ve stručnosti zmiňme, že pohonné soukolí je tvořeno 800 MHz procesorem Qualcomm Scorpion, jenž je spolu s grafickým akcelerátorem Adreno 205 spojen pod křídly čipové sady Qualcomm MSM7630 a doplněn 512 MB operační paměti.

 

HTC Inspire 4G a HTC Evo Shift 4G

 

Co se týče konektivity, je přístroj kromě již zmíněné 4G sítě vázán výhradně na standard CDMA, takže v Evropě by vám byl poměrně k ničemu, snad s výjimkou třípásmové WiFi pro připojení k internetu. Nechybí ani Bluetooth 2.1 + A2DP nebo GPS modul s digitálním kompasem. Fyzická rozhraní jsme zmínili již výše, a tak na závěr zmiňme baterii, která by s kapacitou 1500 mAh měla vystačit až na 6 hodin hovoru nebo 146 hodin v pohotovosti. Řídící softwarovou funkci pak opět plní operační systém Google Android 2.2 Froyo, který by měl být v budoucnu nahrazen novější verzí 2.3 alias Honeycomb. Na rozdíl od předešlého modelu se HTC Evo Shift 4G začalo u Sprintu prodávat již od 9.ledna za 149 dolarů a 99 centů s přívažkem v podobě dvouletého kontraktu na služby operátora.

 

Technické parametry mobilního telefonu HTC Inspire 4G:

 • Rozměry: 123 × 68 × 12 mm
 • Hmotnost: 164 gramů
 • Displej: 4.3“ dotykový kapacitní Super LCD, rozlišení 480 x 800 pixelů, 16 milionů barev
 • Sítě: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz + UMTS 850 / 1900 MHz, 4G HSPA+
 • Procesor: Qualcomm Snapdragon (1 GHz, 768 MB RAM), grafika Adreno 205
 • Paměť: interní 4 GB, podpora microSD a microSDHC karet až na 32 GB
 • Konektivita: microUSB, 3.5 mm audio konektor, Bluetooth 2.1, WiFi 802.11 b/g/n
   
 • Přenos dat: GPRS a EDGE třída 10, Bluetooth, WiFi, HSDPA (14.4 Mbps), HSUPA (5.76 Mbps)
   
 • Fotoaparát: 8 Mpix, autofokus, 2 x LED blesk, HD videosekvence 1280 x 720 pixelů
   
 • Multimédia: hudební a video přehrávač (formáty AAC, AMR, Ogg, m4a, Midi, Mp3, WAV, WMA, 3gp, 3g2, Mp4, WMV), FM rádio, podpora pro Flash 10.1, sociální sítě a streamování videí
   
 • Další výbava: GPS modul (+ Google Maps a digitální kompas), softwarová klávesnice Swype, akcelerometr, světelný senzor, senzor přiblížení
   
 • Baterie: Li-Ion 1230 mAh, výdrž 6 hodin hovoru / 372 hodin v pohotovosti
   
 • Software: operační systém Google Android 2.2 Froyo (budoucí možnost upgradu na verzi 2.3 HoneyComb, služba Android Market, uživatelské prostředí HTC Sense

 

Technické parametry mobilního telefonu HTC Evo Shift 4G:

 • Rozměry: 117 x 60 x 16 mm
 • Hmotnost: 167 gramů
 • Displej: 3.6“ dotykový kapacitní Super LCD, rozlišení 480 x 800 pixelů, 16 milionů barev
 • Sítě: CDMA 800 / 1900 MHz, WiMax 4G (Sprint Nextel)
   
 • Procesor: Qualcomm Scorpion (800 MHz, 512 MB RAM), grafika Adreno 205, čipová sada Qualcomm MSM7630
 • Paměť: interní 1 GB, podpora microSD a microSDHC karet až na 32 GB
 • Konektivita: microUSB, 3.5 mm audio konektor, Bluetooth 2.1 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n
 • Přenos dat: CDMA Ev-Do A 2000 (3.1 Mbps), WiMAX 802.16e, Bluetooth, WiFi
 • Fotoaparát: 5 Mpix, autofokus, LED blesk, HD videosekvence 1280 x 720 pixelů
   
 • Multimédia: hudební a video přehrávač, FM rádio, podpora pro Flash 10.1, sociální sítě a streamování videí
 • Další výbava: GPS modul (+ Google Maps a digitální kompas), čtyřřadá QWERTY klávesnice, akcelerometr, světelný senzor, senzor přiblížení
   
 • Baterie: Li-Ion 1500 mAh, výdrž 6 hodin hovoru / 146 hodin v pohotovosti
   
 • Software: operační systém Google Android 2.2 Froyo (budoucí možnost upgradu na verzi 2.3 HoneyComb, služba Android Market, uživatelské prostředí HTC Sense

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku HTC Inspire 4G a HTC Evo Shift 4G


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.