Přeposlat Aligator A300 aneb Senioři, nebojte se mobilů

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Aligator A300 aneb Senioři, nebojte se mobilů

19.08.2009 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Zřejmě i kvůli nasycenosti trhu si výrobci mobilních telefonů začali v posledních zhruba dvou letech více všímat důchodců. Po Emporii Life se letos objevil další, tentokrát ryze český, celkem zdařilý a nepříliš drahý seniorský mobil.

Zřejmě i kvůli nasycenosti trhu si výrobci mobilních telefonů začali v posledních zhruba dvou letech více všímat důchodců, dosud spíše opomíjené skupiny zákazníků. Po Emporii Life se letos objevil další, tentokrát ryze český, celkem zdařilý a nepříliš drahý seniorský mobil.

Aligator A300 aneb Senioři, nebojte se mobilů, fotka

Mobilní telefon už má v dnešní době v podstatě kdekdo. Snad kromě důchodců. Ti neústupně setrvávají u pevných linek a s mobilními telefony toho chtějí mít společného co nejméně. Špatně na ně vidí, ještě hůře se jim ovládají a nabízejí funkce, o které vůbec nestojí. K čemu foťák a MP3 přehrávač? Telefon je přece na telefonování! Proti takovému argumentu se těžko bojuje a tak se velcí výrobci rozhodli jej ignorovat. A mobil pro důchodce prostě nebyl. Teprve celkem nedávno přišla Motorola s modelem Motofone, který se výše uvedeným požadavkům částečně blížil, a opravdu jednoduchý seniorský mobil se objevil až na podzim loňského roku v podobě Emporie Life, kterou na náš trh uvedl O2. Letos těmto přístrojům přibyla ryze česká a celkem zdatná konkurence v podobě telefonu Aligator A300.

Aligator A300 aneb Senioři, nebojte se mobilů, fotka

Česká firma Aligator je značkou, se kterou jsme se u mobilních telefonů zatím nemohli setkat. Kdo se na mobilním trhu orientuje, asi ví, že se dosud zaměřovala na prodej nejrůznějšího mobilního i jiného příslušenství. Letos se ale rozhodla využít mezery na trhu a představila vlastní telefon, určený především právě pro seniory.

Aligator A300 aneb Senioři, nebojte se mobilů, fotka

Vzhled modelu A300 odkazuje na rakouského výrobce Emporia. Telefon má podobná tlačítka, displej má stejné podsvětlení a také struktura menu a použitý font se Emporii dost podobá. Na první pohled potěší nízká hmotnost i malé rozměry telefonu - 103 × 49 × 15 mm a 79 gramů - v tomto se Aligator 300 vyrovnává jakémukoliv současnému mobilu. Obrovský rozdíl je ovšem v rozdělení plochy telefonu mezi klávesnici a displej. Z toho zůstal pouze úzký proužek, většinu místa si pro sebe utrhla oranžově podsvícená klávesnice. Její tlačítka jsou opravdu povedená - mají dostatečnou velikost i jistý stisk. Důležité jsou i zřetelné popisky - čísla jsou vidět bez problémů a jednotlivá písmena jsou rozhodně větší než na klasických mobilních telefonech. Protože jsou všechna tlačítka v jednom bloku, použil Aligator pro jejich odlišení malý trik. Každá z kláves má ve svém levém horním rohu malou výseč s lehce vyvýšenou plochou. Na orientaci pouze po hmatu to sice nestačí, nicméně to pomáhá tlačítka alespoň trochu odlišit. Vzhledem k jejich ploše 13 × 14 mm to možná ale byla i zbytečná práce. Pokud se vám nepodaří trefit prstem do takto velkých tlačítek, mobilní telefon se pro vás asi opravdu nehodí.

Aligator A300 aneb Senioři, nebojte se mobilů, fotka

Klávesnice je opatřena oranžovým podsvícením

Přestože nabídkou funkcí patří Aligator A300 k nejhůře vybaveným telefonům na trhu, po bocích přístroje naleznete překvapivě velké množství ovládacích prvků. Na pravém boku jsou to dvě posuvná tlačítka, jedno pro zamčení klávesnice, druhé pro rozsvícení malé svítilny umístěné na horní hraně. Ta vám poslouží i při vypnutém telefonu, stačí mít alespoň trochu nabitou baterku. Vedla světla je pak otvor pro provlečení poutka. Ovládací tlačítka hledejte i na levé straně. Pomocí „plus“ a „mínus“ upravujete hlasitost, i když zrovna tyhle dva „čudlíky“ by mohly být o něco výraznější, jsou dost slité s povrchem telefonu. Nejvýraznějším překvapením se ale stane další posuvné tlačítko, které slouží pro spuštění rádia. A světe div se, nemusíte mít připojená žádná sluchátka jako anténu, vše je integrováno už přímo v mobilu. Jednoduchý Aligator A300 tak nabízí funkci, kterou postrádá 99% všech současných mobilů. Pokud chcete rádio poslouchat do sluchátek, připojíte si je do 3,5 mm jacku. Vedle něj ještě najdete otvor pro nabíječku. K té by se našla přece jen drobná výhrada, kabel je totiž trochu krátký.

Aligator A300 aneb Senioři, nebojte se mobilů, fotka

Sluchátka se připojují 3,5 mm jackem

Jak už bylo řečeno, displej Aligatoru 300 zabírá pouze úzký proužek s úhlopříčkou 0,9 palce. Jakmile s telefonem začnete pracovat, rozsvítí se na něm výrazné oranžové podsvětlení. Jeho délku bohužel nelze nijak regulovat. V pohotovostní nabídce figurují především velké hodiny, dále se ukáže datum, síla signálu a výdrž baterie. Ta by měla činit 100 minut hovoru a 150 hodin pohotovostního režimu. Nemohou pochopitelně chybět doplňkové informace o zmeškaném hovoru či přijaté SMS.

Aligator A300 aneb Senioři, nebojte se mobilů, fotka

Displej Aligatoru je maximálně jednoduše strukturován

Ovládání telefonu patří k tomu nejjednoduššímu, na co můžete narazit. Barevná tlačítka slouží nejenom pro příjem a ukončení hovoru, ale také pro potvrzování a rušení veškerých voleb. Trochu nešťastně je řešená směrová klávesa. Sice rozhodně nepatří k nejmenším, na rozdíl od ostatních se ale na ni musely vejít dvě funkce. Slouží pro procházení nabídek - z pohotovostního menu vás směr dolů dostane do seznamu kontaktů, směrem nahoru vstoupíte do hlavní nabídky. Menu zpráv nabízí práci pouze s textovkami. Na veškeré další možnosti zapomeňte. Samotné psaní je také řešeno maximálně jednoduše. Na displej se vejdou dva řádky textu, při psaní ale nevidíte počet znaků. Křížkem přepínáte režimy psaní, pomocí hvězdičky se zadávají speciální znaky. V nabídce byste naopak marně hledali položku rádio. To se zapíná i vypíná tlačítkem na boku přístroje. Stanice buď můžete hledat manuálně, nebo automaticky stiskem tlačítka s hvězdičkou. Uložení oblíbených frekvencí do paměti telefon nenabízí. Zato si můžete aktivovat budík a pro jednoduché početní úkony je k dispozici kalkulačka.

Aligator A300 aneb Senioři, nebojte se mobilů, fotka

Součástí mobilu je vestavěná svítilna

Telefonní seznam nabízí místo pro 100 kontaktů. Při vytváření nového záznamu zadáváte pouze jméno a číslo. Vyhledávat jména můžete buď přes speciální volbu v nabídce, nebo prostě zmáčknete některé z písmenek a telefon vás ke jménu alespoň přiblíží. Proč není vyhledávací řádek rovnou součástí adresáře je nejspíš jasné při pohledu na displej. Další řádek by se prostě nevešel. Nejoblíbenější kontakty si lze přidat mezi rychlou volbu. Vyberete si některé z volných tlačítek na alfanumerické klávesnici a jednoduše přidáte vybrané jméno. Při telefonování máte také přehled o provolaném čase.

Aligator A300 aneb Senioři, nebojte se mobilů, fotka

Stejně jako Emporia Life nabízí i Aligator A 300 tlačítko pro rychlé uskutečnění nouzového hovoru nebo textové zprávy. Najdete jej na zadní straně telefonu. Můžete zvolit maximálně 4 příjemce, kteří by měli být uvědoměni v případě, že byste potřebovali jejich pomoc. Nejprve jim dojde předem nadefinovaná textová zpráva a telefon je poté začne obvolávat. Při tomto pokusu vydává dost hlasité zvuky - pokud na sebe chcete upozornit okolí, jedná se o naprosto ideální možnost. Současně se telefon snaží dovolat všem příjemcům tak dlouho, dokud druhá strana hovor nepřijme.

Aligator A300 aneb Senioři, nebojte se mobilů, fotka

Aligator A 300 sice nabízí minimum funkcí, ale to nelze považovat za nedostatek. Jeho primárním určením je pomoci s telefonováním starším lidem a to mu jde opravdu dobře. Oproti Emporii Life zaujme výrazně menšími rozměry a také dílenská kvalita je na podstatně vyšší úrovni. Ztrácí pouze co do velikosti displeje a nenabízí tolik funkcí, navržených speciálně pro starší osoby. Cena Aligatoru 300 se v současnosti pohybuje okolo 1500 Kč. Současně s mobilem se dodává SIM karta obsahující službu „Kde je“ pro vyhledávání telefonu na mapě. Přesnou lokalizaci vzhledem k absenci GPS čekat nelze, ve městech je přesnost lepší, řekněme v rámci několika ulic. Ve volné přírodě se rozdíly mohou pohybovat i v řádu několika kilometrů.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 13

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Aligator A300 aneb Senioři, nebojte se mobilů


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.