Přeposlat MyPhone 1050 alias CPA Halo – mobil pro seniory po čínsku

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

MyPhone 1050 alias CPA Halo – mobil pro seniory po čínsku

15.02.2010 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 1 |

Senioři se při současné nasycenosti mobilního trhu stávají čím dál žádanější cílovou skupinou, a tak se po společnostech Doro, Emporia nebo Aligator tímto směrem postupně zaměřují i další výrobci a přicházejí s jednoduchými modely, nabízejícími minimální výbavu, ale také snadné ovládání. Patří mezi ně i jednoduchý model MyPhone 1050, dovážený do České republiky společností CPA pod názvem CPA Halo, který jsme měli možnost otestovat a naše dojmy vám přinášíme v dnešním článku.


 

MyPhone 1050 alias CPA Halo – mobil pro seniory po čínsku, fotka

MyPhone 1050 alias CPA Halo – mobil pro seniory po čínsku, fotka

MyPhone 1050 alias CPA Halo – mobil pro seniory po čínsku, fotka

Po stránce vzhledu by měl možná leckterý méně pozorný uživatel problém rozeznat telefon o rozměrech 103 x 49 x 14,8 mm a váze 79 gramů od jiného populárního seniorského telefonu Aligator A300, který jsme zde před časem také recenzovali – stejný tvar, stejné rozložení velké číselné klávesnice s vyvýšením jednotlivých kláves z kompaktního bloku pomocí vyvýšených levých rohů a s oranžovým podsvícením, aktivovaným při spuštění telefonu, a de facto i stejné ovládací prvky rozmístěné po stranách přístroje. Najdete mezi nimi jak posuvné tlačítko na zamknutí klávesnice, tak ovladač FM rádia a jeho hlasitosti nebo vypínač vestavěné svítilny. Ta je umístěna na horní hraně telefonu a jejím sousedem se stejně jako u Aligatora stal otvor pro pro provlečení poutka. Na spodní hraně pak našel místo 3.5 mm konektor pro sluchátka, dodávaná jako součást příslušenství telefonu, a také menší otvor pro nabíječku. Když už jsme u toho, tak dodejme, že o přísun energie se stará baterie s kapacitou 1000 mAh, její plné nabití trvá zhruba 3 hodiny a podle společnosti CPA by měla vystačit na 100 minut hovoru nebo 150 hodin v pohotovostním režimu.

MyPhone 1050 alias CPA Halo – mobil pro seniory po čínsku, fotka

Také po stránce uživatelského prostředí se CPA Halo podobá Aligatoru jako vejce vejci – i zde je dvouřádkový monochromatický displej s úhlopříčkou zhruba 0,9 palce opatřen oranžovým podsvícením, jehož délku bohužel nelze regulovat, stejně jako u klávesnice. V pohotovostní nabídce figurují především velké hodiny, dále se ukáže datum, síla signálu a stav baterie. Nemohou pochopitelně chybět doplňkové informace o připojených sluchátcích, aktivovaném tichém režimu nebo zmeškaném hovoru či přijaté SMS. Uživatelské menu, které je plně česky lokalizované, se pak dělí do 4 položek – telefonní seznam, zprávy, výpis volání a nastavení telefonu, přičemž v té poslední si můžete navolit například úroveň hlasitosti telefonu nebo zcela tichý režim. Ten jsme vzhledem k dost nepříjemnému výchozímu zvuku kláves rozhodně ocenili.

MyPhone 1050 alias CPA Halo – mobil pro seniory po čínsku, fotka

Od Aligatoru se CPA Halo liší především světlejší barvou

Telefonní seznam nabízí místo pro 100 kontaktů. Při vytváření nového záznamu zadáváte pouze jméno a číslo. Vyhledávat jména můžete buď přes speciální volbu v nabídce, nebo prostě zmáčknete některé z písmenek a telefon vás ke jménu alespoň přiblíží. Proč není vyhledávací řádek rovnou součástí adresáře je nejspíš jasné při pohledu na displej. Další řádek by se prostě nevešel. Nejoblíbenější kontakty si lze přidat mezi rychlou volbu, která je řízena prostřednictvím dvou spodních tlačítek klávesnice. Protože výrobce předpokládal, že uživatelé telefonu budou chtít volat především svým dětem, jsou tyto dvě klávesy kromě běžné hvězdičky a křížku označeny i obličeji znázorňujícími syna a dceru. Při telefonování máte přehled o provolaném čase a k dispozici je i tzv.konferenční hovor, jinak řečeno možnost dvou hovorů zároveň. Ta je ovšem vázána na to, zda je podporována konkrétním operátorem, v jehož síti voláte. Pokud jde o položku Zprávy, najdete zde podporu jen pro textovky, kterých se do interní paměti vejde maximálně 100 – na veškeré další možnosti zapomeňte. Samotné psaní je řešeno maximálně jednoduše - na displej se vejdou dva řádky textu, při psaní ale nevidíte počet znaků. Křížkem přepínáte typy písma nebo číslic, pomocí hvězdičky se pak zadávají speciální znaky.

MyPhone 1050 alias CPA Halo – mobil pro seniory po čínsku, fotka

 

MyPhone 1050 alias CPA Halo – mobil pro seniory po čínsku, fotka

Podsvícení displeje a kláves bohužel dlouho nevydrží, zato svítilna si vede celkem slušně

Ovládání telefonu patří k tomu nejjednoduššímu, na co můžete narazit. Barevná tlačítka slouží nejenom pro příjem a ukončení hovoru, ale také pro potvrzování a rušení veškerých voleb. Trochu nešťastně je řešená směrová klávesa. Sice rozhodně nepatří k nejmenším, na rozdíl od ostatních se ale na ni musely vejít dvě funkce. Slouží pro procházení nabídek - z pohotovostního menu vás směr dolů dostane do seznamu kontaktů, směrem nahoru vstoupíte do hlavní nabídky, kterou jsme zmínili výše. V nabídce byste naopak marně hledali položku rádio. To se zapíná i vypíná tlačítkem na boku přístroje. Stanice buď můžete hledat manuálně zadáváním frekvencí, nebo automaticky stiskem tlačítka s hvězdičkou, a pak se již můžete nerušeně zaposlouchat – buď přes reproduktor, nebo do výše zmíněných sluchátek, která jdou ovšem do konektoru trochu ztuha. Další drobnou nevýhodou je nepříjemný klapavý zvuk při přelaďování jednotlivých stanic, nicméně poslech samotný je na velice dobré úrovni jak co do hlasitosti, tak i srozumitelnosti, která je ostatně dobrá i při telefonování. Uložení oblíbených frekvencí do paměti telefon nenabízí, zato si můžete aktivovat budík a pro jednoduché početní úkony je k dispozici kalkulačka.

MyPhone 1050 alias CPA Halo – mobil pro seniory po čínsku, fotka

Co najdete pod baterií

Stejně jako Aligator nabízí i CPA Halo speciální tlačítko pro rychlé uskutečnění nouzového hovoru nebo odeslání textové zprávy. Najdete jej na zadní straně přístroje, ale aby skutečně fungovalo, musíte si tuto funkci nejprve aktivovat v nastavení telefonu, což je zároveň dobré zabezpečení pro případ nechtěného zmáčknutí tlačítka. Ve výchozím stavu vytáčí totiž tato služba linku 112, a tak vás možnost její deaktivace ušetří trapného vysvětlování naštvaným záchranářům, kteří přijeli zbytečně. Naštěstí je zde k dispozici vlastní nastavení až 4 příjemců, kteří by měli být uvědoměni v případě, že byste potřebovali jejich pomoc. Nejprve jim dojde předem nadefinovaná textová zpráva a telefon je poté začne obvolávat. Při tomto pokusu vydává dost hlasité zvuky - pokud na sebe chcete upozornit okolí, jedná se o naprosto ideální možnost. Současně se telefon snaží dovolat všem příjemcům tak dlouho, dokud druhá strana hovor nepřijme.

MyPhone 1050 alias CPA Halo – mobil pro seniory po čínsku, fotka

Kromě nabíječky a sluchátek dostanete v příslušenství též záruční list a návod v češtině i slovenštině

Jednoduchý GSM telefon MyPhone 1050, známý též jako MyPhone 1050 Senior, zavítal pod názvem CPA Halo do České republiky během loňského července, kdy jej mimo jiné začal prodávat T-Mobile. V současnosti jej pořídíte jak přímo od dovozce CPA, tak prostřednictvím různých českých e-shopů, kde se jeho cena pohybuje mezi 1200 – 1400 Kč, tedy o něco nižší než u Aligatoru při v zásadě totožné výbavě. K telefonu jako příslušenství dostanete kromě baterie a nabíječky také sluchátka a hlavně podrobný návod, který pamatuje na menší technické znalosti pravděpodobných uživatelů telefonu, a tak jsou zde kroky vedoucí ke zprovoznění přístroje a jeho jednotlivé funkce popsány vskutku podrobně včetně instruktážních obrázků. Vzhledem k tomu, že například baterie nám do připraveného prostoru pasovala trochu obtížně, věděli asi autoři návodu, co dělají.

MyPhone 1050 alias CPA Halo – mobil pro seniory po čínsku, fotka

 

Technické parametry mobilního telefonu MyPhone 1150 Senior (CPA Halo):

  • Rozměry: 103 x 49 x 14,8 mm
  • Hmotnost: 79 g
  • Displej: 0.9“ dvouřádkový monochromatický TFT, rozlišení 48 x 128 pixelů
  • Sítě: GSM 900 / 1800 MHz
  • Paměť: 100 kontaktů v seznamu, 100 doručených SMS
  • Konektivita: 3.5 mm audio jack, konektor pro nabíječku
  • Multimédia: FM rádio
  • Další výbava: vestavěná svítilna, SOS tlačítko
  • Baterie: Li-Ion 1000 mAh, výdrž 100 minut hovoru / 150 hodin pohotovost

 

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 14

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku MyPhone 1050 alias CPA Halo – mobil pro seniory po čínsku


počet příspěvků: 1

Waltik

28.07.2015 v 08:19

Telefon jsem si koupil a jsem s ním spokojen. Pouze mi chybí doručenky SMS zpráv a že v pohot. stavu vydrží sotva 72 hodin

Odpovědět

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.